Lucrand la un multifeed am "reusit" sa dezmembrez o mufa,care la randul ei a reusit performanta sa-mi puna in scurt intrarea 1 de la comutator.



Drept urmare intrarea LNB1 a "decedat",comutatorul functionand perfect pe celelalte 3 intrari.Suparat ca am pierdut un satelit am desfacut comutatorul si am constatat ca nu comuta pe LNB1 din cauza unui circuit integrat logic (in prima faza) dar care de fapt nu e altceva decat doua tranzistoare bipolare in aceeasi capsula (mersi @val pentru momentul de inspiratie).



Asa ca am trecut la studii.Capsula contine 2 tranzistori bipolari PNP,iar cel care ma interesa pe mine avea jonctiunea baza-emitor intrerupta.I-am lasat baza si emitorul asa cum erau si i-am rupt colectorul.



Dupa care am lipit peste el un BC 327,iar celalalt tranzistor din capsula a ramas functional.



Acum comutatorul este functional pe toate cele 4 intrari.
Poate veti spune ca ce mare lucru am castigat,un comutator nou e 13-15RON,dar eu sunt multumit de experienta si poate invatati si voi din greseala mea,sa nu lucrati pe antene prin comutatorul diseq sau sa resuscitati unul cu mai multe intrari care ar costa mult mai mult.
Oricum ca sa cumpar unul prin posta ar fi durat ceva,cei de la DK care imi sunt aproape fiind in concediu pana in 15 luna asta.