Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 3 of 14 FirstFirst 123456713 ... LastLast
Results 31 to 45 of 200

Thread: ROUTER ( cu LINUX ) LINKSYS WRT54GL

  1. #31
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default Re: ROUTER ( cu LINUX ) LINKSYS WRT54GL

    Tot in acest topic daca dai o pagina inapoi gasesti tot ce-ti trebuie.

  2. #32
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Apr 2008
    Location
    Bucharest West
    Posts
    362
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default Re: ROUTER ( cu LINUX ) LINKSYS WRT54GL

    Salutare!

    Am urmatoarea situatie, va rog sa ma ajutati:

    1 router wi-fi Netgear + dreambox 800 intr-o camera.

    vreau sa scap de cablul utp de la router la dreambox 500 in alta camera, folosind un alt ruter, mai exact Linksys WRT54GL.

    Nu stiu cum sa setez ruterul 54GL ca sa pot lua internet pe wi-fi de la routerul Netgear si sa conectez dreabox 500 pe cablu in WRT54GL.

    Dupa mintea mea, trebe sa setez Client Mode nu?

    SE POATE CE VREAU EU?

    acum pe GL am Tomato 1.25.

    Multumesc!

  3. #33
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Sep 2007
    Location
    Timişoara
    Posts
    498
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Re: ROUTER ( cu LINUX ) LINKSYS WRT54GL

    Se poate si e destul de simplu, daca ai ce trebuie. Eu am o configuratie similara: un Linksys WRT54GL ca gateway pt internet si un Asus WL-500gPv2 la care am conectat IPBoxul.
    Ideal ar fi sa poti conecta routerele intre ele prin WDS. Nu stiu daca Netgear-ul ofera protocolul asta, cert e ca pt nici unul din routerele mele firmware-ul original nu ofera asa ceva, asa ca am pus pe ambele dd-wrt. Tomato nu stiu ce poate, sunt sigur ca stie si WDS.

    Ideea este (o sa numesc in continuare netgear-ul tau "gateway" pt ca e cel care iese in internet iar linksys-ul "router" pt ca se conecteaza doar la netgear si routeaza dreamboxul spre netgear pt internet):
    1. Sa configurezi routerul conectat la providerul de internet pe modul "gateway" cu setarile corespunzatoare providerului tau de internet, iar celalalt pe modul "router". Ambele sa aiba adrese IP din aceeasi clasa (de ex gateway-ul sa aiba IP 10.11.12.1 cu netmask 255.255.255.0 iar celalalt cu 10.11.12.2 cu netmask 255.255.255.0).Pe cel in modul "router" configurezi ca gateway IP-ul gateway-ului (adica 10.11.12.1) iar sectiunea WAN o dezactivezi (pt ca nu se conecteaza direct la internet, ci doar la celalalt router). (poti folosi si 192.168.1 daca vrei, sau orice combinatii care incep cu 192. sau 10., cu conditia ca al doilea si al treilea numar dupa primul punct sa fie identice pe ambele routere)
    2. Sa configurezi pe fiecare router sectiunea WDS (pe dd-wrt o gasesti la Wireless - WDS) cu Wireless MAC-ul celuilalt router. La dd-wrt asta se face alegand la optiunea "LAN" si completand in dreptul acestei optiuni: Wireless MAC-ul celuilalt router.
    3. Sa configurezi reteaua wireless pe ambele routere identic, adica in sectiunea "Wireless": modul "Access Point" (sau "AP") pe ambele, acelasi wireless network mode (preferabil "Mixed", adica si modul B si modul G), acelasi nume de retea wireless, acelasi canal etc.
    4. Foarte important: pe ambele routere criptarea sa fie configurata identic, cu aceeasi parola. Sau fara criptare,dar nu recomand. Daca poti, pt compatibilitate maxima, sa configurezi "Wireless Security" cu modul "WPA2 personal mixed", "TKIP+AES" la algoritm, shared key (parola) si key renewal interval identice pe ambele routere. Asta ofera posibilitatea clientilor wireless (daca ai laptopuri sau telefoane mobile) sa se conecteze la reteaua ta pe modul WPA sau WPA2 in orice combinartie cu unul din algoritmele AES sau TKIP, functie de ce stie clientul rescpectiv. De ex Wii nu stie WPA2+TKIP dar stie WPA2+AES (poate gresesc la detalii,dar cam asta e ideea), asa ca se poate conecta cu WPA2+AES. Clientul trebuie sa cunoasca numai parola ta pt reteaua wireless.
    5. Daca folosesti DHCP, e important sa configurezi un sigur router ca DHCP server (eu am configurat gateway-ul si ca DHCP server) iar pe celalalt sa configurezi "DHCP Forwarder" cu DHCP server adresa IP a gateway-ului (in exemplul meu: 10.11.12.1). In plus, ar fi bine sa configurezi pe gateway (in cazul tau pe netgear) pt fiecare client permanent din retea (in cazul de fata routerul si dreamboxul) cu Static DHCP, adica serverul de DHCP sa asigneze intotdeauna o anumita adresa IP pentru un anumit client. Undeva in setari vei gasi optiunea "Static DHCP" prin care vei putea asocia MAC-ul unui clientul cu un IP predefinit. Asta te va ajuta sa cunosti intotdeauna adresele IP ale routerului si dreamboxului, utile cand vrei telnet, ssh sau ftp sau ce mai vrei tu.

    Poate pare complicat, dar te asigur ca e cea mai eleganta si simpla solutie. Mai exista si alte solutii, chiar si alte variante cu WDS, eu am descris ce am eu acasa.

    In final, cele 2 routere se vor conecta pe wireless intre ele si astfel iti vei extinde aria de acoperire a retelei tale wireless peste tot in casa, fara sa ai doua nume de retele. Se va vedea ca si cum ai avea o singura retea.

    (daca am uitat ceva imi cer scuze, vin de la un mic chefulet si... sa zicem ca inca nu mi-e destul de somn )

  4. #34
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Post Re: ROUTER ( cu LINUX ) LINKSYS WRT54GL

    UTIL pt ROUTER LINKSYS :

    '' Acest articol prezinta realizarea unui cablu JTAG pentru routerele Linksys WRT54GL si WRT150N si utilitarul folosit pentru citirea si scrierea memoriei flash din router.
    Pentru a utiliza cablul JTAG trebuie desfacuta carcasa routerului, ceea ce implica pierderea garantiei routerului.
    Materiale necesare

    Pentru realizarea cablului JTAG aveti nevoie de urmatoarele materiale:
    - cablu panglica cu 12 conductoare, lungime max. 20 cm.
    - conector mama (pentru sertizare pe cablu panglica) cu 2x6 pini
    - 4 rezistente 100 ohmi (250mW)
    - mufa DB25 tata Pe placa electronica a routerului veti lipi un conector (header) tata 2x6 pini
    In cazul in care nu gasiti conectorul mama (pentru sertizare pe cablu panglica) puteti folosi un cablu paglica IDE sau pentru floppy, din care taiati 2x6 pini.
    Pin-out cablu JTAG

    JTAG LPT
    2x6 pini DB25
    3------- 100ohmi -------2
    5------- 100ohmi -------13
    7------- 100ohmi -------4
    9------- 100ohmi -------3

    2-------------------|---18
    4-------------------|---19
    6-------------------|---20
    8-------------------|---21
    10------------------|---22
    12------------------|---23
    |---24
    |---25

    1,11--- neconectat
    neconectat ---1,5-12,14-17
    ''

    http://www.drogoreanu.ro/tutorials/cablu-jtag.php
    Don't dream your life - live your DREAMbox ! DON'T FORGET TO SAY '' THANKS '' Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal All the files available here are kept for experimental and educational purpose only!

  5. #35
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Post Re: ROUTER ( cu LINUX ) LINKSYS WRT54GL

    continuare ...

    ''
    Demontare carcasa Linksys WRT54GL

    Demontati cele 2 antene. Extrageti cele 2 mansoane de protectie apoi desurubati antenele.
    Taiati sigiliul (implica pierderea garantiei routerului !)

    Demontati carcasa, extragand panoul frontal (albastru)

    Desfaceti cele 2 suruburi de fixare a placii electronice de carcasa inferioara
    Lipiti conectorul (header) tata 2x6 pini pe placa electronica in zona marcata JP1

    Conectati cablul JTAG in conectorul JP1 lipit pe placa routerului. Conectati pinul 1 al cablului la pinul 1 al conectorului lipit pe placa.

    Recomandari
    Pentru lipit folositi un letcon de putere mica
    Placa electronica contine componente CMOS, ce pot fi distruse cu usurinta datorita incarcarii electrostatice.
    Transferul prin cablul JTAG este foarte lent. Citirea (salvarea) a 1,8MB se face in aproximativ 9 minute, scrierea a 256KB in 25 minute, iar scrierea completa a memoriei flash (4MB) dureaza mai mult de 8 ore. ''


    http://www.drogoreanu.ro/tutorials/cablu-jtag.php
    Don't dream your life - live your DREAMbox ! DON'T FORGET TO SAY '' THANKS '' Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal All the files available here are kept for experimental and educational purpose only!

  6. #36
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Feb 2007
    Location
    Earth
    Posts
    1,977
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    76

    Post Re: ROUTER ( cu LINUX ) LINKSYS WRT54GL

    continuare ...

    ''
    Utilitar

    Debrick Utility este folosit pentru citirea si scrierea memoriei flash din router, prin intermediul cablului JTAG. Arhiva HairyDairyMaid_WRT54G_Debrick_Utility contine aplicatiile atat pentru Windows cat si pentru Linux, putand fi descarcata de la aceasta adresa. Inainte de a folosi acest utilitar cititi cu atentie documentatia in format PDF inclusa in arhiva.
    Daca folositi utilitarul in Windows trebuie sa instalati giveio.sys
    - Copiati fisierul giveio.sys in c:\windows\system32\drivers
    - Restartati calculatorul
    - Accesati aplicatia LoaDrv.exe, completati calea pana la giveio.sys si apoi apasati butonul Install. Verificati statusul operatiei

    - Restartati calculatorul
    - Accesati aplicatia LoaDrv.exe, completati calea pana la giveio.sys si apoi apasati butonul Start. Verificati statusul operatiei
    - Control Panel - System - Hardware - Device Manager - View - Show hidden devices
    Dublu click Non-Plug and Play Drivers

    - Dublu click giveio

    - In tab-ul Driver la Startup selectati Automatic
    ''





    http://www.drogoreanu.ro/tutorials/cablu-jtag.php
    Don't dream your life - live your DREAMbox ! DON'T FORGET TO SAY '' THANKS '' Note: Viewing Pay TV without a valid subscription is illegal All the files available here are kept for experimental and educational purpose only!

  7. #37
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Sep 2007
    Location
    Timişoara
    Posts
    498
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Re: ROUTER ( cu LINUX ) LINKSYS WRT54GL

    Quote Originally Posted by mark21 View Post
    Salutare!

    Am urmatoarea situatie, va rog sa ma ajutati:

    1 router wi-fi Netgear + dreambox 800 intr-o camera.

    vreau sa scap de cablul utp de la router la dreambox 500 in alta camera, folosind un alt ruter, mai exact Linksys WRT54GL.

    Nu stiu cum sa setez ruterul 54GL ca sa pot lua internet pe wi-fi de la routerul Netgear si sa conectez dreabox 500 pe cablu in WRT54GL.

    Dupa mintea mea, trebe sa setez Client Mode nu?

    SE POATE CE VREAU EU?

    acum pe GL am Tomato 1.25.

    Multumesc!
    Verifică aici dacă nu cumva se poate pune dd-wrt (pentru WDS) pe modelul tău de Netgear: http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php...lation#Netgear
    Dacă se poate, sunt şanse mari să poţi pune şi tomato dacă eşti mai familiarizat cu el.

  8. #38
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Apr 2008
    Location
    Bucharest West
    Posts
    362
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default Re: ROUTER ( cu LINUX ) LINKSYS WRT54GL

    nu se poate. e model WGT 624 v3, ma indoiesc sa mearga vreun firmware in afara de cel original, eu cel putin n am gasit..

    10x.
    Last edited by delta2k2; 06-02-12 at 20:38. Reason: R12

  9. #39
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Sep 2007
    Location
    Timişoara
    Posts
    498
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Re: ROUTER ( cu LINUX ) LINKSYS WRT54GL

    Atunci va trebui sa setezi pe Linksys in sectiunea "Wireless" la "Wireless mode" optiunea "Client" sau "Client bridge" (nu mai stiu exact care, cred ca al doilea. Stiu ca a mers la mine asa cu un D-Link pe post de gateway inainte sa cumpar Linksys-ul), iar restul de setari ca in instructiunile mele de mai sus (cu exceptia WDS, evident). In modul "Client" vei pierde doar aria de acoperire largita, fiindca Linksys-ul nu va mai fi si Access Point. Tine cont ca eu vorbesc despre setarile cu firmware dd-wrt. La tomato poate se cheama altfel.

  10. #40
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Apr 2008
    Location
    Bucharest West
    Posts
    362
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default Re: ROUTER ( cu LINUX ) LINKSYS WRT54GL

    hai sa o luam babeste, ca ceva nu se pupa...

    la Basic/Network, am urmatoarele:

    1) WAN/internet, type : DHCP, PPOE, Statis, etc..

    2) LAN , Router ip, subnetmask, GW, DNS, cu option de bifat DHCP Server, daca bidef pot sa mi aleg o plaja de adrese din care sa dea dhcp..

    3) Wireless, Wireless Mode: AP, AP+WDS, Wireless Client, Wireless Eth Bridge

    DACA aleg, wireless client, ma obliga sa aleg la WAN/internet ceva, imi sugereaza ca se alege de obicei DHCP.

    Acum, unde setez eu IP urile? ca sa se concteze cu NETGEAR? care are ip 192.168.1.1? deci asta va fi gate pt Wi-fi Client.... la LAN, sau aleg la WAN static si bag ip-urile?

    la Wireless in continuare are optiuniel de securitate si mode G/B care le setez la fel ca pe Netgear..

    Merci.
    Last edited by delta2k2; 06-02-12 at 20:38. Reason: R12

  11. #41
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Sep 2007
    Location
    Timişoara
    Posts
    498
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Re: ROUTER ( cu LINUX ) LINKSYS WRT54GL

    1. Setarile de WAN pe Linksys poti sa le lasi asa cum sunt, nu vor fi folosite. Ideal ar fi sa le dezactivezi (pe dd-wrt se poate face asta). Oricum nu vei baga nici un cablu in portul WAN al routerului.
    2. Tu practic ai treabă numai cu LAN-ul, că de WAN se ocupă deja Netgear. Deci setările de IP le faci in secţiunea LAN pe Linksys. Şi nu activezi nici un server DHCP pe Linksys. De asta ar trebui să se ocupe Netgear-ul. Foloseşte un IP fix din afara plajei oferite de DHCP server dar din acelaşi subnet ca şi Netgear. De ex dacă DHCP serverul de pe Netgear oferă adrese din plaja: 192.168.1.100 - 192.168.1.250, tu pui la Linksys adresa de IP 192.168.1.5 sau variante din afara intervalului DHCP (asta ca să nu iţi ocupe un client DHCP exact IP-ul lui Linksys).
    3. La Wireless Mode selectezi "Wireless Client"

    P.S. Atenţie la Regula 12 !

  12. #42
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Sep 2007
    Location
    Timişoara
    Posts
    498
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default Re: ROUTER ( cu LINUX ) LINKSYS WRT54GL

    mark21 - ai reusit?

  13. #43
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Apr 2008
    Location
    Bucharest West
    Posts
    362
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default Re: ROUTER ( cu LINUX ) LINKSYS WRT54GL

    n am mai avut timp sa incerc, si in weekend sunt plecat.

    next week.

    merci mult de info.
    Last edited by delta2k2; 06-02-12 at 20:38. Reason: R12

  14. #44
    Golden Member prodigy's Avatar
    Join Date
    01 Jan 2008
    Location
    Cluj-Napoca/FLORESTI
    Posts
    225
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ROUTER ( cu LINUX ) LINKSYS WRT54GL

    Pe vreme de crizaaaaa, avand consum mic s-a reusit urmatoarele cu un router WRT54GL Linksys, pe langa faptul ca e router bineinteles.
    - server de sharing cu urmatoarele emulatoare :
    - CCcam 2.0.11 ( pe firmware dd-wrt deocamdata nu se poate pune alta versiune)
    - NewCS 1.67 - cu Qartz dupa alegere ( in functie de ce card va citi )
    -> se leaga NewCS cu CCcam si deci voila` avem in local cardu respectiv.

    Iata si o mica poza:

    Toate-s vechi si noua toate!

  15. #45
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default Re: ROUTER ( cu LINUX ) LINKSYS WRT54GL

    Cate linii poate tine acel server?
    Am un router Assus wl500g Deluxe pe care pot face acelasi lucru.

Page 3 of 14 FirstFirst 123456713 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •