Thanks Thanks:  5
Likes Likes:  11
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 16 to 30 of 108

Thread: ASTRA 28,2E Receptii

  1. #16
    Standard RSP member Bamboo's Avatar
    Join Date
    04 Feb 2007
    Location
    Timisoara
    Posts
    86
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    La Oradea se prinde cu 1.80, Timisoara cu 1.50, la Cluj nu intra imagine cu 1.60.
    Vedeti pe rdi, a fost un topic recent.

    Cand o sa fiu mare, imi iau antena de 4 metri.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Quote Originally Posted by Bamboo View Post
    La Oradea se prinde cu 1.80, Timisoara cu 1.50, la Cluj nu intra imagine cu 1.60.
    Vedeti pe rdi, a fost un topic recent.

    Cand o sa fiu mare, imi iau antena de 4 metri.
    Cunoastem zonele de receptie in ro pentru astra 2D,multumim de info,noi dorim sa incercam o receptie si in sudul Ro cu 2,4m,daca nu reusesc acum sigur in septembrie-octombrie voi reusi caci voi avea o antena de minim 3m!

  3. #18
    Member Visitor
    Join Date
    08 Mar 2007
    Posts
    6
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Unhappy Re: ASTRA 2 D receptionat?

    E foarte ciudat spotul acestui satelit, in Austria, cu 2.40m, nici urma de semnal! In schimb, in vestul RO, se pare ca sunt ceva rezultate, slabe ce-i drept.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Quote Originally Posted by Satwien View Post
    E foarte ciudat spotul acestui satelit, in Austria, cu 2.40m, nici urma de semnal! In schimb, in vestul RO, se pare ca sunt ceva rezultate, slabe ce-i drept.
    Am impresia ca e ceva ciudat la acest satelit,se receptioneaza sporadic si doar in zone montane dar si acolo numai in anumite locuri,probabil spotul satelitului are o mica deviatie in rotatia lui de 24 ore,ce este ciudat si ma mira este ca iarna se semnaleaza receptii cu antene de 2,40 si in Bucuresti,ma rog a fost asta iarna o astfel de receptie unica in bucuresti dar de atunci nimic,o sa incerc cat de curand,mai am nevoie doar de un receiver cu tuner foarte sensibil,ceva gen tuner sharp sa vad pe unde gasesc si incep testele!

  5. #20
    Member Visitor
    Join Date
    21 May 2007
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Receptie stabila pe tot parcursul zilei cu un primfocar de 2,2 m la Oradea a transponderilor cu polarizare verticala. Semnal intre 48% - 60% Q.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Quote Originally Posted by kope View Post
    Receptie stabila pe tot parcursul zilei cu un primfocar de 2,2 m la Oradea a transponderilor cu polarizare verticala. Semnal intre 48% - 60% Q.
    Felicitari! daca ai prins ASTRA 2D-28E,poti sa pui si niste foto? si pe care transporderi ai semnalul cel mai puternic.

  7. #22
    Member Visitor
    Join Date
    21 May 2007
    Posts
    5
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Am sa incerc sa pun cateva poze:





    Antena de 2,2m


    Cele 2 antene: prima de 3m si a doua de 2,2m


    Antena de 3m e fixa deocamdata. Receptia a fost realizata cu antena de 2,2m.
    Last edited by kope; 05-08-07 at 17:32.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Quote Originally Posted by kope View Post
    Am sa incerc sa pun cateva poze:





    Antena de 2,2m


    Cele 2 antene: prima de 3m si a doua de 2,2m


    Antena de 3m e fixa deocamdata. Receptia a fost realizata cu antena de 2,2m.
    Super,FELICITARILE noastre!!
    sper sa reusesc si eu in curand astfel de receptii DX!

  9. #24
    Standard RSP member rzbvro's Avatar
    Join Date
    28 Jul 2007
    Posts
    241
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Faine antenele... ca locatie, si receptie satelit, mi-ar placea si mie stau in zona de vest a tarii
    Cat despre ASTRA 2D, la mine, in centrul tarii, absolut nimic pe receptor... doar cativa decibeli mai lipsesc (vad asta pe aparatul de masura) ca sa intre o farama de semnal si pe receptorul meu
    M-as bucura si sa am atata semnal cat sa pot face o scanare
    50€ Wirex (in WXT cu 40 Euro depozit), 25$ CryptoCom (350€ depozit in CRO/6 luni), 25$ Abra (15$ depozit in cripto/30 zile)
    50$ Celsius (in BTC cu 400$ depozit/30 zile), 30$ Matrixport (14-27 februarie 2022) https://invitation.codes/@BankingFree

  10. #25
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Cine stie poate in cativa ani odata cu expasiunea granitelor spre est ale UE sa nu mai fie bariere nici in receptia satelitilor care au spot pe Marea Britanie,cine stie?

  11. #26
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    [quote=Bamboo]...la Cluj nu intra imagine cu 1.60[quote]



    Cu putin efort si ...timp favorabil,la antena de 1.6m ar putea intra mai mult semnal decit ce vezi in poza.Semnal receptionat cu antena de 1.5m!

    costel1

  12. #27
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Quote Originally Posted by spaniolul
    mai am nevoie doar de un receiver cu tuner foarte sensibil,ceva gen tuner sharp sa vad pe unde gasesc si incep testele!
    Eu iti recomand cu toata increderea receptorul Strong 4500!!!Pe linga un tuner performant{o sensibilitate ridicata,ce reactioneaza instantaneu la semnal ca unul analogic},are un meniu gindit de un profesionist.Se pare ca acesta stia cum trebuie sa fie un meniu ce da libertatea userului din toate punctele de vedere.Este foarte indicat pentru montari de antene indiferent de conditii.Sa nu mai vorbesc de teste,pe care vrei sa le faci pe Astra 2D!Eu mi-am schimbat softul original cu softul-patch de la yumato.{vezi poza din acest topic}.Iti da o alta grafica,mai atractiva si defineste foarte clar fiecare paticularitatea a imaginii!Singura obiectie fata de soft,dar una minora,e ca n-are o bara de semnal mai mare,care sa puna in valoare tunerul,repet,extrem de bun pentru orice tip de receptie!!!
    costel1

  13. #28
    Banned
    Join Date
    27 Apr 2007
    Posts
    915
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Quote Originally Posted by Satwien View Post
    E foarte ciudat spotul acestui satelit, in Austria, cu 2.40m, nici urma de semnal! In schimb, in vestul RO, se pare ca sunt ceva rezultate, slabe ce-i drept.
    Mie mi se pare curios ca Austria nu este chiar asa departe de Italia si aici eu in NORD cu o antena de 85 cm il prind super fara nici o problema.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    4,224
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Quote Originally Posted by costel1 View Post
    Eu iti recomand cu toata increderea receptorul Strong 4500!!!Pe linga un tuner performant{o sensibilitate ridicata,ce reactioneaza instantaneu la semnal ca unul analogic},are un meniu gindit de un profesionist.Se pare ca acesta stia cum trebuie sa fie un meniu ce da libertatea userului din toate punctele de vedere.Este foarte indicat pentru montari de antene indiferent de conditii.Sa nu mai vorbesc de teste,pe care vrei sa le faci pe Astra 2D!Eu mi-am schimbat softul original cu softul-patch de la yumato.{vezi poza din acest topic}.Iti da o alta grafica,mai atractiva si defineste foarte clar fiecare paticularitatea a imaginii!Singura obiectie fata de soft,dar una minora,e ca n-are o bara de semnal mai mare,care sa puna in valoare tunerul,repet,extrem de bun pentru orice tip de receptie!!!
    costel1
    Care este locatia? adica in ce zona a tari iti intra acest semnal? sau esti in Italia conform semnaturii? pentru sud adica in Bucuresti astept Noiembrie pentru teste atunci am posibilitatea sa prind ceva cu 1,90m nu stiu cu cea de 2 dar sper sa intre ceva pana la urma si la mine,ca receiver de test am sa folosesc dream 500S.

  15. #30
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default Re: ASTRA 2 D receptionat?

    Quote Originally Posted by =spaniolul
    Care este locatia? adica in ce zona a tari iti intra acest semnal?
    In Cluj,semnal receptionat cu o antena de 1.5m{simetrica}cu receptorul Strong4500{descris mai sus] si lnb Invacom{0.3db}.Trebuie sa precizez ca semnalul receptionat,cu fisii de imagini,precum vezi in poza, e in jur de 32% calitate si la fec-ul de 5/6 e greu sa ai semnal util.Plus ca el nu-i constant pe parcursul anului,si de obicei e in jur de 24%.Dar mai trebuie adaugat,si din acest motiv ti-am recomand acest Strog4500,ca numai cu un receptor cu tuner sensibil poti obtine un rezultat multumitor daca esti intr-o zona mult mai departe de locatia mea,care-i tot la limita receptiei.Am verificat si cu alte receptoare,dar fara niciun rezultat;nici nu vede semnalul.Poate ca la o antena de cel putin 1.7,poate si 1.6m mi-ar fi intrat semnal pentru a vedea imagine completa.Avem probe si marturi ca la Timisoara intra Astra 2D cu antena de 1.5m,iar la Oradea se receptioneaza fara probleme cu antena de 2.2m.kope poate aduce probele respective.Deocamdata nu stim ca cineva de la Bucuresti sa fi obtinut ceea ce doresti tu:receptia Astrei 2D.Poate ca tu vei fi primul sa ne dai vestea cea buna daca iti pui antena de 3m!
    succes,costel1

Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •