-
Standard RSP member
- Rep Power
- 71
Re: RCS e tentat să-şi facă propriul canal sport
RCS&RDS şi Antena 1 vor să rediscute condiţiile contractuale
In zilele următoare, potrivit surselor, RCS şi Antena 1 vor purta negocieri pentru a convinge LPF in vederea reeşalonării plăţii in avanas a sumei de 27 de milioane de euro, lucru care ar fi "o practică imposibilă in acest moment". "Avem o grămadă de clienţi care abia aşteaptă să cumpere drepturile pentru Liga I, nu stăm sub nici o formă la mina celor de la RDS şi Antena 1", a comentat preşedintele LPF, Mitică Dragomir.
In clipa de faţă, lucrurile sint departe de a fi clare. Pe 15 mai consorţiul RCS&RDS şi Antena 1 trebuie sa plătească suma de 27 de milioane de euro pentru drepturile tv. Cele două sint in contradicţie cu LPF şi in aceleaş timp au puncte de vedere diferite in consorţiu. Totul reprezintă un joc in trei, urmărit de pe margine şi de alte televiziuni care ar fi dispuse să cumpere drepturile Ligii I, dar la preţuri reduse pină la jumătate faţă de cele din prezent.
Au primit licenţă pentru Digi Sport
Ieri, RCS&RDS a obţinut licenţa pentru Digi Sport ce va deveni cel de-al 8-lea canal cu profil sportiv din Romania. Noul post tv urmează să difuzeze incepind cu viitorul sezon fotbalistic campionatul Spaniei, cel al Germaniei, avind in vizor şi achiziţionarea drepturilor tv pentru Serie A şi Premier League. De asemenea, RCS şi-a manifestat dorinţa de a transmite şi partide din Liga I: "Vom discuta cu Antena 1, pentru că există mai mereu meciuri ce nu se transmit pe GSP TV, ne propunem ca pe viitor aceste partide să fie difuzate pe Digi Sport", a declarat directorul general al RCS&RDS, Alexandru Oprea.
Pătruleasa la Digi Sport?
Fosta prezentatoare a Ştirilor sportive ale Antenei 1 este una dintre primele ţine ale noului canal sportiv, Digi Sport. Deşi discuţiile sint abia la inceput, nimeni din cadrul RDS nu se grăbeşte să confirme negocierile cu Simona Pătruleasa. "Am auzit despre infiinţarea acestui canal de sport, dar momentan nu am luat nici o decizie. Urmează să mă hotărăsc imediat după ce revin din concediu", a declarat Pătruleasa.
5 milioane de euro urmează să investească RCS&RDS in noul canal sportiv Digi Sport
Sursa : sport.ro
Posting Permissions
- You may not post new threads
- You may not post replies
- You may not post attachments
- You may not edit your posts
-
Forum Rules