Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  1
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22

Thread: HELP! SS2 restarteaza frecvent pc-ul

  1. #16
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Nov 2008
    Location
    Est
    Posts
    53
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Salut!
    Eu am folosit placa mea SS2 vreo 2 ani pe un Athlon 1800+ si 768 RAM. Restarturile repetate sunt mari sanse sa fie de la drivere sau si mai probabil de la sursa zic eu. Configuratia asta am folosit-o intensiv 24/24 - pe vremea aia faceam download cu 8Mb/s si era sa-mi ia foc placa de baza de la atata forja Conectorul de alimentare de pe placa de baza (GA-7VAXP) avea deja vreo 4 pini maro pe pertea dinspre sursa! Si tot asa aveam restarturi foarte dese (eu dadeam vina pe temperatura procesorului pe timpul verii si pe drivere iarna )
    Am luat un true power Thermaltake si s-a linistit (ca dealtfel si downloadul offline

    Offtopic: Imi aduc aminte intr-un Craciun venea "Lord of the Rings - 3CD" si afara ningea de rupea! Mergeam la 10 min sa dau cu matura pe antena ca modemul meu se conecta atunci la 14Kbps si era crima daca imi apareau incomplete prea multe )
    Sanatate!

  2. #17
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    428
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default re

    da, ce vremuri, bine ca acum este totul mai simplu

  3. #18
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Mar 2007
    Posts
    57
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    aveti idee cat costa un barton2800? as pune unul pe sistemul cere facea figuri cu restartul deoarece am pus un schimbul acelui athlonxp un celeron care l-am gasit pe acasa unicul pe shochet A dar merge mult mult slab fata de athlon si mai ales ca in acest pc am si placa de captura pentru sistemul de supreveghere al casei nici sa nu mai vb de faptul ca ma terorizeaza cand lucrez in autocad.

  4. #19
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    ??????
    Esti sigur ca ai pus "celeron" in locul unui athlon????? Ca eu nu prea cred.Chiar as fi curios sa vad cum l-ai pacalit.
    Revenind la intrebarea ta ....un barton.....depinde unde mai gasesti, dar mai mult de 70 de lei eu nu as da pe el.
    Ce-l mai ieftin procesor care face treaba buna momentan e un "Celeron E3300"
    ....pacat ca de cateva saptamani s-au mai scumpit(eu l-am luat cu 169LEI).E foarte adevarat ca necesita trecerea pe alte modele a placii de baza si a memoriilor dar merita.

  5. #20
    Standard RSP member
    Join Date
    27 Mar 2007
    Posts
    57
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    celeron pe naiba
    sempron mai bine zis
    am gasit unul barthon la 2800+ cere 90 de lei cu ventilator si e aproape la doar 20km de mine la unguri inca nu am mers sa/l vad poate maine
    2 intrebari
    dece pe cutia dreambox scrie un mac iar in ifconfig da asta hwaddr 00:09:34:FE....etc iar pe cutie 00:48:21......etc?
    si a doua intrebare cine face o linie de proba sa vad daca am configurat treburile

  6. #21
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    428
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default Mac

    pentru ca a fost schimbat ca sa nu fie lovit de BOMBA

  7. #22
    Standard RSP member yky's Avatar
    Join Date
    24 Feb 2007
    Location
    45°39'N & 25°35'E
    Posts
    1,126
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    70

    Default

    Ce sa zic.....daca te rezolva procesorul si mai si merge ...fiind cu cooler cu tot e o solutie buna.
    Macurile sunt diferite pentru ca receptorul fiind o "clona veritabila" pe cutie de reclama e scris ceva ....iar in el e altceva ...atentie la imaginile ce le pui pe el....(time bomb) sau vezi ca e un thread intreg despre schimbarea mac-ului si cum se verifica. Dar cea mai buna solutie e sa te feresti de imaginile gemini...
    Eu personal nu am pus niciodata gemini si merge foarte bine.
    Ps: nu am fost atent la MAC-uri dar parca ala din "clona" e de dream autentic...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •