Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 15 of 39

Thread: Receptie terestra

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

  2. #2
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Mii de multumiri!

  3. #3
    叛徒 daradici's Avatar
    Join Date
    12 Apr 2008
    Location
    覆盆子灌木
    Posts
    1,073
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Receptii neconventionale, poti face si cu farfuria, insa ai nevoe de ceva mai mare si sa fie neaparat unb sistem mobil, si daca ai vedea cate "chinezarii" poti face via satelit.....

    Cine a facut dx la nivelul la care ai facut tu, poate fi foarte usor "furat" de transmisiile via satelit, cu o farfurie mai maricica, poti "vedea" ce nu vad majoritatea, sateliti la limita sau in afara ariei de acoperire. Singurul fenomen care nu apare aici, sint receptiile pe care le poti vedea terestru prin reflectiile ionosferice sporadice, aici (din pacate) nu exista fenomene de acest gen. Pentru mine era cel mai frumos lucru, cand cu un dipol sau antena cu 3 elementi calibrata pe canalul 2 FIF, puteam sa receptionez (prin luna mai, fenomenul avea manifestari maxime) canale din Norvegia, Suedia, etc...

    Sincer, te vedeam putin "sucit" tinand cont de pasiunea cu care faceai toate experientele "minunate" pe care le vedeam pe youtube, cred ca esti singurul care a dus acest fenomen la acest nivel.

    Sper ca in curand sa te vedem prins de "flama" vreunui alt fenomen, unde sa fii la fel de furat de pasiune si dorinta de a face experimente pe care altii chiar daca le fac, nu le filmeaza, nu le fac publice, le fac doar pentru ei.

    Respectele mele, si-ti doresc un an nou plin de impliniri si de succese !
    Sa fi sanatos profesore !

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Nov 2010
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    51

    Thumbs up

    Si un comentariu de acasa. Daca nu ma uitam pe youtube la el sa vad :
    http://www.youtube.com/watch?v=4s2EIOoNaOw primul
    http://www.youtube.com/watch?v=NvK6hY3e1WA al doilea
    http://www.youtube.com/watch?v=Mimc8By5E60 al treilea
    nu puteam sa trag concluziile :
    Selectoarele frantuzesti sunt zgomotoase chit ca au si norma pal pe langa L lor de secam, sporadicele rusesti erau cele care "fu.... " banda est in 2 si nu bulgarii sau ucrainenii cum ziceam la lume si germanii cand dadeau navala pe fm toti veneau la mine la cooperativa langa spitalul pantelimon sa imi deseneze ca sa dus domne selectorul de fm si prinde semnale din unde scurte.
    Am o etate insa unul de genul trebuia mancai-as nasu lui de prin 1992 cu video pe masa si cu un hectar de casete si cum era ceva sa inregistreze de pe tv pe video si ce era pe fm sa fie luat cu reportofon cu line-in pe el. Va zic pe sleau explodau fraierii din toate colturile europei la ce fenomene au fost. Hai sa nu fiu tampit. Data de 26.05.1994 a fost calvar pentru cooperativa. Veneau cu casetofoane la reparat ca le intra semnale din scute pe fm si nu mai "aud domne bine pro fmu' si contactu' in salajean". Data cea mai comica cand "de la ei" se produceau fenomene care puteau sa "strice" la noi tv a fost 17.07.1996 cand am vazut unu cu tv dupa gat intrand in cooperativa si plangand ca tv sa stricat si prinde arabi ca in scute si nu mai "vede tv" tvr2 pe R2 si aude arabi incontinuu in loc de sunetul corect.
    Hehe .. mare lucru inseamna sa publici fenomene ale naturii redate pe benzi radio si tv.
    Iti urez dane succes incontinuare si daca mai primesti materie prima puneo in internet, arata ca esti cautat si ca ce faci e greu de realizat uneori (turcii si sarbii in acelasi timp).

  5. #5
    Standard RSP member zvartoshu's Avatar
    Join Date
    24 May 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    768
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    END .. UIF antena !
    Hai sa vedem cum stau la capitolul recidivare:
    Tigarile le-am oprit ... de o data si nici ca mam dat dupa ele inapoi
    Colindat-ul cu vazari de mica valoare.. am pus stop chit ca ieseau banuti buni
    Antena de UIF ... am pus stop si mi-am vazut de dth.
    Asa ca .. toate au un sfarsit.
    receptie de dx-er , antene special concepute pentru a simti propagarea din fm

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •