Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  7
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 13 of 13

Thread: Sprijin american pentru mini centrale nucleare Romania

  1. #1
    Golden Member lukas26's Avatar
    Join Date
    25 Mar 2009
    Location
    west
    Posts
    1,878
    Mentioned
    17 Post(s)
    Rep Power
    73

    Thumbs up Sprijin american pentru mini centrale nucleare Romania


  2. #2
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Lucrurile sunt simple, avem foste CET-uri si celelalte centrale pe carbune, care sunt dezafectate sau urmeaza sa fie, si acolo exista line de inalta, transformatoare, turnuri de racire, genaratoare pe abur etc.
    Ramane sa facem cat mai fiabile aceste mininucleare, sa scapam de gheara ursului si de variatiile mari la preturile energiei!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #3
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Cine sa faca?

  4. #4
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Este mult mai scump să facem minicentrale nucleare, față de darea în folosință a reactorului 3, 4 de la Cernavodă.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  5. #5
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Proiectul americanilor costă vreo 10 miliarde de dolari.
    Pentru darea în folosință a unui reactor de la Cernavodă costă vreo 2 -2,5 miliarde de dolari.
    Plus că reactorul 3 ar produce mult mai multă energie decât adunat tot ce ar produce minicentrale nucleare , din proiectul americanilor .

    Bine înțeles că o să câștige americanii proiectul că așa e la noi , facem ce e mai bine pentru investitori , nu ce mai bine pentru Romania.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  6. #6
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Se vor construi si la Cernavoda, doar ca nu e bine sa ai jumate din productia tarii intr-un singur loc, mai ales cand ai vecini "buni" care stiu sa dea cu rachete.
    Eu am alta problema, transformarea terenului agricol in centrale solare fotovoltaice.
    Trebuie incurajata instalarea pe cladirile existente, nu scoaterea terenului agricol din uz.


    Asta cu castiga americanii e din aia de la Haiuristi cu nationalizam si facem tribunalul poporului, aducem poporu rus la putere, cum au mai facut comunistii in Romania!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  7. #7
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Vedeți peste tot conspirații pro ruse dar nu vedeți realitatea.
    Toate proiectele și investițiile sunt benefice mai ales celor de afară și România pierde .

    Cât privește partea cu fotovoltaicele o să mai meargă 2-4 ani după care trebuie schimbate rețelele de la electrica pentru că nu mai pot duce(transporta) atât cât se produce din fotovoltaice.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  8. #8
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Vezi ca asa au inceput sarbii prin anii 90 radicalizarea nationalista si au ramas in anii 90.
    Tu vrei sa luam petrol moka de la rusi si sa ascultam Europa Libera cu lumina stinsa?

    Mai stiti sloganurile anilor 90: Nu ne vindem tara!

    In final au luat salarii nemuncite la intreprinderile de stat pana au trebuit toate lichidate.
    Cauzele erau simple:
    1. Cazuse piatza externa pentru ca nu mai erau obligte tarile fin fostul CAER sa cumpere produse de la noi.
    2. Produsele erau de proasta calitate. (Vezi ca au clonat camioane de 50T si le-au livrat in Australia, cauta pe net )
    3. Fabricile erau energofage.
    4. Nu mai primeam materie prima la barter aproape moka.
    5. "Clasa muncitoare" a inceput sa ceara drepturi fara sa tina seama de realitatile economice si guvernantii le-au dat, pana au facut inflatie de 3% pe zi!
    6. Managerii erau preocupati doar de profitul personal(spaga), nu erau interesati de viitorul fabricii, Constantin Stroe a fost unul dintre putinii manageri care s-a gandit la binele fabricii inaintea celui personal.
    7. Majoritatea fabricilor erau construite dupa planurile cincinale, de dezvoltare. De ex erau 7 CUG (combinate de utilaj greu) care de fapt sunt fabrici de fabrici. Era clar ca vor intra in colaps, cererea de utilaje grele e limitata intr-o tara.

    Si daca vrei mai scriu 50 de cauze, in timp ce imi amintesc de cartela la paine, la benzina etc.
    Nu putem sa luam doar partea buna din comunism, si sa punem botu la aiurelile unor diletanti care ne vand "sentimente nationale".

    Oare intamplator "intelectualii" care nu aveau aer in masca sunt sustinatorii rusiei in razboiul pe care il poarta impotriva libertatii?
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  9. #9
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Ai dreptate cu blocul comunist și înțelegerea CAER, dar apoi o iei pe sloganurile impuse de afara pentru a crea un climat favorabil pentru vânzare pe mai nimic a marilor xombinate.
    Trebuia la toate combinatele și firmele de după 89 o noua viziune, noi parteneri pe piața și o retehnologizare , nu falimentare și vânzare pe gratis aproape.
    La fel s-a ales praful și de Petrom, tot cu sloganul energofag , la fel și Sidex Galați.
    Indianul care a cumpărat Sidex Galați a ieșit pe plus in prima lună chiar, că a oprit căpușarea Sidexului de multe alte firme private.
    Năstase a dat pe nimic pe lângă compania Petrom și țițeiul din subsolul țării.
    Una e să vinzi , să privatizezi o firma și alta este cedarea gratis a resurselor naturale.
    Țările subdezvoltate din Africa , fac asta cu minele de diamante. In loc să le exploateze ele , le dau altor țări "dezvoltate" pentru exploatare.
    Le cantam în strună firmelor străine că noi suntem oligofreni și ne curg mucii și nu putem să extragem țițeiul și să îl vindem rafinăriilor privatizate.
    Eticheta de naționalist nu e ceva rău în sine, dar toată campania este pentru a fi defapt o piață de desfacere pentru orice produs venit din afară.
    Pe vremea lui împușcătul Romania câștigă miliarde numai din vânzarea de armament, acum România dă zeci de miliarde pe armament vechi de prin SUA și alte țări mai cu cohones decât slugile de la palatul victoriei și Cotroceni.


    Exemplu din titlul topicului este elocvent.
    Romania dacă a investi 3 miliarde în reactorul 3 de la Cernavodă ar avea energie mult mai multă decât spun americanii că produc minicentrale nucleare adunate la un loc, care ar costa statul român 10 miliarde dolari .
    Aritmetica este simpla pentru a trage o concluzie.
    Când ești în criză trebuie să cheltuiești cu rațiune.
    Dacă însă ești slugă la "marea poartă " a licuriciului de peste ocean cheltuiești 10 miliarde pentru mai puțină energie , în loc de 3 miliarde pentru surplus de energie pe care o poți vinde altor țări.

    La Cernavodă sunt in total 5 reactoare , din care doar 2 sunt date în funcție.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  10. #10
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Aritmetica nu e chiar asa de simpla!
    Degeaba ai 5 reactoare care produc la Cernavoda daca nu ai infrastructura necesara sa o duci la Satu Mare sau unde ai nevoie.

  11. #11
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Oare are rost sa combatem delirul haiurist?
    Facem prinsoare ca @horatiu e membru de partid sau apropiat haiurist?

    LE:
    Am facut practica de student in Electroputere Craiova si am avut proiect de cercetare "Extragerea rulmentilor de pe arbori prin incalzire inductiva", si evident ca la finalul proiectului , "profesorul coordonator" a trecut-o pe fie-sa si pe viitorul ginere ca autori (astia nici nu erau studenti la facultea aia) de cei 3 studenti care au muncit s-a facut ca a uitat. Asta era comunismul, nu ca sunt mare capitalist sau sustinator al lui.
    Fabrica de transformatoare din electro avea 2 sectii trafo (mici si mari), (doar de transformatoare vorbesc, in total avea peste 10). In zona trafo mici s-a facut sectia speciala care facea rame de metrou si motoare pentru Cernavoda, au trecut 30 de ani, cautati pe net, poate gresesc.
    Mergeam saptamanal prin astea, si stiu ce zic. Stiu si cum s-au deturnat comenzile la firme infintate de fosti "manageri" .


    @horatiu

    Tu in ce fabrica ai fost inainte de revolutie si dupa?
    Apropo de furat, eu stiu romani care fura azi firma din pozitia de manager la multinationala, si se lauda ca ei sunt statul.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  12. #12
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Pariurile tale sunt pierzătoare.
    Nu sunt membru de partid , nu fac politică.
    Ce am spus eu despre risipirea bunului public( resurse naturale ,și proasta organizare a avutului țării) tine de moralitatea elementară, mai puțin de comunism.
    In Germania tot cu aplicarea Legii s-a făcut ordine. Omul deocamdată știe doar frica unei pedepse , pentru a fi corect .
    Îmi iubesc țara și constat că unii se fac stăpâni peste noapte pe resursele țării și le înstrăinează după bunul plac, făcând jocurile străinilor la noi in țară, făcând monopol cu firmele lor pe averea țării: păduri , țițeiul , gaze.
    Vinovați sunt mai multi începând cu ANAF ( și poliția economică) și bineînțeles justiția care îi albesc(mai ceva decât clorul) pe mai marii țării sau politicienii care fac afaceri oneroase și mai ajung tangențial prin sălile de judecată , pentru faptele lor.
    Mă opresc aici , pentru că speranțe de îndreptare sunt mici într-un stat unde președintele țării este hoț de case dovedit definitiv în justiție, cu toate că a făcut toate contestațiile in anulare, apelurile și recursurile posibile , nu a putut câștiga pentru că era foarte vizibil falsul folosit pentru însușirea casei din centrul Sibiului, iar el este în fruntea cea mai înaltă în stat, în loc să fie la pușcărie.
    Cunosc în amănunt cazul casei din Sibiu pierdute de sasul din fruntea țării.
    Procesul a durat peste 15 ani și încă vreo 2-3 ani de contestați și recursuri și nici in ziua de azi nu a înapoiat statului cei 300 de mii de euro obținuți prin fals din chirii a casei respective către banca Raiffeisen , de acest individ infractor.

    Discuția a plecat de la mini centrale nucleare , proiect care se poate implementa cu ajutor american cu 4 miliarde de dolari, iar partea română să investească 10 miliarde de dolari .

    Am dat exemplu clar cum se risipește banul public pe proiecte favorabile străinilor în detrimentul țării, pentru că pe o sumă mult mai mică de investiții aproximativ 3 miliarde de dolari s-ar putea da în folosință încă un reactor nuclear de la Cernavodă , plus că statul român ar fi in mult mai mult avantaj câștigând energie electrică mai multă decât cea adunată de la posibilele minicentrale nucleare din proiectul americanilor.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  13. #13
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Deci am dreptate.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •