Thanks Thanks:  19
Likes Likes:  80
Dislikes Dislikes:  0
Page 13 of 15 FirstFirst ... 39101112131415 LastLast
Results 181 to 195 of 224

Thread: Receptii extreme- DX

  1. #181
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Lnb-ul e cel mai usor de inlocuit. D-asta insista pe lnb-uri. Si eu am facut asta. Am mai multe lnb-uri inverto black ultra si nu se comporta la fel. Cand se face un test se face strict cu acelasi lnb pentru ca daca e din serie diferita poate da rezultate usor diferite.

    Pentru mine singurul care e mai bun pentru antena offset decat inverto black ultra este inverto single PLL premium ( single/twin ).
    Edision OS Mio+ 4k . Antena offset 1.85m: 34.5w-85E

  2. #182
    Standard RSP member marsel90's Avatar
    Join Date
    11 Sep 2007
    Location
    --------
    Posts
    485
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Pentru antena prime focus (rotunda) nu ezitati sa folositi feedhorun-ul de la invacom. Face minuni cu semnalele la limita !!!


  3. #183
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    lnburi profesionale , pretul incepind de la 200euro bucata . In cazul lui smw lnbul se fabrica la comanda cu oscilatorul local la frecventa ceruta de client , de asemenea si conectorul lnbului ,F sau bnc dupa nevoie . De remarcat ca la lnburile cu 2 oscilatoare locale comutarea intre cele 2 se poate face prin ton de 22khz sau prin tensiuni diferite . Majoritatea lnburilor profesionale de la fabricantii cu renume , nu sint universale . Cele mai multe au doar un oscilator local , o singura sonda ceea ce iti permite sa receptionezi doar o polaritate si banda care te intereseaza in functie de ce oscilator ai comandat . Sint si cu 2 oscilatoare locale ca sa receptionezi o polaritate pe ambele benzi adica de la 10750 la 12750mhz dar nu sint foarte agreate pentru zona profesionala. Ca sa obtii un lnb universal de obicei se folosesc 2 sau 4 lnburi intr-o carcasa mai mare cu un comutator asemanator cu un diseq care stie sa comute intre lnburi in functie de comanda primita -tensiune diferita sau ton. Magazinele care vind echipamente satelit nu au pe stoc lnburile profesionale-sint scumpe si nu blocheaza nimeni bani in ceva care nu are cerere iar profesionistii nu cumpara de la magazin ,comanda la fabricant direct. Inca o mentiune vis-a-vis de factorul de zgomot ,la cele profesionale nu a scazut sub 0,7 db.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  4. #184
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by marsel90 View Post
    Pentru antena prime focus (rotunda) nu ezitati sa folositi feedhorun-ul de la invacom. Face minuni cu semnalele la limita !!!
    Am folosit cu ani in urma asemenea feedhorn sperand la minuni. Nu e rau, dar nici super, rezultatele nu erau peste cele ale feedhornul original cu care a venit antena, dar peste alte feedhornuri ieftine de 30-40 lei. Pretul cam ridicat si eficienta nu chiar atat de mare l-a scos de pe lista produselor de succes, azi nu-l mai gasesc la firma din Romania de unde l-am cumparat.
    In plus s-a blocat rapid filetul si l-am stricat incercat sa-l deblochez. Nu am stiut ca trebuie sa fie perfect uscat sau uns atunci cand vrei sa-l reglezi.
    Vad ca acum suprafata este tratata cu un fel de ulei antiblocare...."with petrolium jelly to so stop thread locking".

  5. #185
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Am dat sfoara in tara pentru tuner si2166.
    Cum am trimis requestul a venit și răspunsul
    Amiko mirax are acest tuner




    ---------- Post added at 12:36 ---------- Previous post was at 10:48 ----------

    Până vine lnb triax mi-a promis un nene că îmi donează un lnb testat și bun inverto pro cu feedhorn pâlnie invacom.
    Păreri?
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  6. #186
    Standard RSP member
    Join Date
    14 May 2011
    Posts
    111
    Mentioned
    7 Post(s)
    Rep Power
    48

    Default

    Mihaip spune despre tuner : Vizionarea unui canal ... "intamplator" este unul multistream (MIS) de la 5w !
    ceea ce ne spune ca tunerul nu este chiar un gunoi ! dar nici nu rastoarna
    muntii !!! asta daca iau in considerare comportamentul celorlaltor tunere
    cu care-l compar !

    Am stabilit deja ca a vorbi despre sensibilitatea tunerului DVB-S2X la clasa
    asta de receptoare este ... pretentios ! asa ca vom vorbi doar despre ... la
    ce ne puteam astepta, fara sa facem comparatii cu alte receptoare !
    Cat despre TP-urile MIS ale RAI de la 5w ... se prind pe sarite ! unele da
    unele nu ... dar asta se intampla la Cluj pe o antena de 1m ! pe care nici
    alte receptoare mai cu motz , nu fac minuni de vitejie !

    Cu datele de mai sus, as spune ca in categoria care-i place lui Didi ...
    "conserve" ! este un pic peste medie ! fara excese de nici un fel !






    narea unui canal ... "intamplator" este unul multistream (MIS) de la 5w !
    ceea ce ne spune ca tunerul nu este chiar un gunoi ! dar nici nu rastoarna
    muntii !!! asta daca iau in considerare comportamentul celorlaltor tunere
    cu care-l compar !

    ---------- Post added at 15:03 ---------- Previous post was at 14:52 ----------

    Hai sa fim seriosi pentru o utilizare normala fara pretentii Amiko mira x e cat de cat ok dar pentru receptii dx e deja utopie. Aici e nevoie de mult mai mult decat banale conserve de 200 lei. Asta pentru a fi realisti fara a dori nici un moment sa ofensam pe cineva.

  7. #187
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Lnb triax a ajuns pe drum. Vine prin OTP post. Maine cred că ajunge in București la mine prin curier DPD sau care o fi.
    Am fost astăzi la dipol să îl caut pe nenea ăla de pe tehnic sa vorbesc Tet a Tet despre inverto pll și inverto High gain. Mi sa spus că inverto pll este unul normal doar că e stabil fata de celelalte ce fug in frecvență cu anii 1-4mhz. Gain are fix normal de 55db. Deci ori că zic lnb de boom ori că zic daxis ori că zic inverto cu flansa... Toate sunt o apă plus pământ.
    Lnb de gain este special conceput pentru trecere prin motor sau diseq să aibă continuu semnal sus și calitate mai mare. Deci același lucru ce ziceam mai jos.
    Daca unii spun că si2166 este de top alții din invidie spun conserva mie sau la cei ce le permit pe teren că e slab. Altora gen dingo cu același 2166 nu au tupeu sa ii zică că lnb nu face receiverul e conserva și de duzină.
    Bre... Ori facem ceva și concepem ceva ori stam la bârfă la înjosit receivere și lnburi.
    Eu unul vreau sa fac recepții..
    Nu mai dați explicații la ce nu aveți că nu îmi fuge sau licăre ochii și nici nu mă coafeaza.
    Doar nu am ajuns noi care ne pasioneaza recepția sa vorbim cu fabricantul.... Hai sa din realiști. Mai ales sa ne facă pentru gustul nostru un lnb. Curcile vor cred când caii vor să învețe să mănânce ovăz.
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  8. #188
    Standard RSP member
    Join Date
    14 May 2011
    Posts
    111
    Mentioned
    7 Post(s)
    Rep Power
    48

    Default

    Constat ca nu ai prea inteles nimic din ce am transmis eu. Nu am avut intentia sa "injosesc receivere si lnb-uri" cum zici tu ci am dorit sa te fac sa intelegi ca ai nevoie de ceva scule mai performante pentru a obtine rezultate in asa-zisa receptia dx. Din pacate e greu sa te fac sa intelegi ca e greu sa concurezi cu un Trabant in Formula 1 asa ca nu are rost sa te mai deranjez cu parerile mele. Spor in exercitarea pasiunii tale.

  9. #189
    Standard RSP member marsel90's Avatar
    Join Date
    11 Sep 2007
    Location
    --------
    Posts
    485
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    @ioany te rog nu pune la suflet!
    Antena pe care am vazut-o in poze, cea de 1.5m, nu este un model bun pentru dx...viseaza la cai verzi pe pereti !!!

  10. #190
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Iată ce am primit eu în seara asta....

    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  11. #191
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    133
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    18

    Default

    Quote Originally Posted by ioany View Post
    ...............
    Cat despre TP-urile MIS ale RAI de la 5w ... se prind pe sarite ! unele da
    unele nu ... dar asta se intampla la Cluj pe o antena de 1m ! ...
    Mie imi intra constant RAI-urile (si SD si HD) pe 5W cu VU DUO4K si 1.15m.

  12. #192
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Sep 2007
    Posts
    154
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Si eu incerc sa instalez o antena din aluminiu cu diametrul de 2m. Astept sa-mi vina, saptamana aceasta, lnb-ul cu flansa SNF-031 si feedhorn-ul ADF 120, ambele marca Invacom, comandate din Germania.

  13. #193
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    În sfârșit a ajuns marele lnb triax.



    Si date tehnice




    Păreri?
    Ce ziceți de feedhornul pâlnie invacom?
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

  14. #194
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Păi după aspect cam greu sa avem o impresie, așteptăm de la tine teste și comparații cu modelele anterioare.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  15. #195
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Da val. Voi face teste.
    Apropo era unul pe aici care zicea de lnb dedicate?
    Lnb de fabrica etc...
    Hai sa va arat și eu unul cat o zi de post.


    Și ce scrie pe el


    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

Page 13 of 15 FirstFirst ... 39101112131415 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •