Thanks Thanks:  13
Likes Likes:  21
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 9 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 16 to 30 of 135

Thread: Sisteme fixe si mobile

  1. #16
    Standard RSP member
    Join Date
    07 Jan 2008
    Posts
    26
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Multumesc de raspuns.
    La tine este dreapta si ai alt tip de antena. Nu stiu daca antena ta a fost istalata de cei care instaleaza DOLCE sau ai luat-o tu... Cert este ca am mai intrebat si se pare ca unele asa sint strambe...Inca nu sint convins ca acea strambatura de care vorbesc nu este cumva facuta de cei ce instaleaza pentru a compensa anumite deficiente ale reglajelor facute (elevatie in special).
    Astept sa-mi raspunda si un instalator daca poate...sau un comerciant de antene...
    Multumesc inca o data pentru raspuns...

  2. #17
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Depinde si de modelul de antena acum,dar ca sa ne dam seama daca e stramba intradevar si nu e din fabricatie intra in meniul receiverului-optiuni-selectati-va semnalul si spune-ne ce valori ai acolo la calitate semnal.

  3. #18
    Super Moderator staric's Avatar
    Join Date
    03 Feb 2007
    Posts
    494
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Antena e instalata de cei de la Dolce ... am vrut sa vad ce pot ... istorie lunga ... dar @spaniolul are dreptate ... uite inca una ( nu de la Dolce) din colectia mea si asta ... DA ... e un pic stramba in partea catre LNB :


  4. #19
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Quote Originally Posted by shak_lul View Post
    @spaniolul
    imi cer scuze dar nu am prea inteles
    comutatorul are cinci mufe una de la receptor si patru pentru LNB-uri
    trei am inteles ca trebuie sa le conectez direct la comutator si sa respect iesirea din el cu setarea din receptor pentru satelitul respectiv sa zicem PortA Thor Port B Amos Port C Eurobird dar nu am inteles cum sa conectez si al patrulea LNB (monobloc) la comutator si totodata sa trag si fir separat (adica de unde unde)
    hmm, din cate imi aduc eu aminte se poate. practic e ca si cum le-ai lega in cascada, trebuie insa ca receptorul tau sa stie de diseqc repetat
    Last edited by Snow; 09-01-08 at 18:41.





  5. #20
    Standard RSP member
    Join Date
    07 Jan 2008
    Posts
    26
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Daca as stii macar ce tip de antena este as putea cauta sa vad cum arata una noua... Din pacate nu am nici o informatie in acest sens este: "no name".

  6. #21
    Super Moderator staric's Avatar
    Join Date
    03 Feb 2007
    Posts
    494
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    ... si poate,totusi, ne zici si noua ce are sau ce nu are atena ( tija, suport LNB,LNB ... nu ai semnal ... ) ...

  7. #22
    Standard RSP member
    Join Date
    07 Jan 2008
    Posts
    26
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Credeam ca am fost destul de clar... Sa o luam cu inceputul...Am luat o antena DOLCE de la un user x si vreau sa o montez. Romtelecomul nu face asa ceva...Chestia este ca nu reusesc sa mai prind satelitul sub nici o forma...Am inceput sa caut cauze. Nu am modificat nimic din pozitionare doar i-am schimbat locul...Ceea ce diferea era prinderea din perete...De aici intrebarea despre elevatie si strimbatura...

  8. #23
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    pai daca ai schimbat locul cu siguranta pozitia offsetului nu mai este aceasi pe suport,trebuie repozitionata
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  9. #24
    Standard RSP member
    Join Date
    07 Jan 2008
    Posts
    26
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Nu vad legatura... Daca locul unde a fost montata era drept??? Locul unde am montat-o eu il cunosc si este drept!!! De ce sa nu se pastreze setarile? Inteleg sa pierzi din calitate si sa o recalibrezi dar chiar nimic????

  10. #25
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Ca sa intelegi legatura; o antena mutata chiar si 1m isi schimba caracteristicile,nu mai vorbesc de faptul ca ai montat antena in alta locatie aflata la n km distanta,nu iti ramane de facut decat sa dai un anunt pe forum sa spui exact locatia ta si poate unul din membrii va binevoi sa te ajute sa o reglezi!

  11. #26
    Standard RSP member
    Join Date
    07 Jan 2008
    Posts
    26
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    dupa indelungi ore petrecute in acest frig naprasnic am reusit sa prind sateletul de sud cu montura h-h. cind sa vad daca am reglat-o corect am vazut ca nu stiu s-o folosesc sau nu este cum credeam eu ca trebuie sa fie...trebuie sa se pozitioneze automat pe satelit cind schimbi programul de pe un satelit pe altul?

  12. #27
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Dupa ce fixezi H_H_ul pe satelitul sudic si ai scanat satelitul si lai salvat[obligatoriu] te duci din aproape in aproape cu telecomanda pe satelitul urmator il scanezi il salvezi si tot asa cu restul satelitilor,apoi nu ai decat sa alegi un program de pe orcare din satelitii scanati si salvati iar montura va pleca singura pe acel satelit!

  13. #28
    Standard RSP member
    Join Date
    07 Jan 2008
    Posts
    26
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Interesant,
    Am ceva de comentat pt ca in raspuns totul pare asa frumos si usor...
    Cum te duci pe ceilalti sateliti? (din telecomanda?).
    Am setat antena pe BADR 26 SUD. Am dat autoamtic search, am vazut programe le de pe acest satelit. Dupa ce am pus USALS si coordonatele antena a inceput sa ocsileze in jurul acestui punct sudic si nu am mai putut opri aceasta oscilare decit cu stop total. Orice incercare ce conectare a motorului inseamna aceasi miscare oscilatorie stinga dreapta in jurul sudului...

  14. #29
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Si USALS-ul daca il folosesti tot la fel procedezi acum nu stiu ce receiver ai dar intri in meniu si te duci la configurare motor acolo trebuie sa ai deplasare E deplasare W actionezi spre E sa te duci spre ASTRA 19 dar nu inainte de a selecta un transporder valid de pe acest satelit,la fel procedezi cu orcare din sateliti,te deplasezi usor pe ei cautarea facanduse pe un transporder puternic la satelitului respectiv.

  15. #30
    Standard RSP member
    Join Date
    07 Jan 2008
    Posts
    26
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Sisteme -fixe&mobile

    Nu stiu ce sa zic...receptorul nu este decit un low entry (Echosmart 771), cert este ca la USALS nu poti specifica miscarea Est sau West...
    la Diseqc1.2 poti specifica mutarea Est West dar din pacate motorul meu nu face asa ceva. A intrat in acea oscilate de care-ti spuneam si nu mai vrea sa iasa din acea stare... O sa incerc o resetare cu prima ocazie...daca aflu cum se poate reseta acel tip de motor (Stab HH120).

Page 2 of 9 FirstFirst 123456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •