Thanks Thanks:  13
Likes Likes:  21
Dislikes Dislikes:  0
Page 3 of 9 FirstFirst 1234567 ... LastLast
Results 31 to 45 of 135

Thread: Sisteme fixe si mobile

  1. #31
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Question Re: Sisteme -fixe&mobile

    salut , intervin si eu cu intrebarea (daca tot s-a amintit de resetarea motor STAB H-H 120 ) stie cineva cum se reseteaza MOTORUL H-H 120 ? multumesc anticipat . bafta .

  2. #32
    Standard RSP member skycleaner's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    663
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Pai vezi ca are un buton de reset undeva pe el ca o gaura un care bagi o scobitoare si gata resetu
    Trecut la Sfinti

  3. #33
    Standard RSP member
    Join Date
    07 Jan 2008
    Posts
    26
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    ador astfel de raspunsuri...
    este greu de specificat unde este acea gaura? sau doar se posteaza de dragul de a posta "undeva"?

  4. #34
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Dar tie iti e greu sa te uiti sub montura? sau vrei sa-ti si deseneze? ce naiba,cand ai cumparat montura ai primit si un manual de utilizare in care iti spunea exact ce ai de facut cand vrei sa dai reset,e usor sa citesti un raspuns pe forumuri si sa dai replici imediat fara a te scula din fotoliu sa te uiti pe montura cam pe unde ar fi,fiti si voi mai dezghetati baieti.
    sorry de offtopic

  5. #35
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Am urcat aici un manual complect pentru instalarea corecta a acestei monturi,sper sa-ti fie de folos;

    http://sateliti.org/upload/index.php...tory=Utilitare&

    HH100-HH120-manual.zip
    manual-Stab HH120

  6. #36
    Standard RSP member skycleaner's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    663
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Lasa-l in pace spaniolule ca asta vrea mura-n gura. Ma mir ce mai cauta aici daca nu poate sa gaseasca butonul de reset? Ce te faci daca ai de schimbat un card? )Huh!
    Trecut la Sfinti

  7. #37
    Member Addicted Member
    Join Date
    11 Feb 2007
    Location
    Șoseaua Kiseleff nr. 10
    Posts
    2,498
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    81

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    @iugh - echosmartul stie USUALS. Nu stiu cum se impaca cu STAB-ul. Cu un DM2100 merge perfect. Numai ca trebuie sa pui coordonatele corect; sa nu uiti cumva latitudine sudica sau longitudine vestica. Din cate stiu eu stabul se monteaza cu bratul in sus. Daca ai montat-o cu bratul in jos incearca sa pui latitudine sudica. Si ca hh-ul sa plece spre un satelit dorit trebuie sa selectezi ptr fiecare satelit....tasta de jos din dreapta de pe telecomanda....face activarea USALS sau a motorului la optiunea diseq.
    Incearca sa verifici si cu alt receptor.

  8. #38
    Standard RSP member
    Join Date
    07 Jan 2008
    Posts
    26
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Multumesc de aprecieri...Este bine in fotoliu...Pacat...credeam ca pentru asta sint aceste forumuri...Din pacate pentru unii nu toti s-au nascut destepti si cu documentatia la zi.

  9. #39
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Man,fara suparare,dar cand cumperi un produs nu citesti si cartea tehnica cu care vine? in cazul in care nu o are ceea cei greu de crezut iti oferim noi ceea ce-ti trebuie dar ceva trebuie sa vina si din partea ta,ca montura H_H nu e turnul eifel ca sa-ti ia o zi sa gasesti cum se face un reset e totusi o montura si daca ti se da un indiciu folosestel,multi au invatat pe acest forum doar cu ajutorul search,sunt n postari in care se explica pana si termenul de garantie la montura fi si tu un pic mai dezghetat ca nu iti misca nimeni sistemul daca stai doar in fotoliu si te gandesti oare ce trebuie sa fac? ai o sugestie,un indiciu folosestel,nu reusesti intreaba si vei fi ajutat!,


    Pana la urma ai rezolvat problema?

  10. #40
    Standard RSP member skycleaner's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    663
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Te-ai suparat ca magaru pe sat. Io cand am luat prima antena din fibra am muncit 3-4 saptamani la ea s-o instalez. Asta desi nu stiam nimik despre. Facusem o schela langa ea si seara dupa munca ma apucam de bijuterit. Ce mai bucurii mi-a oferit treaba asta. Cand am vazut io prima data Pro7 sau SAT1 ehe ce vremuri... Dupa aia cand am definitivat reglajul si am gasit Italia 1 , Canale cinque si Retequatro tocma la mama dracu pe la 60 grade est(parca) sa vezi tu nopti nedormite si filme de la mama lor... Aveam un motoras de ala de stergator de parbriz si facusem pentru inceput o instalatie improvizata cu care miscam antena.
    Trecut la Sfinti

  11. #41
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Feb 2008
    Posts
    174
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Salutare! Am o antena de 1.80m Al din 1995. Pana acum am mutat-o manual, dar m-am hotarat totusi sa-i pun motor. Va rog frumos sa-mi spuneti cam ce ar trebui sa cumpar ca sa pot face lucrul asta. De asemenea vreau sa-i mut si locul si sa-i schimb si LNB-ul. Problema este ca cele trei tije care sustin LNB-ul sunt foarte ruginite si as vrea sa le schimb...pot face lucrul asta? Exista astfel de tije standard sau sunt pe dimensiuni? Si daca schimb LNB-ul cum fac cu feedhorn-ul?....Se potriveste la cel nou?....Multumesc anticipat!

  12. #42
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Tijele le gasesti in comert ,tije filetate,feedhornul il poti cumpara o data cu lnb-ul sau il pastrezi pe cel vechi ca merge,ca lnb iti recomand inverto cu flansa cat despre mutat antena ai nevoie de actuator de 24 si pozitioner strong SRT V50 le gasesti aici;
    http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...3bbd36595922e7

  13. #43
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Sa le luam pe rand:
    1.Se pare ca ai parabola si nu offset daca intrebi de feedhornul LNC-ului,dar ai montura polara?
    2.Ce receptor ai?Ce diseq stie?
    3.Ai nevoie de pozitioner http://www.elstar.ro/?page=shop/flyp...3bbd36595922e7 (acolo ai si o schema si poti descarca un manual,dar se pare ca au stoc zero,gasesti si la alte magazine).
    4.Ai nevoie de un actuator de 18 sau 24 inch,iti va recomanda @spaniolul exact de care ca are si el antena tot de 1,8m.
    5.LNC iti recomand un INVERTO FLANSA si un ghid de unda de aici http://dk-sat.ro/?l=ro&m=2&c=1&sc=2 deoarece nu garantez ca se potriveste feedhornul vechi.Daca nu un LNC MTI AP8-STW de aici http://www.peruvision.ro/_files/pret...ri_satelit.pdf ,de unde poti sa cumperi si pozitionerul VBox II SRT V50 si actuator
    Tijele trebuie sa te descurci singur si sa le schimbi,eventual cauti bara filetata de 8 sau chiar 10(edit:nu am realizat ce prostie am spus,bara de 6 e destul de groasa) si le tai la aceeasi lungime.
    Last edited by zmeura; 04-02-08 at 14:14.

  14. #44
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Feb 2008
    Posts
    174
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    1. Este o parabola cu montura polara.
    2.Ca receptor voi avea un Echosmart 791 pt ca cel de acum e depasit.
    3.Intre Inverto si Invacom ce ma sfatuiti?
    4.Mai am o problema cu feedhorn-ul, in sensul ca nu se potriveste exact in colierul din varful antenei. Colierul este mai larg decat feedhorn-ul si nu stiu cum sa fac ca sa-l fixez. Exista o solutie pt asta?

  15. #45
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Lnb inverto + ghid de unda,ghidul de unda se prinde in feedhorn iar lnb-ul in ghid de unda.

Page 3 of 9 FirstFirst 1234567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •