Thanks Thanks:  5
Likes Likes:  13
Dislikes Dislikes:  1
Page 1 of 12 1234511 ... LastLast
Results 1 to 15 of 168

Thread: Multifeed - Sfaturi si Dezbateri

  1. #1
    Standard RSP member coburn's Avatar
    Join Date
    02 Apr 2007
    Posts
    262
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Post Multifeed - Sfaturi si Dezbateri

    Vreau sa montez o antena multifeed in Bucuresti ptr. receptionarea urmatorilor sateliti:Intelsat 10-02 1ºW,Sirius 2 5ºE si Eutelsat W2 16ºE.
    Astept sfaturile voastre...diametrul minim al offsetului ce lnb-uri sa folosesc, cum sa le dispun,etc ?

    /editat si modificat de XVanish
    Last edited by XVanish; 22-08-07 at 10:51. Reason: subiect interesant, l-am facut sticky

  2. #2
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    1,2 m....iar dispunerea lnb-urilor - cum stai in spatele antenei vei avea in stanga 16 est, in centru 5 est, iar in dreapta 1 vest. Iti mai trebuie un switch 4+1 si multa rabdare.
    Bafta

  3. #3
    Standard RSP member coburn's Avatar
    Join Date
    02 Apr 2007
    Posts
    262
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    Multumesc,nu e cumva deapta 16º est si stanga 1º vest fata de 5º est care este in centru privind din spatele antenei?Eu zic ca ar trebui sa fie asa ptr ca am mai instalat max cu sirius si hotbird si stiu ca hotbird se pune in dreapta siriusului.Cu offset de 1,10 nu ar merge oare?

  4. #4
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    gresit,ce spune @zappa e corect asta daca nu stai tu cu fata catre antena ce a ce nu e corect o antena se monteaza cu spatele la ea
    Last edited by delta2k2; 16-01-11 at 12:03.

  5. #5
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    "coburn" ...ai dreptate. Uite o poza din manualul de instalare max. De la stanga spre dreapta (stand in spatele antenei ) 1 w, 5 est si 13 est. Ne mai incurcam si noi in explicatii uneori.



    Last edited by zappa; 06-07-07 at 10:08.

  6. #6
    Standard RSP member coburn's Avatar
    Join Date
    02 Apr 2007
    Posts
    262
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    Gata acuma m-am lamurit.Cu un offset de 1.10m nu ar merge oare?Re comandati-mi niste magazine de specialitate care sa aiba offseturi de peste 1m in Bucuresti sau din tara...MUltam

  7. #7
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    Incearca la;Peruvision,sau la tehnioB,sunt in buc. amundoua si au sigur offset de 1,20!
    Last edited by sorin8m; 17-03-12 at 22:40. Reason: Regula 12

  8. #8
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    nu sa incurcat nimeni in explicati toata lumea are dreptate eu unu nam stiut ca feedu ptr maxx e tocmai pe dos.explicatimi si mie de ce e sirius acolo si nu e la locul lui ca dupa pozitionare focalizarea lui tot in partea dreapta bate.asta daca aveti timp nu e obligatoriu asa nu am treaba eu cu feedurile ptr maxx dar sant curios de ce e asa si nu invers

  9. #9
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    Bun,hai sa o luam cu inceputul.antena are un focar principal si alte cateva focare secundare,daca la focarul principal ti se pare corecta pozitia la cele secundare efectul se schimba,asta deoarece intervine fenomenul de oglinda,adica reflexia undelor se face in partea opusa focarului principal,deci daca normal ar fi fost ca sirius sa fie in partea stanga datorita acestei reflexii focarul va fi cautat in partea dreapta,acelasi lucru este valabil pentru toti satelitii pentru care se vrea un semnal secundar,efectul OGLINDA este simplu; ce este in dreapta devine stanga si ce este in stanga devine dreapta,sper ca mam facut inteles!!
    Last edited by delta2k2; 16-01-11 at 12:04.

  10. #10
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    absolut foarte clar.acuma ca sa fac un usor offtopic ca nu prea am folosit multifeeduri daca astra e principal cat ma pot duce spre west si cat spre est cu o antena de 1.1 ca de h-h gata sant satul pana peste cap

  11. #11
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    Cu Astra in focar principal te poti duce pana la Sirius in W dar nu iti vor intra toate trasporderele iar in E pana la 28E,acum depinde cum reusesti sa faci focalizarea secundara daca o faci corect poti merge pana la 10 grade stanga dreapta fara probleme daca nu maxim 6 grade,succes!!
    Last edited by delta2k2; 16-01-11 at 12:04.

  12. #12
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    ok mersi frumos

  13. #13
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    Cu placere!!
    Last edited by delta2k2; 16-01-11 at 12:04.

  14. #14
    Standard RSP member coburn's Avatar
    Join Date
    02 Apr 2007
    Posts
    262
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    Da,am inteles.De efectul oglinda stiam,ce nu sunt io lamurit e dc. pot sa pun pe o antena de 1.10 si sa mearga cu 5ºE principal 16º E intr-o parte adica dreapta si 1ºV in stanga privind din spatele antenei.Deci as avea 11º catre dreapta si 6º catre stanga.Toata inventia asta vreau sa io fac soacrami ca sa vada canalele romanesti fta si sa nu mai plateasca cablu:)).

  15. #15
    Standard RSP member coburn's Avatar
    Join Date
    02 Apr 2007
    Posts
    262
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Cu Astra in focar principal te poti duce pana la Sirius in W dar nu iti vor intra toate trasporderele iar in E pana la 28E,acum depinde cum reusesti sa faci focalizarea secundara daca o faci corect poti merge pana la 10 grade stanga dreapta fara probleme daca nu maxim 6 grade,succes!!
    Cu 11º intre sirius si eutelsat w2 dupa cum spune spaniolu´- ca acuma am vazut-cred ca nu am sanse cu antena de 1.1

Page 1 of 12 1234511 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •