Thanks Thanks:  20
Likes Likes:  20
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 15 of 79

Thread: Amiko Viper 4K - Enigma2

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Standard RSP member Beginner
    Join Date
    01 Mar 2018
    Posts
    25
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    23

    Default

    salut, am vrut sa-ti scriu pe sat support dar nu ma pot inregistra acolo...ai testat card readerul intern cu oscam? as fi interesat pt un card de Digi 1802 ce timpi de raspuns are fata de alte readere din alte aparate

  2. #2
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    - inregistrarea se face printr-un mail-cerere la : satsuport22@yahoo.com
    - nu am nici un card activ ... cu atat mai dificil chiar un 1802 !!! o sa cer
    imprumut un FocusSat si/sau un FreeSat si voi reveni cu rezultatul testelor

  3. #3
    Standard RSP member MihaiP's Avatar
    Join Date
    14 Apr 2008
    Posts
    2,086
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    78

    Default

    Cardreader in Amiko Viper 4K


    Acesta este un subiect delicat ! cere expertiza pentru "fine tunning" dar exista
    si solutii simple pentru cei fara mari pretentii ! elementul judecatii de calitate
    este durata unui ECM la citirea cardului ! In exemplul meu n-am folosit nici o
    setare specifica cardului ... am lasat Oscamul sa se descurce cum stie el !!!
    si iata rezultatul unui test facut pe un card FreeSat (conax ) !





    Timpul acestui ECM=270ms este unul bun ! dar probabil ca se mai poate
    slefui ceva ... eu nu mi-am propus asta !

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,761
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    De ce tot agiti apele ?
    NU sunt in nici un razboi , am scris ceva ce am intalnit in practica si se pare ca exista si la acest viitor model - LIPSA UNEI SOLUTII DE RACIRE A CHIPSETULUI
    Am scris destul de clar ca si la brand-uri precum DM-ul exista aceasi prb/situatie , insa macar la acest brand au o mufa dedicata
    Deci producatorul stie de aceasta prb/situatie , dar a lasat-o la latitudinea clientului/cumparatorului
    Sa iti aduc aminte ce ai scris si tu legat de aceasi prb aici - https://www.sateliti.info/showthread...2-Tuner-TV-box - te citez :
    - Azi am pus un ventilator marisor peste aparatul lasat deschis si surpriza, nu scadea sub 60 de grade celsius..........
    De ce tot ce scriu eu , tu INTERPRETEZI ca fiind cu ''rautate'' , cand de fapt e o situatie concreta indiferent de brand/model de receptor

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,761
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Vorba lui Zidan , - doi ani sa tina cat au garantie ca apoi in 1-ma zi dupa ce expira garantia poate sa pice
    Culmea ca la baza modelelor Amiko stau niste chienzisme si asta imi aduce aminte de o lectie data DM-ului de catre chinezi , pe vremea cand era in voga DM800 original si tot asa fara nici un cooler de racire , clona de DM800 in schimb era dotata cu un cooler de racire din fabricatie
    Motivul se stia foarte bine - Blocajul/prb aparute la prg tv HD din cauza temperaturi inalte a chipsetului ( din acea vreme ) la DM800 original care totusi NU era pt toate buzunarele - in schimb clona la facut pe fabricantul DM-ului sa scoata varianta DM 800SE care venea dotata si cu un cooler de racire din fabrica
    O regula de aur in electronica- Temperaturi inalte pe perioade lungi de timp = imbatranirea prematura a componentelor active - multi vad putin cunosc , pacat.....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •