Buna seara,

In primul rand,as dori sa precizez ca,cunostintele mele despre sateliti sunt f. limitate,si as fi recunoscator celor care ma pot ajuta cu cateva sugestii/solutii.
As dori sa descriu exact situatia in care ma aflu,si sa va cer o parere,cum ati proceda voi daca ati fi in locul meu.
Locuiesc in Cracovia,Polonia.In apartamentul inchiriat de mine,am deja instalat,de catre proprietar,un receiver conectat la o antena,care se afla pe acoperisul cladirii,si la care nu am acces.Problema,consta in faptul ca,la momentul actual am semnal bun de la 4-5 sateliti(astra,hotbird,thor,sirius,amos1),dar pot prinde numai TVR international si Pro tv international.
Comunicarea cu proprietarul este f dificila,tinand cont ca nu vorbesc poloneza.
Din cate am inteles,o mare parte din posturile romanesti FTA se afla pe satelitul EUTELSAT W2 16 GRADE EST.
Receiverul este Fergusson fx-6600-cr.
In MENU, la motorized dish setup,daca selectez DiSEqC 1.2 sau USALS, pot misca antena?
Oricum as proceda,pentru satelitul eutelw2,am un signal level constant la 63%,si signal quality 0.
Ma gandeam sa cumpar o alta antena,pe care sa o pot monta cum vreau eu,insa va fi dificil sa l conving pe proprietar,sa mi permita sa fac gauri prin pereti,pt cabluri.Deci,ce ati face in locul meu?..Chiar daca televiziunea nu e una dintre pasiunile mele,mi ar prinde bine sa mai vad o stire/emisiune/film din romania.

Va multumesc.

PS: as fi dorit sa atasez si o poza,cu setarile la care am nevoie de suport,insa nu i-am dat de cap cum