Salut , datele problemei ---- Sistem : antena mobila +lnb invacom +motor h-h stab 120 .Receptor DM 500 S original . Receptor DM 7020SI original ( cumparat de o saptamana de la Peruvision Timisoara) . In combinatia sistem +dm 500 S , nu sunt probleme ( semnal super , pe toti satelitii ) , in combinatia sistem +dm 7020si , probleme URIASE ( semnal aproape deloc pe sateliti ) receptoarele nu sunt in loop . cand pun pe direct : lnb + dm 7020si , e totul ok ( semnalul full pe toti satelitii ) . Am probat receptorul meu dm 7020si si pe alte 3 sisteme -la niste prieteni -- ( 2 sisteme cu motor h-h STRONG DM 2100 , semnalul e ok si 1 sistem multifeed la fel semnal ok ) Rog cunoscatorii , pareri , sugestii , solutii .
PS : una din solutii : schimbarea motorului ( sistemul meu are 16,5 kg ) , din punctul meu de vedere nu se justifica aceasta solutie , odata ce sistemul merge ok , impreuna cu dm 500 s , a doua solutie : inlocuirea lnb ului , cu un lnb twin , un cablu ---lnb---motor stab ---dm 500s al doilea cablu ----lnb---dm 7020si a treia solutie folosirea unui pozitioner pt. motoare h-h , un digibox .
Multumesc frumos , anticipat , pt. eventualele pareri , solutii etc.