Thanks Thanks:  5
Likes Likes:  13
Dislikes Dislikes:  1
Page 6 of 12 FirstFirst ... 2345678910 ... LastLast
Results 76 to 90 of 168

Thread: Multifeed - Sfaturi si Dezbateri

  1. #76
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Aug 2010
    Posts
    49
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    Ce sanse am sa prind cu antena de 90 offset, semnal pe 23.5e si pe 1w. mentionez ca sunt in spotul central ca localizare pe ambii sateliti..

  2. #77
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Sanse minime catre 0, eu receptionez in conditi bune dar pe o antena de 1.2m ceea ce vrei tu sa faci!

  3. #78
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Aug 2010
    Posts
    49
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    in conditiile astea singura varianta este inca o antena... pentru ca distanta este prea mare pentru un H-H, ar dura prea mult la schimbarea canalelor... nu? ce imi recomandati.. ca si solutii?

    multumesc!

  4. #79
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Ce vrei sa receptionezi, ce sateliti? Eu am o antena de 1.2 si receptionez de la 23.5 E pana la 5 V in combinatia 23.5+19.2+16(semnal foarte slab)+13+(9+7)+5 focar+1+(4+5)

    ---------- Post added at 19:05 ---------- Previous post was at 19:00 ----------

    Ca solutie inca o antena de 90 sau de 1.2...si faci o combinatie frumoasa pe 40 de grade de la 39E la 5V., asta numai daca sti sa faci combinatia cu suportul multifeed!

  5. #80
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Aug 2010
    Posts
    49
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    pai exact cele doua ma interesau, 23.5e si 1w... daca mai prindeam ceva sateliti pe la mijloc.. era ok.. ma gandeam cele doua nu ar intra decat la extreme si in mijloc ( focar ) sa am ceva.. 13e ...

    acum nu stiu cu ce ma scot mai ieftin.. dar si avantajos..

    cu motorul prind tot.. dar este delayul la schimbatul canalelor..
    cu inca o antena.. tre sa iau una minim de 120cm.. altfel nu se merita una mai mica.. + tot restul.. lnb etc..

    deci.. nu stiu.. inca mai astept propuneri pareri..

    multumesc

  6. #81
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Incearca si pe antena de 90...dar este sport extrem ceea ce vrei sa faci, mai ales ca 1W este un satelit care acopera foarte mediu spre slab Romania!

    ---------- Post added at 20:10 ---------- Previous post was at 20:07 ----------

    Sau mai ei o antena de 80, 90 si o instalezi pe 23.5, cum o dai tot iti mai trebuie o antena , in cazul in care reusesti sportul extrem pe antena de 90!

  7. #82
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Aug 2010
    Posts
    49
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    o mica adaugare.. nu sunt in Romania... sunt in rep. ceha.. nu stiu daca asta o sa se simte in cazul lui 1w, adica daca am semnal mai bun fata de romania.

  8. #83
    Standard RSP member pacala68's Avatar
    Join Date
    01 Apr 2007
    Posts
    992
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    ia in calcul o antena multifocus , ai aproape 40 grade pentru o antena echivalenta de 80-90 cm

  9. #84
    Standard RSP member
    Join Date
    26 Aug 2010
    Posts
    49
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    50

    Default

    @pacala68 ideea era sa gasesc o varianta cat de cat ieftina si cel mai important pentru cei 2 sateliti.. multifeedul suna bine dar este mult mai costisitor... si nu ii vad rostul sa folosesc antena doar pentru 2 sateliti.. pentru mai multi.. asa cum am zis ar fi prea mult.. pentru moment.. multumesc..

  10. #85
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Cum am zis ai doua optiuni, ori incerci "sport extrem" cu antena de 90 sa receptionezi cei doi sateliti, ori iti mai ei o antena !

  11. #86
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Dec 2008
    Location
    grecia
    Posts
    85
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default intrebare

    Mai baiieti,am io o intrebare.De la 4 lnb-uri dau semnal la un rec,prin diseq 4x1. Ca sa dau acelasi semnal si la alt receiver,cum ar trebui procedat? O varianta ar fi multiswitch,dar e putin cam mult pt ce vreau eu,alta ar fi lnb twin pe satelitii care ma intereseaza pt rec 2,care iar e cam mult. Alte pareri?
    pompagiu pumpz

  12. #87
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Pai alta optiune este sa faci aceiasi configuratie pe alt sistem , dar te costa, asa ca cel mai ieftin tot cu lnb twin iesi.

  13. #88
    Standard RSP member Meridian's Avatar
    Join Date
    01 Sep 2010
    Location
    Andromeda
    Posts
    1,072
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    Parabolica 1 - are 1,2 m (cu 16 E in centru)

    9 E - 13 E - 16 E - 19 E

    Parabolica 2 - are 0,9 m (cu 7 E in centru)

    1 W - 5 E - 7 E


    5 din cele 7 lnb-uri sunt twin si din pacate nu am niciun lnb multifeed
    (cu alte cuvinte nu am niciun lnb cu capul subtire si pierd destul semnal...cu exceptia celor din centrul antenei). Ce combinatie ar fi cea mai fericita, astfel incat sa am semnal mai bun pe toti sateliti mentionati cu aceste lnb-uri.

    Am doi suporti a 3 lnb-uri ce acesta:



    Al 7-lea e prins de un lnb cu ajutorul unui suport de 2 lnb-uri.


    5 din 7 sunt asa...si 2 cu o singura iesire cu acesta dimensiune.




    Multumiri anticipate !!!

  14. #89
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default

    Nu inteleg de ce pe a 2a antena (cea de 0,9) ai 7 est in focar principal. Pune 4.8 est in focar principal. Intotdeauna pe un multifeed vei avea pierderi la extremitati. Poti incerca cu o toroidala.

  15. #90
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Jan 2011
    Location
    timisoara
    Posts
    26
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    49

    Default multifeed pe offset 90

    Eu recent am instalat un multifeed pe o antenna offset de 90, acoperind plaja 1W-13E (1W, 5E, 9E-focus, 13E). Am obtinut rezultate satisfacatoare, in sensul ca pe vreme buna imi intra destul de multe TP-uri, Thor, chiar la margine fiind, da semnal destul de puternic pe unele TP-uri dar mediu sau slab pe altele. Pe vreme de ploaie/ninsoare se cam duc TP-urile medii/slabe (incl gigi), insa 13E vine cu semnal destul de puternic si atunci. Rezultatul, cum era si de asteptat, nu este la fel de bun ca la o antena de 1.15 ce-l aveam pe combinatia 19.2E+13E. Treaba cred ca este OK sa fie asa, cat investesti, atat il ai. mentionez ca sunt din TM, deci in alta parte e posibil sa nu se obtina acelas rezultat. de asememnea, deocamdata am doar diseq 1/4 pe aceasta antenna si cam 25 de cablu pana la receptor.
    Ceea ce vreau sa spun este ca, teoretic, o antenna mai mica permite o deschidere mai mare, insa tot teoria zice ca semnalul va fi atat mai slab cu cat esti mai departe de focus, in cazul unei antene simble offset. Evident, solutia este sa treci pe o antenna multifocus, toroidala, evident mai scumpa decat o simpla amtena.
    La mine de exemplu pe suportul de LNB (am achizitonat LNB-uri inverto subtiri si un suport adecvat) mi-ar mai permite ca pe langa LNB-ul de 13E sa mai pun inca unul, fie 16E fie 19E (suportul confectionat fiind pt. 5 LNB-uri). Insa, cum am o antena mai mare cu focus in 19E acest lucru nu m-a interesat, iar 16E cu siguranta nu merita doarece, cum s-a si mai spus mai sus, vine cu semnal foarte slab.

Page 6 of 12 FirstFirst ... 2345678910 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •