Buna seara!
Am un abonament la digi, si o conserva veche de prin 2005.Un hyundai(cred) facut in Turcia.A fost reparat de citeva ori, de vre o doua ori eu si ultima data l am dus la o reprezentanta digi si pt. 20 euro i au schimbat condensatorii de la sursa.
Saptamina trecuta, a "murit" iarasi.Nu mai avea semnal.Am probat acasa la un prieten sa fiu sigur ca nu este antena de vina si apoi l am dus iarasi la reprezentanta digi. Acolo mi au spus ca sursa este buna, dar cel mai sigur este defecta placa de baza.Iar de moment nu imi poate vinde alt aparat caci sunt probleme mari la digi si numai in tara se pot "imperechea" cartele cu receptoare(locuiesc in afara granitelor tarii).
Cum aparatul este cumparat l am desfacut din nou si tot uitindu ma eu la placa baza am vazut ca are un procesor,foarte asemanator cu procesoarele de pe placile de la calculatoare.
Cum din experienta stiu ca chipurile grafice(mai ales la LapTopuri) din cauza lipituriilor de proasta calitate(vezi politica EU de a nu permite adauga Pb. in cositor), pot fi citeodata readuse la "viata" cu un rebaling, ma am decis sa incerc.
Nu am o statie de sudura pt procesoare(costa mult),am optat sa fac un rebaling tip Bricolaj.
Am desfacut placa baza de pe receptor/am pus o pe o farfurie/am bagat o un cuptor undeva pe la jumate ca si inaltime/am pus cuptorul la 140 de grade pt 5 min/apoi la 180 grade pt 5 min./in ultimul rind amcoborit iara la 140 grade pt alte 5 min.
Primul rezultat a fost ca mufa scart si cele Av. s au topit.....
Am lasat sa se raceasca "prajitura" vreo ora apoi.
Am rupt plasticul de la scart in asa masura ca sa pot folosi iesirea.
Cind am pus receptorul cu conexiunile de rigoare sa l probez.....ce credeti????
Functioneaza!
Este adevarat ca uneori, citeva milisecunde, ii dispare imagine si apoi ii revine. O face din cind in cind si aproape ca nu ti dai seama.
Este clar ca nu o sa tina o vesnicie, dar sint multumit, caci in toamna merg in tara in vacanta si am sa mi cumpart unul.
Mai mult, ca sa evit supra incalzirea i am adaugat, un ventilator intern(de la o sursa de calculator) care sper sa ii prelungeasca "viata".
As pune poze dar forumul imi cere un link extern asa ca.....
Sper ca aventura mea sa foloseasca cuiva intr o zi.