Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  6
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 10 of 10

Thread: LNB necunoscut

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jul 2022
    Location
    romania
    Posts
    112
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default LNB necunoscut

    Salutare,daca stie cineva la ce se poate folosii?











  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jul 2022
    Location
    romania
    Posts
    112
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Chiar nu stie nimeni nimic la ce e bun?

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    304
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Sper sa nu gresesc, dar cred ca este un mai vechi lnb din Cehia,produs de catre firma Satria.
    De ce nu-l verifici pe antena ta,daca curiozitatea este atit de mare?

    satelescu

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jul 2022
    Location
    romania
    Posts
    112
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Buna,am antena de la MAX care e de 90cm.Am pus si am scanat dar nu stiu ce setari trebuie alese la lnb.Apoi,nu cumva lipseste inelele? Apoi ori e pentru banda C sau din ala ce se folosea pe antene la loto cred?
    Am antena cu motor HH si se duce pe sateliti dar nu am semnal.
    Multumesc.

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    304
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Dupa cum arata feedhorn-ul,lnb-ul este de banda Ku.Se prea poate sa nu fie universal,ci cu oscilatorul local de 10.000 MHz. Probabil ca este un lnb profesional din anii '90,dar indiferent ce sensibilitate are(probabil de 0.7 >1.5 dB),cel de consum (Universal) poate fi folosit cu folos mai bine pentru banda Ku.
    Dar pentru ca ai antena de 90cm,nu vad cum sa te ajute daca il incerci.Un astfel de lnb ar putea sa interese mai degraba in pasionat inrait,curios de raritati tehnice si mai putin sa vada programe tv.
    Daca merita si cum-l verifici,e la discretia ta.

    satelescu

  6. #6
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Un model asemanator ca forma am avut si eu prin anii 90, dar era Amstrad. Avea nevoie de polarotor. Mai multe detalii nu am, pentru ca n-am pastrat nicio poza
    Deci cel mai bine ar fi sa-l testezi singur, vezi ce si cum iar apoi sa ne spui ce rezultate ai avut!

  7. #7
    Standard RSP member gladix's Avatar
    Join Date
    05 Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    266
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    lnb din africa de sud la inceputul receptiei satelitare/pe vremuri era pe rdi africa un tip care avea multe antene circulare cu lnb de genul asta in virf+polarotor

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    03 Jul 2022
    Location
    romania
    Posts
    112
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Da,am renuntat la teste de scanare,nu prinde nimic,posibil defect. Caz inchis.

  9. #9
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Faptul ca tu nu receptionezi nimic nu inseamna ca este defect, cred ca nu te descurci cu setarile corecte

  10. #10
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    este model mai vechi , neclar cine este fabricantul , brand necunoscut dar in fine in urma cu 25-30 ani se aduceau lnburi pentru buzunarul romanilor si atunci conta mai putin brandul. Ghidul de unda este facut de romani , e ghid de unda pentru antena simetrica , am asemanator pus pe un lnb de offset . Ca idee lnburile vechi care se foloseau in perioada transmisiei analogice cumsumau mai mult si erau cu un singur oscilator local - cam le trebuia tensiune intre 18v-24v si vreo 400mA. Vrei sa stii ce e cu el ? da-mi mesaj in privat iti dau adresa, mi-l trimiti si iti pot spune daca functioneaza ; daca functioneaza cit consuma , ce frecventa are oscilatorul local . Nu te lua dupa ce scrie pe el cu factorul de zgomot , e adevarat nu minciuni cu 0,1 si alte rachete nucleare pentru ca sa dea bine la marketing. Daca poate fi folosit in ziua de azi ? Da si poti avea supriza chiar daca amplificarea nu e la nivelul unui inverto fabricat de curind , sa fie mult mai stabil la receptie , sa nu ai fluctuatii la nivelul semnalului.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •