Fiind ca timpul de scurge am convenit sa imi deschid un topic unde sa va arat ca un log ce pregatiri au fost pana acum deal lungul timpului si cum a decurs dx.
Sunt pe ultima suta de metrii la dx in fm. Majoritatea cunosc chestia ca sunt la final si in 5 luni parasesc hobby dx si pentru asta pana la finalizare pe 22 decembrie cand o sa fac sumarul la ce se prinde in romania noastra iubita si draga pe radio si tv o sa mai zic una alta din vremurile de odinioara.

Pentru inceput imi amintesc ca eu faceam dx inca din 2001, anul in care nu am sa uit 19 iulie si propagarea turceasa care a facut praf localele precum contact sau pro fm sau banda fm plina si se opreau la search peste 36 semnale radio. Hehe am plecat cu directiva de canal 2 la inceput si casetofonul care mi la facut maicamea cadou si care pana sa plece in afara nu ma lasa sa plec cu el la tzara. hehehe... In fine
Tin minte propagarea ucrainana din septembrie 2004 cand peste 69,8 veneau stirile ucrainene, eu eram inebunit dupa horizontul acela, anul acesta am urcat si un film facut atunci cand emitea
Am prins si sporadic cu italieni prin 2005 undeva in iunie, tin minte ca eram cu un prieten cu aun amplficator si un tuner si el imi arata cat de tare se aude si cand dam seach sa schimbam postul , supriza 93,3 ceva in italiana.
Eh in 2006 am facut cunostinta cu un baiat, razvan, cand eu ma distram in draci cu cdurile si cu amplficatoarele audio. Tin minte ma luat acasa si m-a dus in apartament, mi-a artat o combina aiwa de america, eh o combina pe 110v. Dupa ce ne-am intalnit undeva apare taicasu, ala deja ma cunoscuse prin radio pirat ca nu stiam ca ma asculta pe sest. Ala ma aduce prima oara pe un forum si imi explica asa " Uite aici scri si vorbesti cu lumea, te uiti ce scriu astia si scriele si tu lor" . Eh asta era uneva in septembrie. Nu am sa uit secventa. Eh oameni buni asa am ajuns eu sa ma distrez pana in ziua de azi. Nimeni nu era cu ifose din contra ma puneau la treaba imi cereau ce sa fac si ce sa incerc, dracii pe paine ca pasiunea era din ce in ce mai tare.
In fine in 2007 ma cunosc cu unu din centrul de dupa florica dupa care cu el ajung sa combat niste enigme. In 2008 ajung sa fac cunostinta prin mail cu mai multi din europa. Majoritatea erau germani si erau pasionati de canalul de youtube unde aveam filme nu gluma. In fine in 2009 ajung in punctul in care aflu ca prietenul meu care ma invatat era bolnav tare si se pregatea sa dea curba. Fisu imi dadea din blain mesaje si chiar scrisori. Eh acesta nea parasit in iarna dupa ce a crapat de la bautura si tarie.
In 2010 am ajuns sa fiu respins din comuniatea dx din europa din cauza ca nu formulam corect ITU si forma unui dx, dupa care in 2011 am devenit independent, punand filme si facand dx cum mi se scoala si fara europa in spate. in 2012 ma repun astia la dx europe dupa care iau ban iar pe tema ca am depasit numarul de troposcattere pe zi, adica daca am prins semenic, am prins c-cot, am prins demirkoy, am prins istanbul am prins canakkale am prins greci am prins feleac, se considera extrem si pare fara realitate. Mi sa dat mesaj din grupa lu mister bjorn din germania, ca cum dracu se prinde oltenia incontinuu, nu cumva e intetionat emisa pirat, si multe altele. Sa ajuns pana la banarea romaniei in europa din motiv de cea mai slaba tara la capiitol dx, sa inchis topicul unde discuam de propagari cu ei, deci incodata banana de romania. Tara lu papura voda. in fine in 2012 am pus punct in ianuarie cu uiful dar, stiind ca antena deuif e a vecinului cu digitalul, care vrea si el are casa mica de inaltime si de aceea o are pe casa la mine, am ajuns sa pun pe 2 iunie antena sus ca sa distribui digital si ops probleme.
In materie de 2012 am primit multe cadouri radiouri, antene si cabluri. Anul acesta ma parasit si camera de filmat dupa 4 ani din cauza umiditatii.
Bun trag o linie. In romania comuitate dx nu exista decat grupata si cu interese. In afara ne intind mana bulgarii ungurii si italieni la dx si partial germanii care se ma uita si foarte putn turcii. Deja se strange latzul pe gatul dxului. Fiind pilon al dxului pe fm aducand peste 6 ani rezultate tropo din bucuresti, din giurgiu, jud calarasi, constanta, din barlad, bacau, buzau, teleorman ce le puteti vedea in canalul de youtube folosind functia seach, vreau sa zic ca nu prea mai sunt interese in comun cu acest hobby. S-or scoate bani din instalarea de antene de fm lucrand impreuna cu un amic din videle, sau reparat radiouri si comparat radiouri, dar placerea pentru mine nu mai exista. Sa fac dx si sa fiu cu vizualizari minime cu o grupare de 2 de ungaria 5 de bulgaria, 3 de romania, 1 de moldova si 6 de germania, pai asta mai e ce era odata?
In fine am vorbit cu mai multi, si ei sunt nemultumiti din cauza ca interesele si regulile stricte din dx fm europe undes logurile ii fac sa nu mai posteze decat foarte rar. Ar mai fi si scandalul "toata lumea face fake" adica cearta tipica intre anglicani si europeni, uite paul cu dracher sau paul cu hugh si cu italienii, pai daca lam cauta pe golan ala cica face dx folosind si stream de iordanie si sporadic in real si comutand intre ele, analizand cu germanii. Deci interesele de a altera dxul au inceput pentru a fi mai multa distanta credibilitate si prostie.
tot ce isi batuse joc de mine bucurestenii cu antene in mana si cu emitatoare dupa am sters si am discutar cu ungurii si cu germanii. Si ei au fost de aceeasi parere ca sa las canalul cu dxurile clasice.
Deci se impute treaba, la plecarea unor dxeri , cum e lukedx ala a filmat tunisie pe dx, falsa, ucraineanul a adus turci pe tropo ireal, si ala din finlanda a adus tropo cu peste 20 statii din suedia fiind nereal, facand analize clare cei din afara.
Deci prostia si eroarea umana pentru grandomania de a prinde dx din stele si univers ca distanta ne-a afectat pe toti, sau impus regulile de 2012, reguli stricte si sau facut grupuri de dxeri care vb prin mail sau prin grupuri de yahoo separate.
Bun in romania ce mai e negru si nu merge bine ca ii hulesc pe toti e bascalia si conducerea pe dedesupturi si invatatul lumii ca sa se sparga relatiile, nu e rau ca prin asta se vede interesul si defectul real al unui om. Nui bai, mai povestim