Thanks Thanks:  13
Likes Likes:  21
Dislikes Dislikes:  0
Page 9 of 9 FirstFirst ... 56789
Results 121 to 135 of 135

Thread: Sisteme fixe si mobile

  1. #121
    Member Visitor
    Join Date
    20 Jan 2020
    Location
    Norway
    Posts
    5
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Nu stiam ca exista asa ceva, cred ca e exact ce am nevoie, mersi!!

    *********
    https://www.sateliti.info/showthread...um-si-Shoutbox
    Te rog să respecţi pct-ul nr 12 din regulament.
    Last edited by val; 27-01-20 at 06:57.

  2. #122
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Quote Originally Posted by eusebio80
    Buna.
    Am incercat sa gasesc modelul de lnb trimis de tine, twin, dar nu am reusit.Am gasit unul asemanator, dar numai cu o ieşire.
    Antena de 80-90 cm , normala, se potriveste la acest lnb?
    Am nevoie de suport special ptr lnb?
    Cu un switch pot conecta apoi doua recivere de la aceasta antena?
    Am un dm800hd si un amiko.

    Mersi mult de ajutor!!

    Când cumperi de la magazin îi contactezi şi telefonic şi îi întrebi dacă prinderea lnb-ului este normala sau trebuie un adaptor, care este că un inel de plastic.

    Însumarea de la antena Digi şi cea cu LNB 3 feed se face cu un DiseqC, nu cu switch pentru că e mai complicat cu switch.

    https://ro.m.wikipedia.org/wiki/DiSEqC

    Cele două antene se însumează la un singur receptor cu DiseqC .
    Poate poţi face rost de un LNB monoblock 3 feed twin ca să poţi însuma separat la fiecare receptor : o însumare la dm800 şi o altă însumare pe amiko.
    Uite aici este unu monoblock quad(4 ieşiri) dar este pentru 28,2 est, 23,5 est şi Astra 19est şi preţul este pentru englezi in lire sterline, destul de mare , nu cred că face atâta. Cel mult 40-50 de euro

    https://www.satellitesuperstore.com/monoblock.htm

    Totul este să cauţi, dar cel mai bine faci comandă prin magazinele de profil de la noi din ţară.

    Încă ceva când reglezi lnb-ul monoblock să urmăreşti puţin imaginea de mai jos, pentru că satelitul al doilea este in partea opusă cum ar veni dacă s-ar urmări pozitia pe axa sateliţilor, rotind antena.
    Adică pozitia LNB ului pentru 16est de exemplu este la stânga lnb-ului pentru hohbird 13 Est şi nu la dreapta lui hotbird cum ar veni dacă priveşti din faţa antenei.

    Nu ştiu dacă m-am făcut înţeles dar precis înţelegi mai bine privind imaginile.



    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  3. #123
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Nov 2007
    Posts
    52
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Salutare,

    Intentionez sa montez, la curte, o antena simetrica de 2M cu care sa urmaresc curba satelitilor, in cea mai mare parte. M-ar interesa sa stiu, de la locul pozitionarii, pana la ce distanta ar trebui sa am liber in fata antenei, astfel incat sa nu imi fie afectata receptia unui satelit. Ma refer aici la casa vecinului pe partea de S-SE.
    Multumesc!

  4. #124
    Standard RSP member
    Join Date
    14 May 2011
    Posts
    111
    Mentioned
    7 Post(s)
    Rep Power
    48

    Default

    Quote Originally Posted by zildan View Post
    @horatiu

    Stii pe careva care a mutat antena pusa pe HH cu LNB cu 4 iesiri cu receptoare normale?
    Eu am o antena pusa pe un HH Amiko DM 3800 cu un LNB 4 iesiri configurat USALS si merge perfect. Cu receiver Octagon SF 4008. Nu stiu ce intelegi prin receptor normal.

  5. #125
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    @C E Z

    Trebuie să ai în vedere și înălțimea obstacolelor din fața antenei.
    Dacă de exemplu este un gard de 2 metri cred că nu e nevoie de prea mare distanță, cam tot 2 metri, dar dacă este o clădire cu mai multe etaje sau un copac înalt se schimbă radical totul.
    Trebuie să te uiți din spatele antenei pe un unghi de aproximativ 45 de grade față de sol sau mai exact pe unghiul de înclinare a monturii polare și vezi dacă ceva obturează "fața" antenei , deci din spatele antenei te uiți spre cer pe unghiul de înclinare a antenei.
    La limitele Est și Vest, care se apropie de orizont, mai intervin anumiți paraziti (zgomot perturbator) de la rețele de comunicații, telefonie , radare, rețele de înaltă tensiune etc. Așa că acolo chiar dacă ai liberă vederea tot o să fie ceva care să perturbe recepția semnalului de la satelit.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  6. #126
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    @ioany
    In general consumul H-H plus LNB depaseste limita de curent a tunerului.
    Ai avut noroc.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  7. #127
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Nov 2007
    Posts
    52
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Multumesc @horatyu. Eu am omis sa specific faptul ca la 15-20 m de antena, pe dirtectia S este casa vecinului care are parter sui etaj. Nu as putea aprecia cu exactitate dar mai mult de 10 M inaltine nu cred ca are.

  8. #128
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    429
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    63

  9. #129
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    @C E Z
    Nu cred că e o problemă casa vecinului la distanta respectivă.
    Dacă nu ai un aparat de măsură profesional să îți indice BER( bit error rate) , poate ai un receptor ( și DM500 avea așa ceva in meniul lui ) care să indice și BER, adică dacă semnalul este de calitate, atunci trebuie să se apropie de zero, (cam 0,7 e ok).
    Dacă antena este bine reglată ca semnal și la Lnb, iar la BER este mai mult de 0,7 poate fi un indicator că antena este umbrită sau recepționează zgomot, paraziți, care pot proveni de la obstacolele din fața antenei: casa vecinului sau pomi, un braț de macara etc.

    Trebuie reglat totul , mai ales lnb-ul rotit fin,
    ne jucăm atat pană cand valoarea BER(Bit Error Rate) va fii 0 sau cat mai mic posibil iar SNR(Signal to Noise Ratio) şi AGC (Automatic Gain Control) cel maxim:
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  10. #130
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Nov 2007
    Posts
    52
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Nu am un aparat dedicat pentru masurat semnal. In anii din urma imi faceam toate reglajele cu placa dvb SkyStar HD si aplicatia AltDVB sau cea a placii Technisat (sau nu mai retin exact), avand in vedere ca faceam aceasta operatiune doar pentru mine.
    Sper ca ma voi descurca sa o aliniez asa cum trebuie. Nu a sosit, inca, timpul sa montez antena, momentan imi adun mai multe informatii; recunosc ca fiind o pasiune veche, mocneste acolo, in mine. Antena nu a mai fost folosita de multi ani si trebuie, mai intai sa o bag intr-un proces de reabilitare (montura a ruginit si trebuie curatata, vopsita, rulmentii inlocuiti) trebuie sa fac si o achizitie de actuator. Antena este din tabla de aluminiu (destul de groasa) iar montura din fier. Trebuie sa refac sistemul de prindere al lnb-ului pentru ca bratele au fost, oarecum, deformate - aici trebuie sa calculez si distanta focala, centrarea, etc. Insa cea mai mare problema, cred ca va fi ghidul de unda. Eu am unul dar nu este al antenei si, cel mai probabil, ar trebui sa procur altul. Stiu ca, in mod normal, o astfel de antena se livreaza cu ghidul de unda, imperecheate. Dar antena mea nu este din comert. Este o antena confectionata prin anii 1994 la IME Turnu Magurele, este din doua bucati, sudata pe mijloc si centrata cu sarma de inox. Acum, dupa atatia ani, nu are nicio deformare. Poate gasesc o poza sa o pun aici pe forum.
    Punerea in functiune este un proiect al meu, un hobby, mnai bine zis, si vreau sa vad de ce "este in stare". Eu am cumparat-o prin 2007 dar daca locuiesc de atatia ani numai la bloc, nu am avut cum sa o pun in valoare. Din prea mult entuziasm, am avut o tentativa si am cocotat-o la etajul 9 pret de un an de zile dar nu am avut rezultate notabile cu Astra 2D ( ca pentru asta o luasem), intrucat nu aveam acces deloc la lnb. Plus ca, avand diametrul de 2M, aveam un brat de cca 1,5 m pentru a o distanta de perete, altfel nu avea cum sa parcurca curba satelitilor.
    Asa ca, poate peste un an reusesc sa o "pun pe picioare".

  11. #131
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Eu sunt curios daca vei pune poze cu rulmentii monturii sa vad cum sunt integrati in montura. N-am rulmenti la nicio montura si ma gandeam si eu la varianta sa pun rulmenti in loc de bucsi din dorinta de a sta mai fixa pe o pozitie. In momentul actual mi se pare deranjant si jocul din bucsa actuatorului.
    Edision OS Mio+ 4k . Antena offset 1.85m: 34.5w-85E

  12. #132
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @clau
    nu sint nemaipomenite pozele dar poate te ajuta sa-ti faci o idee despre cum se prezinta o montura cu rulmenti


    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  13. #133
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Nov 2007
    Posts
    52
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Salut @clau, nu am posibilitatea de a pune acum pentru ca antena este undeva la tara unde nu locuieste nimeni. Prin urmare, nu am posibilitatea de a primi de la cineva o poza.

    Daca voi ajunge eu, cu siguranta am sa fac o poza si am sa o incarc pe forum. Oricum este diferita ca si constructie (montura), nefiind una din comert.

  14. #134
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Multumesc pentru poze. Incerc sa gasesc inspiratie cum sa adaptez sa pot pune pe rulmenti o montura care nu e gandita pe rulmenti. Vreau sa vad ce pot adapta si sa pot suda. Ideea ar fi sa fie demontabil si rulmentii usor de inlocuit daca se gripeaza ceva. Strang idei pentru modificare. Probabil la vara as vrea sa incerc.
    Edision OS Mio+ 4k . Antena offset 1.85m: 34.5w-85E

  15. #135
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    @clau
    inca o poza ca sa iti faci o idee despre cum sint montate partile mobile pe care a fost bagat fortat rulmentul . Pe partea interioara a rulmentului este un manson de cauciuc cu rol de a reduce zgomotul si vibratiile . Tot angrenajul a fost masurat in asa fel ca dupa asamblare sa aiba spatii foarte mici nepermitindu-i sa mai aiba vreun joc in montura. De aici vine si problema de intretinere , trebuie desfacuta din cind in cind ,curatata, verificat mansonul de cauciuc ,schimbat sau uns ca sa nu crape . Ca o recomandare ,la orice model te-ai gindi ,neaparat sa o faci in asa fel sa fie demontabila ,altfel risti de la mizerie sau rugina sa se miste cu greutate , dupa care se rupe mansonul de cauciuc si se blocheaza montura . Daca se poate desface o readuci la viata ,daca nu se paote desface o arunci. Sa nu pui urechea la ce zic asa zisi meseriasi "ca nu are moarte" , nu moare dar nu o mai poti folosi .
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

Page 9 of 9 FirstFirst ... 56789

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •