Thanks Thanks:  5
Likes Likes:  11
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 8 12345 ... LastLast
Results 1 to 15 of 108

Thread: ASTRA 28,2E Receptii

  1. #1
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default ASTRA 28,2E Receptii

    Cine poate confirma receptia acestui satelit?
    http://www.lyngsat.com/astra2d.html
    am incercat abia azi o receptie dar nimic in sudul tarii cu o antena de 2,40,mai incerc diseara sa vedem poate reusesc o receptie cat de mica,intre timp ar fi interesant de aflat daca cineva dintre noi receptioneaza acest spot regal,mentionati transporderele si calitatea semnalului cat si zona unde va aflati,dar si ce dimensiune aveti la antena!!
    An momentul de fata receptionez 338 programe pe acesti sateliti mai putin ASTRA2D!!
    Last edited by -minus; 27-05-07 at 15:41.

  2. #2
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Din nefericire cred ca nu o sa ai ocazia sa receptionezi acest satelit in partea de sud a tari cu aceasta antena,poate daca erai mai spre vest poate aveai sanse dar in sud nicio sansa.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Quote Originally Posted by dic_star79 View Post
    Din nefericire cred ca nu o sa ai ocazia sa receptionezi acest satelit in partea de sud a tari cu aceasta antena,poate daca erai mai spre vest poate aveai sanse dar in sud nicio sansa.
    Am tot incercat dar degeaba,intra tot de la 28E mai putin astra D,cine stie poate cand voi pune un lnb invacom sa mai am o mica sansa,practic nu vreau decat sa am un semnal cat de mic ca pe urma vad eu cum mai fac rost de o antena mai mare gen 3m dar mai intai sa am o baza!!

  4. #4
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Nu vreau sa te discurajez,dar daca abia se receptioneaza la limita in partea de vest a tari ,dar in sud. Asta o sti si tu sunt sigur de acest lucru.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Quote Originally Posted by dic_star79 View Post
    Nu vreau sa te discurajez,dar daca abia se receptioneaza la limita in partea de vest a tari ,dar in sud. Asta o sti si tu sunt sigur de acest lucru.
    Cineva a confirmat receptia astra 2D in buc cu antena de 3m mesh dar numai seara cateva ore,sunt curios atata tot,orcum e o placere sa poti receptiona aceasta regina a satelitilor fie si numai pentru cateva ore!!

  6. #6
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Eu te inteleg dar nu ti se pare ca de la 2,4 pana la 3m este ceva diferenta?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Quote Originally Posted by dic_star79 View Post
    Eu te inteleg dar nu ti se pare ca de la 2,4 pana la 3m este ceva diferenta?
    Eeeeeeee,am gasit un chilipir,acum sa vedem cum conving omul sa mi-o dea,sa vedem ce oferte ii fac,si tot o sa am una de 3m,stiu ca e diferenta,dar nu banii sunt problema atunci cand le iei de la persoane care habar nu au ce inseamna o receptie prin satelit a programelor de tv,dar in schimb vor sa dea impresii cu antene cat mai mari in curtile lor,ai fi uimit daca ti-as spune ca persoana de la care am luat antena de 2,4 prindea doar 120 programe pe hotbird,antena era pusa de fatada si de mandrie dar ei habar nu aveau sa o regleze de asta mi-au si dat-o cand leam adus un sistem nou si au prins cu o antenuta de 0,90 1300 de programe..... e e altceva cand sti cum sa convingi omul si cum la asta ma pricep cred ca o sa reusesc sa cumpar si una de 3m in aceleasi conditii!!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    27 Apr 2007
    Posts
    915
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Am tot incercat dar degeaba,intra tot de la 28E mai putin astra D,cine stie poate cand voi pune un lnb invacom sa mai am o mica sansa,practic nu vreau decat sa am un semnal cat de mic ca pe urma vad eu cum mai fac rost de o antena mai mare gen 3m dar mai intai sa am o baza!!
    Eu ti as sugera alta chestie intra pe satelitul Eurobird 1 28.5°E si baga la cautare manuala frecventele de pe Astra 2D si vezi rezultate.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Quote Originally Posted by Turku View Post
    Eu ti as sugera alta chestie intra pe satelitul Eurobird 1 28.5°E si baga la cautare manuala frecventele de pe Astra 2D si vezi rezultate.
    Iti dai seama ca asta fac de cateva zile in coace,dar nop,nu intra nimic e prea mica antena pentru sudul Ro.daca eram mai in west era ok,dar aici langa bucuresti slabe sanse,voi mai incerca cand voi pune un lnb invacom,e cam scump pentru o antena ,189ron dar merita! sa vedem atunci,

  10. #10
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    A reusit cineva o receptie a acestui satelit? se pare ca pe 10847V 22000 este cel mai puternic semnal 37-46% o sa incerc saptamana viitoare sa vedem intra sau nu? cu o antene prime focar 2,4 si un echolite 790

  11. #11
    Golden Member Sunt_Oltean74's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Location
    Oltenia
    Posts
    466
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Cred ca e imposibil sa il receptionezi acest satelit
    http://www.lyngsat-maps.com/maps/astra2d.html

  12. #12
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Quote Originally Posted by Sunt_Oltean74 View Post
    Cred ca e imposibil sa il receptionezi acest satelit
    http://www.lyngsat-maps.com/maps/astra2d.html
    Sunt replici de receptie a acestui satelit inclusiv din zona de sud a Ro,cu toate ca spotul lui ASTRA 2D este exclusiv pe Marea Britanie totusi el se poate receptiona cateva ore dimineata si seara si in Ro dar numai cu antene foarte mari de la 1,5 in N_W pana la 2,4-3m in S cel mai puternic transporder este 10847V 22000
    Last edited by -minus; 21-07-07 at 23:56.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Ar fi destul de interesant sa putem receptiona macar o parte a acestor canale nu?
    http://www.lyngsat.com/astra2d.html

  14. #14
    Standard RSP member
    Join Date
    15 Apr 2007
    Posts
    41
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Ar fi super, mai ales ca multe sunt FTA. Totusi cred ca e nevoie de ceva de peste 3M in SE ca sa ai imagine. Oricum, merita incercat si cu 2.4M.

    Quote Originally Posted by spaniolul View Post
    Ar fi destul de interesant sa putem receptiona macar o parte a acestor canale nu?
    http://www.lyngsat.com/astra2d.html
    Parabola 2.2 m, Lnb Inverto 0,3 dB, Actuator 24", V-Box 2, DM500S, CN-BR1 Router

  15. #15
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Quote Originally Posted by TheAce View Post
    Ar fi super, mai ales ca multe sunt FTA. Totusi cred ca e nevoie de ceva de peste 3M in SE ca sa ai imagine. Oricum, merita incercat si cu 2.4M.
    Sunt unele confirmari de receptie si cu 185 dar asta pe timp de iarna cand semnalul devine mai puternic ,sa receptionat chiar in Bucuresti anul trecut,dar cel ce a avut acest privilegiu nu a mai postat nicaieri de atunci,sper sa reusesc sa vedem ce va fi.

Page 1 of 8 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •