Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 4 of 4

Thread: Comutator Diseq defect

  1. #1
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default Comutator Diseq defect

    Lucrand la un multifeed am "reusit" sa dezmembrez o mufa,care la randul ei a reusit performanta sa-mi puna in scurt intrarea 1 de la comutator.



    Drept urmare intrarea LNB1 a "decedat",comutatorul functionand perfect pe celelalte 3 intrari.Suparat ca am pierdut un satelit am desfacut comutatorul si am constatat ca nu comuta pe LNB1 din cauza unui circuit integrat logic (in prima faza) dar care de fapt nu e altceva decat doua tranzistoare bipolare in aceeasi capsula (mersi @val pentru momentul de inspiratie).



    Asa ca am trecut la studii.Capsula contine 2 tranzistori bipolari PNP,iar cel care ma interesa pe mine avea jonctiunea baza-emitor intrerupta.I-am lasat baza si emitorul asa cum erau si i-am rupt colectorul.



    Dupa care am lipit peste el un BC 327,iar celalalt tranzistor din capsula a ramas functional.



    Acum comutatorul este functional pe toate cele 4 intrari.
    Poate veti spune ca ce mare lucru am castigat,un comutator nou e 13-15RON,dar eu sunt multumit de experienta si poate invatati si voi din greseala mea,sa nu lucrati pe antene prin comutatorul diseq sau sa resuscitati unul cu mai multe intrari care ar costa mult mai mult.
    Oricum ca sa cumpar unul prin posta ar fi durat ceva,cei de la DK care imi sunt aproape fiind in concediu pana in 15 luna asta.
    :

  2. #2
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default Re: Comutator Diseq defect

    Acum - scuze ,la BC 327 nu m-am gandit , am mers cam departe cu BD442 ; pe timpuri am adaptat o schema din revista ( cu 2 x BD442 ) drept comutator pt 2 LNB-uri pt Nokia 9600 deoarece nu gaseam un releu de 12V/50mA pt iesirea 0/12 V a recului .
    Offtopic : acum am gasit respectivul releu , dar l-am "arvunit" lui Snow , din nefericire trebuie sa-si vanda DM 500 ca sa se achite (...) .
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  3. #3
    Standard RSP member dic_star79's Avatar
    Join Date
    15 Feb 2007
    Location
    44.42/26.12
    Posts
    4,462
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    96

    Default Re: Comutator Diseq defect

    Am si eu unul 8/1 care sa defectat, o sa incerc sa gasesc pe cineva care este in domeniu, daca poate sa mai faca ceva la el.

  4. #4
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    108

    Default Re: Comutator Diseq defect

    La BD nu aveam loc sa-i lipesc picioarele plus ca era mare.BC327 duce 0,5A asa ca nu crapa,un LNC nu ajunge la consumul acela.Doar daca ti se pune mufa in scurt si au un receptor teapan.
    :

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •