Thanks Thanks:  5
Likes Likes:  13
Dislikes Dislikes:  1
Page 3 of 12 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 31 to 45 of 168

Thread: Multifeed - Sfaturi si Dezbateri

  1. #31
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    Quote Originally Posted by dic_star79
    Aveti idee unde as putea gasi un 5+1?
    Comutatorul ce-l folosesc la multifeed este de 8X1 si m-a costat 980.000lei;l-am cumparat de la un amic.Recunosc ca e cam mult pretul,dar daca ai unul de 4x1 si receptorul are la diseqc si functia "Repetare Diseqc" ii poti adauda un comutator de 2X1 sau inca unul de 4X1,si atunci nu-i nevoie de 8X1.Daca iti procuri unul de 8,sa pui in receptor pe diseqc 1.1!

    succes,costel1

  2. #32
    Standard RSP member maximuss's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Posts
    614
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    65

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    Instalatia din poza nu are cum sa functioneze , am facut si eu tot felul de combinatii si intotdeauna lnb ptr sirius este mai sus decat cel de pe hotbird cu aproape 20 mm (aproximativ ca nu am masurat) cu suport reglabil . As vrea sa gresesc dar ... nu a reusit sa ma convinga absolut deloc costel1 .

  3. #33
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    @maximuss,

    Iti inteleg neincrederea daca ai incercat si tu sa faci ce am facut eu.Cum as putea sa te conving?As putea sa pun poze cu fiecare satelit receptionat daca prin asta as putea proba ce am afirmat mai sus.Am sa si fac asta cit mai curind.
    Dar sa stii ca se pot pune si 8 lnb-uri.Ti-as arata si o poza,dar daca la cinci esti neincrezator,cum te-as convinge ca e posibil mai mule lnb-uri pe mutifeed?
    In paranteza fie spus,ce crezi ca ne determina sa intervenim pe forum?Sa ne facem nume din nick-urile ce ni le-am ales,care mie cel putin nu-mi aduce niciun folos practic,sau pentru a face schimb de idei si experienta ca fiecare sa invatam de la fiecare?Eu din acest ultim motiv am si pus poza respectiva,si altele de pe alte topicuri,pentru incurajare si impartasi si altora din modesta mea activitate de pasionat de instalari de receptie.Rabdarea este prima conditie pentru orice reusita,indiferent de domeniu!
    costel1

  4. #34
    Standard RSP member maximuss's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Posts
    614
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    65

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    Sa sti ca apreciez munca ta , eu stiu cat m-am chinuit si nu am reusit exact cum trebuia adica sa am semnal maxim pe toate transponderele . Am ales combinatia 16+5 si abia am ajuns la un compromis. Sper ca pe site-ul asta sa fie altfel decat pe rdi si scuza-ma asa sant eu mai neincrezator un pic .

  5. #35
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Sfat Multifeed 3 Sateliti

    Depinde acum si de ce antena ai pentru a face acel sistem multifed,din cate stiu nu orice antena ofset poate receptiona mai multi sateliti,ecartul cica ar fi pana la 20de grade pentru o receptie buna.

  6. #36
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Multifeed - Sfaturi si Dezbateri

    Receptorul este un Echosmart dsb 790,acuma nu stiu daca are functia<repetare diseq> pt a face configuratia 4/1 si 2/1. Am gasit comutator diseq 8/1 la D&K dar are un pret cam piperat aproape 120ron.

  7. #37
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Multifeed - Sfaturi si Dezbateri










    Pentru sceptici,m-am gindit sa pun aceste poze pentru a demonstra nu atit ce am reusit eu insumi,si fata de care maximuss si-a exprimat neincrederea,ci pentru a-i incuraja pe cei interesati sa receptioneze mai multi sateliti prin multifeed.De fapt nu-i mare scofala,se ia un suport dual feed clasic{Astra si Hotbird} care prin adaugare{montare} se prelungeste "bratul" lnb-urilor incit sa se poate prinde fiecare lnb.Se poate vedea din poze cum am montat aceste suprturi si taiatura pe care am facut-o ca sa pot deplasa lnb-urile la distanta potrivita{adica,cum ar veni,sa aflu azimutul},ceea ce n-a putut colegul nostru acelasi maximuss.
    M-am folosit de un receptor Strong 6061 PDR care are posibilitatea sa gestioneze comutatorul diseqc 1.1 pentru cinci sateliti,dar el este capabil sa comute pentru mai multi.Tot din poza se poate vedea ce tip de comutator folosesc,8x1,care chiar daca pretul e piperat{prea piperat@dic_star79} isi face treaba.
    costel1

    ps-@Admin,foarte bine ai facut ca topicul este sticky si l-ai pus sub un titlu mai cuprinzator!

  8. #38
    RSP Team XVanish's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    2,373
    Mentioned
    9 Post(s)
    Rep Power
    100

    Thumbs up Re: Multifeed - Sfaturi si Dezbateri

    Quote Originally Posted by costel1 View Post
    ps-@Admin,foarte bine ai facut ca topicul este sticky si l-ai pus sub un titlu mai cuprinzator!
    Precis se va mai dezbate subiectul pe viitor, pt ca e interesant ...m-am gandit ca e mai bine cu numele asta la topic... mai este un topic dar ala ramane doar pt multifeed pe H_H... felicitari pt multifeed-ul tau si pentru intentia de a incuraja omu'... eu am renuntat la al 4-lea lnb n-am mai avut rabdare... dar acum sa stii ca m-ai ambitionat si cum am timp cum purec iar sistemele

    Cine mai are multifeed-uri de la 3 lnb-uri in sus ar prinde bine mai multe detalii...

    Succes tuturor!

    /le: apropo... sunt smoderator nu admin
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!

    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  9. #39
    Standard RSP member
    Join Date
    05 Sep 2007
    Posts
    66
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default Re: Multifeed - Sfaturi si Dezbateri

    Hi.
    Readuc in actualitate aceasta discutie.
    Sunt nevoit sa demontez antena motorizata datorita uzurii acumulate la montura in atatia ani si as incerca un multifeed (1w+5e+13e si poate+4w) pe o antena de cca 1 m pe perioada ''reparatiei'' si nu numai. Zona este Bucuresti.
    Stie cineva ce tip de antena se preteaza cel mai bine la asa ceva si de unde o pot cumpara?
    Aceeasi intrebare pentru lnburi si comutator.
    De asemenea, daca cineva foloseste o astfel de instalatie in zona, as dori sa aflu ce pierd pe fiecare satelit fata de o antena standard.

    Cu respect,
    dolby.

  10. #40
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Multifeed - Sfaturi si Dezbateri

    Sal dolby.
    Cel mai indicat ar fi o antena de1,2 apoi 3lnb alps+unul normal. Fixezi antena pe 1vest ca sa ai maximul apoi cum te uiti din fata antenei vei avea in centru intelsat,in partea dreapta amos iar in partea stanga sirius si hotbird. O sa fie mai greu sa faci montura pt sistemul multifed!
    Bafta!

  11. #41
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Multifeed - Sfaturi si Dezbateri

    Antena de 1,2 dar cu mentiunea ca pentru un semnal calitativ va trebui fixata cu lnb-ul central pe SIRIUS 5E iar cele secundare pe INTELSAT 1W-AMOS4W si HOTBIRD13E,pentru cumpararea de accesorii si antena iti recomand TechnicB sau Peruvision ambele au reprezentante in Buc.

  12. #42
    Standard RSP member
    Join Date
    05 Sep 2007
    Posts
    66
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default Re: Multifeed - Sfaturi si Dezbateri

    Asa ma gandeam si eu. Cu maximum pe 5e, deoarece c+ nordic e pierdut din start la dimensiunile astea.
    Cineva din zona mea poate spune daca intampina ceva greutati cu viasatul la 1.2m?
    Intrebarea mea fata de tipul de antena viza o marca (tip) anume care s-ar preta cel mai bine la multifeed (evident de pe piata noastra).
    Pentru a focaliza eliptic, antena trebuie sa aiba o alta forma decat offset-ul standard, asta pentru un castig cat mai mare la lnb-urile secundare.
    Altfel, poti pune la orice antena.
    Acum cred ca m-am facut inteles.
    Era o rugaminte catre cei ce au asa ceva sa vina cu date precise despre componentele lor.
    Cu respect,
    dolby.

  13. #43
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Multifeed - Sfaturi si Dezbateri

    Sunt doar 2 tipuri de antena; offset si parabolica,pe parabolica iti va fi foarte greu sa pui mai mult de 2lnb-uri,pe offset poti pune pana la 8-12 lnb-uri,viasaturile nu-ti vor intra pe 1,2 decat 1 transporder pentru a putea receptiona si viasaturile cat de cat acceptabil iti recomand un offset de 1,5m pe care o poti comanda aici;
    http://www.elstar.ro/?page=shop/brow...fbc034343e19c9
    pentru a lega cele 3-4 lnburi iti trebuie un Comutator DiseqC 2.0 pentru 4 LNB-uri.
    http://www.elstar.ro/?page=shop/brow...778a33948fed12
    si bineiteles 4 lnb-uri de calitate in cazul de fata LNB 0.4 db. Alps 0ff. Univ

    http://www.elstar.ro/?page=shop/brow...a813b4796c2bf4
    si nu in ultimul rand un receiver care iti accepte carduri oficiale dar sa aiba si un patch pentru a introduce key ,in cazul tau iti recomand echosmart 791
    http://www.elstar.ro/?page=shop/brow...5f56b665e06d94
    restul depinde de tine cum iti pozitionezi antena reglajele finale la lnb-uri etc;succes!
    Iar daca ti neaparat la un offset de calitate uita-te aici;Antena offset Gibertini

    http://shop.catec.ro/index.php?optio...chk=1&Itemid=3
    daca iti poti permite cumpara daca nu multumeste-te cu cele turcesti de pe piata noastra sunt destul de bune!
    Last edited by -minus; 07-09-07 at 19:59.

  14. #44
    Standard RSP member
    Join Date
    05 Sep 2007
    Posts
    66
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default Re: Multifeed - Sfaturi si Dezbateri

    Multumesc pentru ajutorul acordat.

    Cand v-am cerut sfatul, ma refeream la alte tipuri (dimensiuni) similare cu antena din site-ul de mai jos:
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...c9964e87a9343b
    N-as spune ca sunt chiar un novice intr-ale satelitilor. Din '91 si pana astazi am avut destule antene (ultimele doua: 1.8m Ukraina roluita si offsetul de acum de 1.8m).
    Nu vreau sa renunt la offsetul actual (care-i motorizat) datorita calitatii, doar ii refac montura.
    Vroiam un multifocus de pana la 1.2m care-l voi folosi in paralel (uneori e deranjant pentru vecini sa tot mut antena).
    Cred ca-mi voi cumpara un 1.1m si am sa incerc cu el ( oricum viasatul se va vedea in curand cu antena de dimensiuni reduse ).
    Din fericire, nu am nevoie de receptor; am un dreambox si un ss1.

    Cu respect,
    dolby.
    Last edited by dolby; 09-09-07 at 23:21.

  15. #45
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Multifeed - Sfaturi si Dezbateri

    Quote Originally Posted by dolby View Post
    Multumesc pentru ajutorul acordat.

    Cand v-am cerut sfatul, ma refeream la alte tipuri (dimensiuni) similare cu antena din site-ul de mai jos:
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...c9964e87a9343b
    N-as spune ca sunt chiar un novice intr-ale satelitilor. Din '91 si pana astazi am avut destule antene (ultimele doua: 1.8m Ukraina roluita si offsetul de acum de 1.8m).
    Nu vreau sa renunt la offsetul actual (care-i motorizat) datorita calitatii, doar ii refac montura.
    Vroiam un multifocus de pana la 1.2m care-l voi folosi in paralel (uneori e deranjant pentru vecini sa tot mut antena).
    Cred ca-mi voi cumpara un 1.1m si am sa incerc cu el ( oricum viasatul se va vedea in curand cu antena de dimensiuni reduse ).
    Din fericire, nu am nevoie de receptor; am un dreambox si un ss1.

    Cu respect,
    dolby.
    Antena de mai sus este buna pentru cei din N-W-stul tarii dar pentru restul regiunilor iti trebuie minim 1,2 ca sa ai semnal bun cat de cat in focare secundare,recomandabil este una de 1,5 cu care o sa ai multiple satisfactii ,si tot ca o recomandare utila incearca sa cumperi una din Al te tine peste 5 ani 100% pe cand cea din Fe se deformeaza dupa 2 ani din cauza intemperiilor de la noi,Succes!
    PS. pe un offset de 1,2- 1,5 poti pune pana la 8 lnb-uri iata si configuratia;
    lnb central Sirius 5E,lnb-uri secundare; 4W,1W,7E,10E,13E,16E,19E

Page 3 of 12 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •