Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 31 to 45 of 80

Thread: HDTV - DVB-uri, Transmisii, etc - Sfaturi si Discutii

  1. #31
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: HDTV - DVB-uri, Transmisii, etc - Sfaturi si Discutii

    din cate stiu numarul persoanelor care detin SS HD e destul de mic deci numa ei te pot lamuri dar hai sa incercam poate -i dam de cap.din cate vad HD SUISSE e in format mpeg 4 si e in teste asta poate fi una din cauze.celelalte programe HD care sant in mpeg 4 le vezi bine?incearca sa schimbi filtru sa vezi cum se comporta,eu iti recomand coreAVC,incearca sa-i faci un update channel,cu semnalu cum stai pe transponderu respectiv?
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  2. #32
    Membru de onoare Einstein's Avatar
    Join Date
    06 Jan 2007
    Posts
    2,652
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Salutare

    Quote Originally Posted by C E Z View Post
    Recunosc ca sunt novice si nu prea ma pricep. Veau sa spun ca aseara am rexceptionat cu SS HD programe de pe Hotbird 13 E in conditii ff bune insa ... pe HD SUISSE imaginea este sacadata, se impiedica des si se blocheaza. Imi puteti spune simie de ce se intampla acest lucru ?
    Problema mea este ca .. ma intereseaza in mod special programele in HD.
    Mentionez ca am inceput receptia de cateva zile.

    Multumesc !
    Receptia HD depinde si de resursele calculatorului. Daca ai o configuratie cu procesor Intel P4 de 3GHz , RAM de cel putin 1 Gb si o placa video de 256 Mb cu filtrele si codecurile corespunzatoare ar trebui sa nu ai probleme!
    Ce emulator folosesti?


  3. #33
    Member Visitor
    Join Date
    31 Jan 2007
    Posts
    9
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: HDTV - DVB-uri, Transmisii, etc - Sfaturi si Discutii

    @cez, da mai multe detalii : ce CPU+MB+VGA ai si cit RAM, ce codecuri ai instalate in sistem si ce player dvb utilizezi.

    Eu am opteron 165@2,2GHZ, mb asus A8N-E nforce4 ultra, vga- Galaxy8600gt,1gb-ram,codecuri instalate : xvid,divx, AC3filter(pentru divixuri) iar pentru SS-HD am instalat doar nvidia decoder (cel mai bun pentru standard definition, dupa parearea mea, pacat ca nvidia a renuntat sa mai scoata noi versiuni), cyberlink powerDVD 7.3,si coreavc pentru H264. Evita cit poti pachetele de codecuri. E recomandabil sa instalezi OS pe curat, dupa care instalezi doar codecurile strict necesare, daca mai inainte ai avut pe sistem diverse pachete de codecuri.Eviti astfel tot felul de blocari ale playerului, it spun din propria mea experienta.

    Deocamdata folosesc AltDVB pentru ca asa sunt obisnuit de la vechea SS2.Am testat si DVBViewer 3.9.0 cu ultimul vplug1.9.9si vad ca spre deosebire de combintiile intre versiunile anterioare (player+plugin) se misca mult mai bine.Dupa mine ofera imaginea cea mai buna calitativ.

    Am activat decodarea hardware din optiunile de la cyberlink.
    Incarcarea cpu la programele emise in h264 - aproximativ 35%.
    La cele in SD - aprox 20%.

    Impresia mea este ca driverul bda haleste multe resurse, si nu neaparat decodarea in sine; spre exemplu pe acelasi sitem cu ss2 in SD aveam incarcare 2-5% iar pe Astra HD demo in jur de 20%.
    Problema cred ca se va solutiona usor-usor pe masura ce vor aparea noi drivere.

    Tunerul mi se pare putin de tot mai sensibil decit la SS2 ver.2.3, care pe linga tunerul slab se incingea ca o dreaq.

  4. #34
    Standard RSP member
    Join Date
    15 Nov 2007
    Posts
    177
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default Re: HDTV - DVB-uri, Transmisii, etc - Sfaturi si D

    Salutare , vreau sa stiu unde trebuie sa mai umblu pt a vedea OK programele HD de pe satelit , configuratia calculatorului este : Placa baza Asus P5KPL , Procesor : Intel Core 2 Duo E 4500 (2,2GHz) , 4 Gb Ram DDR2 , video Geforce 7300 GT (256DDR3) , Pro tv HD il vad Ok terestru cu Leadteck DTV 2000 H si AltDVB codecurile de la Power dvd 7 insa cu SS2 pe programele HD de la 9?E merge OK primele 10 - 20 secunde dupa care incepe sa sacadede in ultimu`hal

  5. #35
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: HDTV - DVB-uri, Transmisii, etc - Sfaturi si D

    incearca cu dvbdream si pune la mpeg4 cyberlink si la H264 coreavc,despre astra e vorba?ca acolo nu prea ai ce sa vezi
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  6. #36
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Nov 2007
    Posts
    52
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default Re: HDTV - DVB-uri, Transmisii, etc - Sfaturi si D

    Multumesc pentru raspunsurile voastre, si scuzati-mi intarzierea(din motive subiective).

    Configuratia calculatorului e buna, am P4(dual core) la 3 Ghz cu 1 GB de Ram, placa video de 512 MB, deci din punctul asta de vedere nu ar trebui sa am probleme. Cat despre codecuri... DivX,Xvid Mpeg4, cyberlink powerDVD 7, coreavc pentru H264.

    Folosesc ALTDvb cu vplug 2.0.1.0. Procesorul e la 20% pentru SD si la 60%-70% pentru HD. Am incercat si DvBDream si nu prea ma descurc cu el, in plus, procesorul sta la 30-35% pentru SD, HD-urile nu le gaseste la scanarea canalelor.

    Cu toate acestea, desi (cred ca) am instalat tot ceea ce aveam nevoie, imagnea pe HD nu este cursiva; nu se blocheaza, dar e "intarziata". Care ar mai putea fi problema, in conditiile date?

  7. #37
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: HDTV - DVB-uri, Transmisii, etc - Sfaturi si D

    referitor la canalele HD codate si pe care le vezi in share(cred) ai sa le vezi tot timpul cu intarziere,imaginea va fi intarziata dar sunetu va fi ok
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  8. #38
    Standard RSP member mesteru's Avatar
    Join Date
    15 Nov 2007
    Location
    Romania
    Posts
    389
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: HDTV - DVB-uri, Transmisii, etc - Sfaturi si D

    la mine merg bine canalele hd (hd suisse) si restul,folosesc ss2 normal ,amd64 5200+,2g ram,nvidia 8600gts cu dvb dream si power dvd7

  9. #39
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: HDTV - DVB-uri, Transmisii, etc - Sfaturi si D

    da,la uni merge,la uni nu,la uni nu mergea acum merge si au pc bune naiba mai stie cum e norocu dar conteaza mult sa fi pe curat si sa ai ce trebuie(codecuri)in pc si ce playere folosesti
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  10. #40
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Thumbs up Re: HDTV - DVB-uri, Transmisii, etc - Sfaturi si D

    Salutare.
    Ma gindesc la o combinatie.
    Tehnisat SS2 HDTV ci sa-i pun modul Diablo. Dupa care sa-i fac o linie in boxul meu pentru share sa iau chei de decodare, dat interesul este pentru HD. Sa pot receptiona pe Pc programele Hd.
    Ce parere aveti. Miine ma duc la Peruvision sa cumpar o placa cam 600 lei.
    De ce optez asa, pentru a avea acces la chei din share si a le viziona programele pe Pc.
    Va salut si numai bine.

  11. #41
    Expert Gigablue & Mut@tant 4k laleauaneagra's Avatar
    Join Date
    01 Feb 2007
    Posts
    5,000
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    104

    Default Re: HDTV - DVB-uri, Transmisii, etc - Sfaturi si D

    sigur ca merge dar s-ar putea sa ai problema pe care am spuso adica sa nu vina cheile in timp real si mai conteaza ca acea pers de unde iei linia sa aiba cartele cu pachete HD adica sa fie pachetu full dar nu vad rostul camului diablo ptr asta doar daca iti cere la schimb ceva
    HD51: 4K - KODI - HBBTV - IPTV STALKER
    TOP5: Zgemma H9,
    Mut@nt/AX HD51 4K, Axas E4HD, Bre2ze4K, VU+ Ultimo 4K

  12. #42
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: HDTV - DVB-uri, Transmisii, etc - Sfaturi si D

    Quote Originally Posted by iosif View Post
    Salutare.
    Ma gindesc la o combinatie.
    Tehnisat SS2 HDTV ci sa-i pun modul Diablo. Dupa care sa-i fac o linie in boxul meu pentru share sa iau chei de decodare, dat interesul este pentru HD. Sa pot receptiona pe Pc programele Hd.
    Ce parere aveti. Miine ma duc la Peruvision sa cumpar o placa cam 600 lei.
    De ce optez asa, pentru a avea acces la chei din share si a le viziona programele pe Pc.
    Va salut si numai bine.
    Daca tot iti iei cumparati SkyStar HD2 - High Definition 77E+TVA,Common Interface pentru SkyStar HD2 25E+TVA de la o alta firma ,e copie 100% Twinhan uite un link http://www.twinhan.com/product_satellite_s2_CI.asp e singura placa care are alimentare separata pentru Diseqc 1.2 deci nai treaba cu incalzirea placii....acuma de performante nu pot spune nimic ....dar sunt sigur ca e mai buna ca Skystar HD simplu

  13. #43
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Apr 2007
    Posts
    66
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default Re: HDTV - DVB-uri, Transmisii, etc - Sfaturi si D

    Quote Originally Posted by resofty View Post
    Daca tot iti iei cumparati SkyStar HD2 - High Definition 77E+TVA,Common Interface pentru SkyStar HD2 25E+TVA de la o alta firma ,e copie 100% Twinhan uite un link http://www.twinhan.com/product_satellite_s2_CI.asp e singura placa care are alimentare separata pentru Diseqc 1.2 deci nai treaba cu incalzirea placii....acuma de performante nu pot spune nimic ....dar sunt sigur ca e mai buna ca Skystar HD simplu


    unde e Skystar HD2 77 euro in tara sau afara pe undeva...

  14. #44
    Golden Member
    Join Date
    06 Sep 2007
    Posts
    812
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default Re: HDTV - DVB-uri, Transmisii, etc - Sfaturi si D

    Aici e distribuitor autorizat in Bucuresti intra pe siteul asta http://www.teledigital.ro/home si aici gasesti Skystar HD2 la pretul ala ,mda lea scumpit putin dar si asa nu cu mult e 86 unul acum ce am vazut eu era oferta din Decembrie dar si asa e ieftin.

  15. #45
    Standard RSP member suteu's Avatar
    Join Date
    02 Dec 2007
    Posts
    43
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Smile

    salut! vad ca la cei mai multi sunt cam aceleasi probleme cu receptia hdtv!se pare ca cauzele sunt: calculator slab( e cazul meu), placa skystar 2 nu receptioneaza anumite frecvente, imaginea se blocheaza cu codecul cyberlink, hd suisse nu se mai poate decoda deocamdata, oricum sunt foarte putine programe hdtv!!
    eu prind vreo patru! cred!
    melody zen, luxe hd, hd 5 promo, mai era venice tv, dar a murit, ir la fel eins extra de la ard , a murit si el!

    daca cineva din tara mai prinde si alte proframe hdtv???

    se pare ca televiziunea hdtv, cel putin in europa, e apanajul pachetelor codate! nu prea pare sa apara nici in viitorul apropiat mai multe programe!acum m-am uitat pe siteuri, pe king of sat, satcodx, doar vreo 6 programe necodate! eu nu am prins acum, la ora asta decat trei!
    bine ca s-a gatat razboiul formatelor la discuri, a castigat sony, cu formatul lor, blue ray!
    blue ray e o tehnologie scumpa la ora actuala, asa ca raman doar programele de pe sateliti!
    suteu

Page 3 of 6 FirstFirst 123456 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •