Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 6 of 6

Thread: Diseqc in cascada

  1. #1
    Member Beginner marmex's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2007
    Posts
    24
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Unhappy Diseqc in cascada

    Am pus 2 diseqc 4X1 in cascada dar nu merge pe dreambox (am incercat toate setarile). La primul diseqc la intrarea 1 am pus diseqc nr 2, iar la intrarea 2,3,4 am legat direct cate un LNB. La diseqc nr 2 am legat alte 3 LNB la intratea 1,2,3. Merge sa vezi LNB in intrarea 1 la diseqc 2 dar nu comuta la intrarea 2 sau 3. De multe ori confunda intrarea 2 din diseq 2 (care este Eurobird 9e) cu intrarea 2 din diseqc 1 (care este hotbird 13E). Am folosit diseqc 1.1 din dream. Am incercat si cu un Echolite (nimic) am mai pus si un comag hd100 si tot nimic. daca a mai incercat cineva o cascada il rog sa ma lumineze c-am albit cu setarile.
    Multumesc

  2. #2
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Re: Diseqc in cascada

    Am incercat si eu candva, vezi daca te ajuta:
    http://sateliti.info/showthread.php?...hlight=cascada





  3. #3
    Member Beginner marmex's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2007
    Posts
    24
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Diseqc in cascada

    Multumesc Snow! Am aflat pe un site NL cum se face(am un cont acolo si a fost cineva amabil sa raspunda) ! primul este un diseqc(Spaun 2.1) iar celalalt este unul obisnuit 2.0 (am o gramada).Sa vad unde gasesc asa ceva in Ro(diseqc 2.1). Daca reusesc revin cu noutati
    salut

  4. #4
    Member Beginner marmex's Avatar
    Join Date
    02 Sep 2007
    Posts
    24
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Diseqc in cascada

    Am revenit cum am promis!
    Acel diseqc Spaun 2.1 costa o poala de bani (in jur de 170Euro) si eu aveam nevoie de 4 bucati! Pana la urme am gasit la Cluj http://digitalsatelit.ro/shop/index.php?cPath=26
    Gold edition 8X1=60 ron
    Stie protocol 1.1. Asa ca la intrarea 1 am pus un diseqc 4X1 obisnuit (2.0) si merge beton .Pe intrarea 2,3,4 am pus direct LNB iar 5,6,7,8 libere. deci virtual ar merge legate 32 LNB-uri.Oricum se misca foate bine si am scapat ieftin. Cine mai vrea sa puna diseqc in cascada este solutia ideala (protocol 1.1). Are cam multe intrari dar asta este (era OK unul cu patru intrari).
    salut

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    24 Oct 2009
    Location
    Targoviste
    Posts
    63
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    53

    Default diseqc in cascada

    ca sa pun 2 diseqc-uri 4+1 in cascada trebuie neaparat ca unul din ele sa stie protocol 1.1?

  6. #6
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default

    Corect, unul din ele trebuie sa stie 1.1, asa am facut si eu cu un doua comutatoare !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •