Salutare tuturor!
Recent mi-am cumparat un kit de receptie prin satelit (sh, nu nou). Este vorba despre o antena Sunny cu LNB Sunny si receiver Sunny AT-14009 FTA Plus.
In ceea ce priveste LNB-ul, iata si parametrii acestuia:
Model no: SN2LNB104
Universal Single LNB
I/P: 10.7-12.75 GHz
O/P: 950-2150 MHz
L.O.:9.75/10.6 GHz
N/F: 0.4 dB
Am montat sistemul la tara, am reglat antena pe Hotbird si, folosind blindscan-ul am reusit fara mari probleme sa prind aproape tot ce e FTA.
Ceva mai recent mi-m luat si un motor hh, tot sh, al carui nume nu il stiu. Tot ce am la el este cartea de instalare si eticheta lipita pe el.
Va pun o pozele ca sa va faceti o parere.











L-am conectat, pentru a-l testa, cu un cablu scurt (2m) la receiver si cu unul mai lung (aprox 6m) la LNB. Led-ul verde s-a aprins iar din cele doua butoane am putut sa il misc fara probleme. L-am resetat hard (ca sa il aduc in 0) dupa care i-am desfacut conexiunile. L-am montat pe stalp, am pus antena pe el, am intrat in meniul receiver-ului->setup motorized system->USALS. Am introdus coordonatele locului in care ma aflu si l-am pus sa se duca pe Hotbird.









Rezultatul: zero! Motorul nu s-a miscat deloc! Am incercat sa il misc spre est sau spre vest. Din nou nimic!
Ce are? E o problema cu motorul sau cu receiverul?
Orice sfat e binevenit.
Multumesc