Thanks Thanks:  5
Likes Likes:  13
Dislikes Dislikes:  1
Page 7 of 12 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast
Results 91 to 105 of 168

Thread: Multifeed - Sfaturi si Dezbateri

  1. #91
    Super Member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    686
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Sistemul multiconnect? uite ce am surubarit eu ieri


    Diametru antena: 90cm, de la max. Suportul este inverto multiconnect, luat de la Elstar (20 de lei). LNB-urile sunt inverto multiconnect black, single, luate cu 10 lei/bucata. antena a costat 40 de lei.
    LNB-urile sunt asa: (close-up, de la stanga la dreapta): 9e, 13e, 15.8e, 19.2e, 23.5e.
    Mai intrau niste lnb-uri, dar nu am mai avut suporti + surubul din spate (in cutia cu suportul vin doar 5 suporti pentru LNB).
    Sunt multumit de semnal, iar despre reglajul antenei si montaj.... am ramas uimit cat de usor a fost, dupa ce am fixat lnb central pe 19.2e, sa "prind" si ceilalti sateliti. se regleaza foarte bine si precis sistemul asta multiconnect.
    LNB-urile sunt legate lan switch diseq 10x1 Optibox. Switch-ul asta schimba instant de pe un satelit pe altul, mi se pare, mai repde decat vechiul switch opticum 4x1
    Last edited by zildan; 21-01-11 at 17:42. Reason: Modificat lynk la poze

  2. #92
    Standard RSP member stargate's Avatar
    Join Date
    23 Apr 2007
    Location
    P3X-888
    Posts
    3,754
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    95

    Default

    ce rapid esti maestre ... tocmai cand vroiam sa-mi fac si eu norma
    Nota: Vizionarea programelor Pay TV fara un abonament valabil este ilegala
    Discutiile purtate si fisierele disponibile aici sunt ?n scop experimental si educational !

  3. #93
    Super Member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    686
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Ma intrebam de ce e BER-ul mare azi-dimineata

  4. #94
    Standard RSP member
    Join Date
    29 Aug 2007
    Posts
    104
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    f frumos sistemu multiffed,de unde ai luat lnburile alea? ca pe site la elstar is 29 lei nu 10... msi
    Last edited by ionut2; 23-01-11 at 14:09.

  5. #95
    Super Member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    686
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Am gasit la un dealer Akta. Noi noute, la cutie. au venit si cu adaptoarele pentru suport normal de LNB.
    cablurile si protectiile pentru mufe de la LNB-uri nu le-am fortat prea tare, e ger afara si am zis sa nu le stric.

  6. #96
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Jan 2011
    Location
    timisoara
    Posts
    26
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    49

    Default multifeed pe offset 90

    si ce am instalat eu semana cu ce se prezinta in pozele de mai sus, LNB-uri subtiri, suport de la ELSTAR, antena de la Tehnic B. Si intr-adevar se monteaza usor, cel mai greu e pana ce prinzi satelitul din focus, care la mine e la 9E, si nu vine cu semnal puternic. Si eu am avut aceeasi problema cu umezeala, insa m-am dus sus la antena, le-am sters si le-am bandajat cu scotch. De atunci e mai bine, in sensul ca merge mult mai bine si cand ninge, insa evident cu semnal mai slab din cauza norilor. In plus, eu avand doar diseq 1/4, am lasat al 5-lea LNB neconectat, asta pana ce nu achizitionez un diseq mai mare. BTW: stie cineva care e insertion loss pe un diseq de 1/8 sau 1/10 ? Eu ma tem ca-l voi cumpara degeaba, cum antena de 90 totusi nu-mi aduce semnal atat de bun incat sa mai am de unde pierde citiva dB, cum eu mai am si vreo 27m de cablu dupa switch pana in receiver.

    ---------- Post added at 16:46 ---------- Previous post was at 16:38 ----------

    pt protectie impotriva umezelii mi s-a recomandat sa le pun chiar in punga. Cum nu mi s-a parut prea 'eleganta' solutia, am preferat scotch-ul, insa zic eu ca are efect, deci merita sa le protejezi de umezeala. Eu mai am si o alta antena cu niste lnb-uri mai vechi, alea nu erau nici pe departe asa sensibile la umezeala.

  7. #97
    Super Member
    Join Date
    15 May 2007
    Posts
    686
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    3db. asa scrie la optibox-ul pe care l-am luat eu. acum nu stiu cat mananca "real", dar eu sunt multumit se semnal.
    fa calculul sigur cati sateliti iti trebuie, eu am trecut de la 4 la 10, dar ma gandesc sa trec deja la 16

  8. #98
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Dec 2010
    Location
    la tara
    Posts
    32
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    49

    Question 1.2m + 6LNB vs eliptica E-85 (sau T85)

    va salut!

    am un multifeed bazat pe o antena offset, otel de 1.2m pentru care am confectionat un suport ce-mi permite o deschidere de cam 35 grade.. acum am 6 LNB-uri: 19,16,13,9,5 (E),1 (W) centrate in 9E.. deschiderea actuala de 20 grade as mai putea-o cred mari pana la 7W si 28E, nu am incercat asta pentru ca e cam frig de lucrat acuma, dar si antena este un pic mai greu accesibila

    oricum, ma gandesc sa iau o eliptica in locul acestei antene, iar asta de 1.2 sa o pun pe montura mobila cu actuator, asa cum a fost candva.. intrebarea mea: credeti ca o sa pot receptiona in conditii bune (mai bune) deschiderea de macar 35 grade? (eliptica permite 48).. a facut cineva o comparatie de acest gen?

    imi inchipui ca pe focarul principal si in imediata apropiere (+/- 4-5 grade) antena offset are semnal poate mai bun decat eliptica, dar pe exterior?

    atasez cateva poze mai vechi, cand erau doar 4LNB-uri (19,13,9E-1W), ca sa aveti o idee



    Last edited by Luke_ms; 01-02-11 at 09:41.

  9. #99
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,753
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    114

    Default

    eliptica e mai buna daca vrei neaparat multi feed

    oricum ce ai tu nu e de foarte buna calitate

    poate si o antena offset Triax ( gasesti la catec.ro ) de 1.4 m este mai buna decat ce ai tu acum
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  10. #100
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Dec 2010
    Location
    la tara
    Posts
    32
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    49

    Default

    .. sunt multe solutii mai bune decat am eu, din punct de vedere al performantei de receptie.. insa mai e si pretul in discutie si din acest punct de vedere, eliptica mi se pare o solutie foarte accesibila in comparatie cu antenele de firma, constructie de aluminiu, diametre mari sau toroidalele... de asta am si pus intrebarea asa

    si da: vreau un multifeed, care in foarte mare masura ofera un compromis acceptabil pe pozitiile de interes, iar cand am nevoie de calitate mai buna, intru cu 1,2m pe ce am nevoie..

  11. #101
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Dec 2010
    Location
    la tara
    Posts
    32
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    49

    Question

    sau hai sa o luam un pic diferit:

    ce credeti ca va avea un semnal mai bun pe un multifeed ca mai sus:
    1. eliptica T-85 MF
    2. no name otel 120(110) cm
    2. Hirschman de 120(x130) cm, aluminiu

  12. #102
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Ca sa dai un raspuns la intrebarea ta trebuie sa ai aceiasi configuratie pe cele 3 antene, altfel nu cred ca testul este ok, eu am un no name si stiu ce poate, dar nu am restul, eliptica si hirschaman asa ca nu stiu cum se comporta la multifeed!

  13. #103
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Dec 2010
    Location
    la tara
    Posts
    32
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    49

    Default

    no name am si eu si vreau sa trec la un alt sistem multifeed..

    deci pana la urma mergem la noroc?.... am vazut aici pe forum un threat despre antena hirschmann, insa nu m-am dumirit care ar fi mai potrivita intre asta si eliptica

  14. #104
    Member Beginner
    Join Date
    20 Nov 2010
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Lightbulb

    Quote Originally Posted by zappa View Post
    "coburn" ...ai dreptate. Uite o poza din manualul de instalare max. De la stanga spre dreapta (stand in spatele antenei ) 1 w, 5 est si 13 est. Ne mai incurcam si noi in explicatii uneori.



    STIE CINEVA UNDE GASESC ACEST MANUAL ?

  15. #105
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    434
    Mentioned
    11 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default re

    nu cumva ai incurcat desenul ?
    adica cele doua apropiate nu sunt 1w si sirius iar cel mai departat hotbird ?

Page 7 of 12 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •