Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 15 1234511 ... LastLast
Results 1 to 15 of 219

Thread: Intrebari incepator IPBOX 910HD

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Aug 2008
    Posts
    148
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Intrebari incepator IPBOX 910HD

    Tocmai mi-am luat un IPBOX 910 HD, dupa ce am fost posesor de Dreambox500, pe care mentionez ca nu l-am avut niciodata in share, iar acum, practic trebuie sa o iau de la 0. M-am abonat la Dolce, iar zilele astea trebuie sa primesc si hardware-ul de la ei. As vrea sa-mi explice cineva ce imi trebuie ca sa-mi pun IPBOX-ul in share. Deci, am 1 bucata plasma fullHD, 1 bucata IPBOX 910HD, 1 bucata antena cu motoras (montura H-H), 1 bucata card Dolce, 1 bucata modem ADSL de la Clicknet. Ce hardaware si software mai trebuie instalat? As dori un raspuns punctual, si dupa aceea gasesc eu aici pe forum tutoriale despre tot ce trebuie, iar daca ma impotmolesc, o sa mai pun intrebari aici.

  2. #2
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    Quote Originally Posted by al_pacino View Post
    gasesc eu aici pe forum tutoriale despre tot ce trebuie, iar daca ma impotmolesc, o sa mai pun intrebari aici.
    asta ar fi trebuit s-o faci mai intai. gasesti totul explicat.*

  3. #3
    Standard RSP member ovidiumarius's Avatar
    Join Date
    30 Mar 2007
    Posts
    324
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    Quote Originally Posted by al_pacino View Post
    Tocmai mi-am luat un IPBOX 910 HD, dupa ce am fost posesor de Dreambox500, pe care mentionez ca nu l-am avut niciodata in share, iar acum, practic trebuie sa o iau de la 0. M-am abonat la Dolce, iar zilele astea trebuie sa primesc si hardware-ul de la ei. As vrea sa-mi explice cineva ce imi trebuie ca sa-mi pun IPBOX-ul in share. Deci, am 1 bucata plasma fullHD, 1 bucata IPBOX 910HD, 1 bucata antena cu motoras (montura H-H), 1 bucata card Dolce, 1 bucata modem ADSL de la Clicknet. Ce hardaware si software mai trebuie instalat? As dori un raspuns punctual, si dupa aceea gasesc eu aici pe forum tutoriale despre tot ce trebuie, iar daca ma impotmolesc, o sa mai pun intrebari aici.
    Pe ipbox instalezi ultima imagine de la NLB (8873) in care vei avea toate emu-rile instalate (mbox,incubus,newcs,evocamd,mgcamd) iar configurarile nu dureaza mai mult de 5-10 minute depinde cat de repede te misti.

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Aug 2008
    Posts
    148
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    Quote Originally Posted by Snow View Post
    asta ar fi trebuit s-o faci mai intai. gasesti totul explicat.*
    Snow, am aruncat un ochi si pe-acolo, stai linistit, dar nu sunt explicate chiar de la 0, adica sunt prezentate cu niste termeni cu care, cineva care o ia de la 0, nu e familiarizat, plus ca sunt destul de amestecate, asa ca mai usor imi vine asa...
    Deci ca sa recapitulez, daca ii pun imaginea de la NLB, care are incluse toate emulatoarele (care dintre ele e cel mai stabil pentru instalare, si care e compatibil cu Dolce?) si ii fac setarile, nu mi-ar mai trebui nimic?

  5. #5
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    Stau linistit* nu-i suficient sa arunci un ochi in treacat.*
    Vezi ca gasesti pe forum, toate emualtoare aparute, acolo au si un read me text. Iti spune exact cum pot fi configurate.
    Pentru cardul de dolce o sa ai nevoie sa pui si boxkey-ul in newcs.xml

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Aug 2008
    Posts
    148
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    1. Deci sa inteleg ca cel mai bun emu pt. Dolce, pe care il pot instala, e newcs?
    2. Setarile pe care trebuie sa le fac dupa ce schimb imaginea (de pe stick), se pot opera prin legatura calculator-modem ADSL-receiver? Daca da, ce program(e) trebuie instalat(e) pe calculator, ca sa pot comunica cu box-ul?
    Last edited by Snow; 28-01-09 at 15:22.

  7. #7
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    Nu, doar cu newcs simplu nu ai ce face. Folosete mgcmad + newcs, sau mbox+newcs. *A doua varianta e buna, daca vrei sa intri in share.

    Te poti folosi *de total comander sau RCC, l-am pus undeva pe aici (Relook control center)

    Despre ruter, nu stiu cum se configureaza dar vezi ca e postat pe forum de Einstein, daca nu ma insel

  8. #8
    Member Visitor
    Join Date
    06 May 2008
    Posts
    4
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    @Al_Pacino
    Dupa ce reusesti sa setezi tot ce trebuie, te rog pune o descriere pas cu pas. Eu prospectez piata acum pt un receiver & dolce si Ipbox 910HD suna bine.

    multam

  9. #9
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Aug 2008
    Posts
    148
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    OK. Deci imi trebuie newcs + mbox. Cartela de Dolce o am deja, precum si un SpeedTouch Alcatel 546 de la Clicknet.

    Acum intrebarile:

    1. Ce programe trebuie sa mai instalez pe computer (am deja instalate Mbox Control Center V1.0 Beta 2.0b si FlashXP)?
    2. Ce setari trebuie sa fac pe IPbox910HD pentru a-l face sa comunice cu calculatorul?
    3. Cum instalez newcs+mbox - pe calculator si apoi pe receiver, sau direct pe receiver? Se instaleaza simultan sau pe rand? De unde (cum) le pot descarca?
    4. How To-ul facut de otheitis, e valabil numai pentru 9000HD sau si pentru 910HD? Si cum se poate da click pe link-urile din documentul pdf, caci mie imi sunt dezactivate, si nici nu le pot copia in browser?

  10. #10
    Standard RSP member otheitis's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2007
    Location
    Somewhere in Aegean Sea!!
    Posts
    2,925
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    82

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    1) instaleze pe sifteam ultima versiuna.....
    2)intra la panel si instaleze pe mbox/newcs sau pe mgcamd/newcs
    3)intri la menu si la info vede ce ip ai luat de la router ipbox.
    4)dupa pune la flashxp pe adresa ip care a luat ipbox si pt user si parola pune asta:
    user:root
    parola:relook
    5)dupa deschide la router pe poarta 5566 tcp si udp
    6)si dupa face ce spune exact aici daca vrei sa ai mbox (GBOX)

    http://sateliti.info/showthread.php?t=663

    **trebuie sa ai si pe boxkey daca vrei sa merge DOlce cartela la MBOX sau la mgcamd.

    Daca vrei sa folosesti pe cartela numai fara sa faci sharing atunci instaleze pe ultimul NLB si activezi de la menu pe mgcamd.Si configurezi pe newcs.xml cu boxkey si merge din prima.
    Toate HOW TO merge si la restul de receptoare ipbox.Eu am facut prima pt ipbox 9000 pt ca a fost primul model care a aparut.

    AB IPBOX 9000HD

    DVB/S2-CABLE TUNER

  11. #11
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Aug 2008
    Posts
    148
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    Otheitis, eu am deja instalata o imagine 8873 de la NLB. La pct. 1 ce ai vrut sa spui - ce anume trebuie sa instalez de la sifteam (ultima versiune)? Alta imagine? Daca poti sa-mi dai direct link-ul de unde pot descarca, ar fi mai simplu (n-as mai pune atatea intrebari)...

  12. #12
    Standard RSP member otheitis's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2007
    Location
    Somewhere in Aegean Sea!!
    Posts
    2,925
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    82

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD


    AB IPBOX 9000HD

    DVB/S2-CABLE TUNER

  13. #13
    Standard RSP member ovidiumarius's Avatar
    Join Date
    30 Mar 2007
    Posts
    324
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    Quote Originally Posted by al_pacino View Post
    Otheitis, eu am deja instalata o imagine 8873 de la NLB. La pct. 1 ce ai vrut sa spui - ce anume trebuie sa instalez de la sifteam (ultima versiune)? Alta imagine? Daca poti sa-mi dai direct link-ul de unde pot descarca, ar fi mai simplu (n-as mai pune atatea intrebari)...
    Se pare ca nu ai ascultat sfatul meu si anume sa setezi macar ip-urile pe receptor sa poti comunica cu calculatorul.
    Asa ca mai bine te las sa te descurci singur cu toate.
    Punete citeste si configureazati tot ce trebuie.
    In loc sa pui intrebari aiurea pe aici ai face bine sa citesti ca sunt o gramada de tutoriale atat despre mbox cat si despre gbox care se configureaza la fel in proportie de 90-95%.
    Aseara spre exemplu cand vroiai sa iti configurez sharingul nici macar nu ai aprins receptorul ce sa mai zic de configurarea hostului, forwardarea portului pentru sharing sau configurarea dns in router.

    Decat sa tot intrebi aiureli pe aici pune mana si citeste, pana mai ieri parca ziceai ca esti satul de clonele de dream ... daca esti asa satul ar trebui sa stii deja cu ce se mananca sharingul pentru ca si acele clone ca de altfel si dm-urile originale folosesc aceleasi emulatorare ca si ipbox-ul.

  14. #14
    Standard RSP member
    Join Date
    11 Aug 2008
    Posts
    148
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    Sunt satul, ca se tot blocau, nu ca sunt eu mester in tot ceea ce tine de Dreambox, Doamne fereste
    Singur nu pot sa ma descurc, si crede-ma ca am tot citit. La Dreambox era altfel - gasisem un tutorial pe pasi marunti, foarte bine explicat, cu tot ce trebuie intr-un singur loc, si in plus nici acolo nu ma aventurasem sa fac sharing...il foloseam doar cu key.
    De exemplu, la Dreambox, IP-ul la receptor si toate celelalte setari din Communication Setup nu sunt la fel cu cele de pe IPBOX, deci nu de lene nu fac anumite lucruri, ci din nestiinta, sau mai bine zis din incapacitatea de a asimila anumite notiuni, care sunt explicate pe forum, insa sunt aranjate alandala sau sunt explicate folosind termeni pe care se presupune ca ar trebui sa-i stiu, dar care imi sunt la fel de in ceata... E ca si cum m-as apuca eu sa explic ce e aia o prescriptie achizitiva si cum se calculeaza termenele, insa fara ca cei care citesc sa aiba cunostinte elementare despre dreptul de proprietate si de drept civil in general. Si la o adica, nu vreau sa deranjez pe nimeni pe degeaba, daca nu se poate altfel in Romania, pot sa si platesc celui care are rabdare sa ma invete (nu stiu daca e conform cu regulamentul forumului), dar daca e cineva doritor ma gaseste pe PM. Scuzati deranjul facut pe acest thread, daca nu convine moderatorilor, atunci pot sa-l si stearga.
    Last edited by otheitis; 03-02-09 at 15:48. Reason: Atentie regula 12 (http://sateliti.info/showthread.php?t=3)

  15. #15
    Standard RSP member otheitis's Avatar
    Join Date
    02 Feb 2007
    Location
    Somewhere in Aegean Sea!!
    Posts
    2,925
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    82

    Default Re: Intrebari incepator IPBOX 910HD

    Ca sa te conectezi cu ftp si sa treci pe key asa cum esti obisnuit face urmatoarele pasuri:

    FTP conection 9000HD with PC
    1)Face download asta file
    http://www.uploading.com/files/M79EY...Setup.exe.html

    2)Dupa merge la site asta si explica cu foto cum poti sa configurezi pe flashxp
    http://www.flashfxp.com/tutorials.php?s=1

    3)Aici arata cum sa faci transfer.....
    http://www.flashfxp.com/tutorials.php?s=3

    Pe keyle adica (softcam.key) il pui la aici la /var/key

    Dupa poti sa dai restart la ipbox si alegi ca emu pe mgcamd si merge keyle...

    AB IPBOX 9000HD

    DVB/S2-CABLE TUNER

Page 1 of 15 1234511 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •