Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 15 of 108

Thread: Settings la Enigma2

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,559
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Settings la Enigma2

    Lista de sateliti, transponderi si canale la e2 pe Kathy se poate transfera si edita cu unul din programele:

    DreamSet 2.20
    opebDBedit3

    Se alege e2.

    Alt software dedicat pentru Kathy dar care merge si pentru Ipbox la e2:

    SatChannelListEditor_V2.8_FilesOnly
    SatChannelListEditor_V2.8_Installer



    O lista de transponderi actualizata zilnic
    satellites.xml

    se dezarhiveaza, se copiaza in /var/etc/tuxbox/ si apoi din telnet se da comanda:
    killall -9 enigma2
    Last edited by zildan; 26-02-09 at 09:41.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Cum editam Settings la e2

    Multam Zildan > sa stii ca acest thread era necesar, unde se pot posta diferite liste de canale cat se poate de actualizate....Oricum este f. necesar pt. cei ca mine care nu au avut dm....Eu sunt un vechi pasionat de sateliti cu receptoare facute acasa si antene din fibra la Timisoara...dupa revolutie am trecut la antena 3 m. de Brasov 6 petale cu actuator si receptor Pace si decodor Pace cumparate de la Peruvision Dl. Delgado pe care-l cunosc personal si am vrut sa deschid filiala in Bucuresti...ulterior si-a deschis-o singur...apoi la sfarsitul erei analogice am abadonat trecerea la digital , datorita lipsei de timp reluand acum direct cu Kathrein...datorita intrarii televiziunii HD , deci softurile si aplicatiile imi sunt necunoscute ...ca multora de altfel...DECI ACEST THREAD ESTE BINEVENIT !
    Last edited by zildan; 02-11-08 at 11:03. Reason: Nu se da QUOTE la posturi succesive!

  3. #3
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,559
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Re: Cum editam Settings la e2

    Am adaugat satellites.xml din data de 30.10.2008 la primul post.
    E testat, scaneaza bine cu aceasta lista de transponderi.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Cum editam Settings la e2

    O lista completa de canale si satelitii cei mai importanti , needitata :

    ]DreamSetChanell
    Last edited by zildan; 26-02-09 at 09:41. Reason: lynkul

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Nov 2008
    Location
    Est
    Posts
    53
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default Re: Settings la Enigma2

    Salutare si bine ca v-am gasit pe forumul oficial Kathy :P
    Am instalat si eu E2 merge brici is foarte multumit insa n-am apucat sa-l dau pe net ca tot nu mi-am luat router )
    Toate astea datorita voua. Multumesc mult. Cand o sa am timp de butonat o sa va povestesc ce am mai patit Ah, inca ceva => pana acum nu am vazut in HD decat M2 ( si nu-mi mere pe HDMI nici mort (LgP5000)

    Sanatate! Ne vedem pe irc!

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,760
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default Re: Settings la Enigma2

    Settings la E2 pe kathi :

    Minusuri:
    -Lipsa numerotarii canalelor , afisarii satelitului in "All",afisarii tipului de canal , codat , free , chiar si a frecventei...


    Plusuri :
    -posibilitatea de a deschide lista de canale pe fiecare satelit in parte , pe fiecare provider si buqet , precum si favorite nelimitate , afisaj aproape corect al puterii si calitatii semnalului , etc

  7. #7
    Member Beginner
    Join Date
    22 Dec 2008
    Posts
    13
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default settings E2 cu dreamset220

    http://rapidshare.com/files/175839430/dreamset220.rar

    verificati in setup sa aveti:

    boxip 192.168.1.100
    username: root
    pasw: kathrein
    satellites.xml: /etc/tuxbox/
    services, bouquets: /usr/local/share/enigma2/

    save config si un test config sa va convingeti ca-i ok

    apoi New - Internet settings - alegeti Kingofsat sau Satcodx, selectati satelitii care va intereseaza si Options pentru TV si Radio (suficient Download Tv services si Create bouquets lists) si Download

    asteptati pana-i gata, apoi Exit, Transfer si Write

    restart E2 si aveti satelitii selectati cu toate canalele TV/radoi grupate pe provideri

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Jan 2008
    Posts
    51
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: settings E2 cu dreamset220

    Quote Originally Posted by mr_dexter View Post
    http://rapidshare.com/files/175839430/dreamset220.rar

    verificati in setup sa aveti:

    boxip 192.168.1.100
    username: root
    pasw: kathrein
    satellites.xml: /etc/tuxbox/
    services, bouquets: /usr/local/share/enigma2/

    save config si un test config sa va convingeti ca-i ok

    apoi New - Internet settings - alegeti Kingofsat sau Satcodx, selectati satelitii care va intereseaza si Options pentru TV si Radio (suficient Download Tv services si Create bouquets lists) si Download

    asteptati pana-i gata, apoi Exit, Transfer si Write

    restart E2 si aveti satelitii selectati cu toate canalele TV/radoi grupate pe provideri
    am enigma 709 flash. am facut exact pasii de mai sus. totul merge super bine, arata perfect pe PC, cand le urc pe kathi, nu prin dreamset, ci prin ftp la /var/swap/settings, unele canale din cadrul unor buchete sunt n/a. care ar fi explicatia? la unele canale imi scrie: not tuned, sau asa ceva... sa fie de la versiunea de satellites.xml pe care tot dreamset o creeaza cand importa setarile de pe internet?
    cineva a prins exact cum merge treaba asta, cu dreamset si enigma si canalele/buchetele aferente?

  9. #9
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,559
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Re: Settings la Enigma2

    Nu mai generati cu DREAMSET fisierul satellites.xml, nu il face bine.
    puneti fila aia din primul post din topic (e un lynk ).
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Jan 2008
    Posts
    51
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Settings la Enigma2

    CITESTE REGULA 12
    da, am constata si eu experimental..
    am generat fisierul satellites.xml impreuna cu buchetele si tot restul cu dreamset si le-am pus pe kathi. nu pot sa modific nimic, daca adaug un buchet, dupa restart se sterge etc... se pare ca singura solutie e sa luam o lista cat mai mare/completa cu sateliti si canale si s-o modelam noi.
    pacat, insa, ca parea asa simplu si eficient cu dreamset...
    Deci, cine are o lista cat mai completa de canale? stiu ca sunt diferite surse, dar intreb de una pe care ati verificat-o si care sa contina pachetele complete: rcs/digi, focussat, sky italia, sky uk, telenor, digital+ spain, canal digitaal olanda si oricare altele..
    Am vazut ca majoritatea listelor nu contin pachetele astea complete, ci doar partiale.. evident, cred ca exagerez daca mi-as dori sa nu fie nici canale duplicate, presupun..
    Last edited by zildan; 28-01-09 at 17:25.

  11. #11
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Jan 2008
    Posts
    51
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default Re: Settings la Enigma2

    Pana una alta, am creat o lista de canale cu buchete bazate pe pachete de canale, punand in lista la ficare buchet mai intai canalele HD, iar apoi celelalte, intr-o oarecare ordine. Am creat buchetele: Digi, Premiere, Sky UK, Sky IT, Digital+ Spain, Telenor, DigitALB, Cyfra Polonia. Sincer sa fiu, as mai fi creat si Csat Franta si poate si altele, dar nu mai pot sa creez niciun buchet. Daca il creea cu Dreamset si il trec pe kathi cu ftp, nu le mai recunoaste, apar ca n/a restul de buchete create. Daca il creez din telecomanda pe kathi direct, dupa restart patesc aceeasi poveste. Culmea e ca si pe astea tot eu le-am creat. Nu stiu de ce se intampla asa. Vreo idee, vreun sfat?

    PS. initial vroiam sa atasez arhiva cu settings, dar se pare ca nu am voie, asa ca va trebui sa ma credeti pe cuvant..

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •