Am avut o problema la un aparat de aer conditionat cu o fisura si a trebuit sa incerc sa ma descurc sa fac o lipitura de tevi de cupru. Am o bara de aliaj cupru + 5% argint cumparata de la un magazin de frigotehnie. Am citit ca ar necesita 640-700 grade pentru topire. Am luat o lampa de mana cu gaz din comert si am incercat sa topesc acea bara. La proba initiala in aer parea ca acea bara se topeste . Buuun, trec la teava si incalzesc teava. Dupa ce am incalzit suficient teava constat ca bara mea de cupru nu se topeste ci doar se inmoaie si se indoaie singura dar nu se face lichid astfel incat prin capilaritate sa intre intre tevi. Am folosit flux de lipire cu nu stiu ce procent de argint. Problema pare sa fie temperatura de topire mica atinsa de acea lampa cu gaz micuta. Nu m-as complica si nici nu merita pretul platit pe o statie de lipire scumpa cu oxigen. N-am autogen.

Temperaturile de topire al fludorului si cositorului le-am gasit pe internet si variaza in functie de compozitia din care este facut intre 180 grade si 230 grade. Din cate am inteles combinatiile mai noi, ecologice, au temperatura de topire mai mare pentru ca au eliminat plumbul. Nu fac lipituri des dar mai ales nu stiu ce temperatura are fludorul incalzit cu pistolul de lipit. Ok ...la 180 grade sa zicem ca se topeste fludorul dar presupun ca la 150 grade e solid. Doar nu incepe sa curga,nu ? Nelamurirea mea ar fi daca as incerca lipirea acelei tevi cu fludor in ce situatie s-ar dezlipi ? Nu-mi dau seama daca problemele cu fludorul apar la temperaturi pozitive ( doar nu ajunge peste 120 grade temperatura cuprului ) sau la racire cand nu stiu cum se comporta la -20 grade.