Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 10 of 10

Thread: problema dm 600

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Oct 2007
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Unhappy problema dm 600

    am o problema cu dm-ul meu 600..............nu mai apare imaginea ........in rest totul normal..........cand mai umblu la a/v settings si schimb rgb mai apare dar cand schimb canalele iar dispare imaginea.........se aude....se vede calitatea si nivelul semnalului cand dau test color apare mira..............doar imaginea canalului fta sau codat nu apare.......sa fie de vina cablul sau tunerul? am dm-ul de 3-4 luni.....am avut gp 4.00 si acum am pus 4.20...n-am rezolvat nimik..........help me..........

  2. #2
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Re: problema dm 600

    Mira, meniul, osd-ul tin de soft nu de tunner, deci e normal sa le vezi. Daca nu poti vedea nici macar posturile fta atunci s-ar putea sa ai probleme cu tunerul. Schimba imaginiea ( una diferita fata de ce folosesti in prezent) si vezi daca merge. O alta proba, pune aparatul intr-un loc racoros fara sa fie conectat la nimic. Dupa 30 de minute, verifica daca ai imagine. Daca ai, vezi cat timp iti merge imaginea. S-ar putea ca dupa o perioada scurta sa nu mai ai semnal video, chiar daca pe afisajul osd iti arata ca ai semnal. Tunerele de la dream au niste lipituri reci foarte prost facute, daca nu au o ventilatie foarte buna asa fac. O sa vezi ca daca il presezi iti intra imagine, dar e cam aiurea sa stai cu degetul pe el sa vezi ceva





  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Oct 2007
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Red face Re: problema dm 600

    Quote Originally Posted by snow View Post
    Mira, meniul, osd-ul tin de soft nu de tunner, deci e normal sa le vezi. Daca nu poti vedea nici macar posturile fta atunci s-ar putea sa ai probleme cu tunerul. Schimba imaginiea ( una diferita fata de ce folosesti in prezent) si vezi daca merge. O alta proba, pune aparatul intr-un loc racoros fara sa fie conectat la nimic. Dupa 30 de minute, verifica daca ai imagine. Daca ai, vezi cat timp iti merge imaginea. S-ar putea ca dupa o perioada scurta sa nu mai ai semnal video, chiar daca pe afisajul osd iti arata ca ai semnal. Tunerele de la dream au niste lipituri reci foarte prost facute, daca nu au o ventilatie foarte buna asa fac. O sa vezi ca daca il presezi iti intra imagine, dar e cam aiurea sa stai cu degetul pe el sa vezi ceva

    acum se vad posturile fta fara probleme.........cele codate nu se aud nu se vad....desi gbox-ul le decodeaza.........sa ma duc cu el la garantie?

  4. #4
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Re: problema dm 600

    O sa ai probleme cu acceptarea la garantie daca posturile fta iti merg. Spune-mi daca il lasi mult timp pe un post fta se blocheaza. Incearca sa pui boxul intr-o zona aerisita, eventual pune un fentilator pe el.
    Mai umbla la gbox, incearca cu alta varianta. Am patit si eu sa nu-mi deschida nimic gboxul desi imi arata ca rula.
    Nu mi-a fost prea clar ce-ai facut din ce ti-am spus.





  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Oct 2007
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Question Re: problema dm 600

    Quote Originally Posted by snow View Post
    O sa ai probleme cu acceptarea la garantie daca posturile fta iti merg. Spune-mi daca il lasi mult timp pe un post fta se blocheaza. Incearca sa pui boxul intr-o zona aerisita, eventual pune un fentilator pe el.
    Mai umbla la gbox, incearca cu alta varianta. Am patit si eu sa nu-mi deschida nimic gboxul desi imi arata ca rula.
    Nu mi-a fost prea clar ce-ai facut din ce ti-am spus.
    l-am lasat deconectat de la orice o ora...........s-a racit de tot.........acum merg perfect fta-urile si nu se blocheaza nici dupa o ora dar la gbox desi imi arata ca decodeaza nu vad si nu aud nimik...........si nici cardul tvr nu mi-l detecteaza...........vreo idee? sa schimb gbox-ul?

  6. #6
    Membru de onoare
    Join Date
    08 Apr 2007
    Posts
    6,796
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    107

    Default Re: problema dm 600

    Incearca cu mgcamd sa vezi daca iti deschide ceva ce merge cu chei.Posibil sa fie de la gbox.
    :

  7. #7
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Re: problema dm 600

    Pune gboxul din nou. Ce imagine ai?





  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Oct 2007
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Exclamation Re: problema dm 600

    Quote Originally Posted by snow View Post
    Pune gboxul din nou. Ce imagine ai?

    am gemini 4.40.............am tot schimbat gbox 2.1b, 2.25 dar fara rezultat....... nu-mi vede cardul meu dar de decodat decodeaza..........am intrebat pe cei care sunt conectati la mine si ma vad online..........ce naiba sa fac?

  9. #9
    O zi frumoasa! Snow's Avatar
    Join Date
    05 Jan 2007
    Posts
    3,368
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    86

    Default Re: problema dm 600

    Pune un script nou de gbox





  10. #10
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Oct 2007
    Posts
    168
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    62

    Smile Re: problema dm 600

    Quote Originally Posted by snow View Post
    Pune un script nou de gbox

    gata merge...........la fel de ciudat cum a inceput sa-mi faca probleme asa si-a si revenit..........brusc a inceput sa mearga......multumesc tuturor pentru ajutor......

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •