Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  12
Dislikes Dislikes:  1
Results 1 to 15 of 15

Thread: Vopsire antena satelit

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Lightbulb Vopsire antena satelit

    Antena mea s-a exfoliat pe suprafete reduse. Pentru ca inca este demontata la sol ma bate gandul serios sa iau vopsea sa acopar zonele exfoliate unde se vede aluminiul. Intai smirgheluiesc cu smirghel fin antena, aplic un strat de grund si apoi vopsea mata. Am o antena offset 1.85m aluminiu. Am cautat vopsea mata alba dar observ ca termenul "mat"e relativ si defapt au grad de reflexie mai bun sau mai rau in fisele tehnice ale vopselelor cautate.

    1) email mat spor
    https://mathaus.ro/p/email-mat-pentr...00000011119635
    fisa tehnica aici zice 30% grad de luciu la versiunea mata : https://cdn-mathaus.ro/medias/sys_ma...7768635422.pdf

    2) email mat kober
    https://mathaus.ro/p/email-kober-eco...00000011180786
    fisa tehnica zie 10-25% grad luciu : https://cdn-mathaus.ro/medias/sys_ma...7735779358.pdf

    Aveti vreo recomandare de vopsea ?
    Edision OS Mio+ 4k . Antena offset 1.85m: 34.5w-85E

  2. #2
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Din cate știu grundul nu este recomandat pentru antenele parabolice, se spune că nu reflecta corespunzător microundele. Dacă este din aluminiu nu cred că ai avea nevoie de grund, vopseaua mată e suficientă.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Mai gasisem o vopsea alba mata acrilica pe baza de apa. Problema e din fisa tehnica unde spune vag "luciu <60". Oricum mi se pare foarte lucioasa daca vorbim de 50-60% din razele reflectate.
    https://mathaus.ro/p/email-mat-spor-...00000011169183
    fisa tehnica https://cdn-mathaus.ro/medias/sys_ma...7915173918.pdf
    Edision OS Mio+ 4k . Antena offset 1.85m: 34.5w-85E

  4. #4
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    429
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Sper sa nu gresesc, dar cred nu are treaba luciul vopselei cu reflectarea undelor, asta ar fi valabil pentru lumina. undele se reflecta in partea metalica a antenei, vopseaua mata nu permite reflectarea luminii care in pozitia in care ar focaliza in lnb ar duce la incalzirea exagerata a acestuia. Cred ca este importanta compozitia vopselei sa nu aiba proprietati absorbante ale undelor sau sa distorsioneze reflectia undelor catre focar.

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Am fost astazi in magazin si am vazut paletarul de culori mate. Din vopselurile de mai sus cea mai mata a parut ce acrilica pe baza de apa. Am luat-o pe aceasta : https://cdn-mathaus.ro/medias/sys_ma...7915173918.pdf . Stiu ca in poza apare varianta lucioasa dar am cumparat varianta mata. Alb mat.

    Daca e vremea buna si temperatura potrivita maine ma apuc de treaba , in caz contrar poate aman o saptamana. Multumesc pentru sugestii. Am ascultat sa nu iau grund.






    Edision OS Mio+ 4k . Antena offset 1.85m: 34.5w-85E

  6. #6
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Este prima dată când aud această inepție că nu este recomandat grundul la vopsirea antenelor.
    Ai luat afirmația lui @val ca sigură și "profesionistă".
    Fiecare decide ce face în viața, dar o bună informare din mai multe surse este tot timpul mai sigură pentru acțiunile tale.
    Există destule grunduri pe baza de apa.
    Rolul stratului de grund este acoperirea porilor pentru pregătirea stratul ulterior de vopsea , ca să fie uniform.
    Grundul este tot timpul mat. Poți da mai multe straturi de grund ( dar nu prea gros) dacă nu mai dai și cu vopsea
    Grundul este folosit și pentru împiedicarea exfolierii vopselii in viitor.
    Toate cele bune și spor in toate.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  7. #7
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    429
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Totusi fiind vorba despre aluminiu nu cred ca mai trebuie si grund.

  8. #8
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Vopseaua finala nu trebuie sa fie lucioasa pentru a proteja LNB-ul de radiatiile calorice cand se focalizeaza soarele pe el.
    Trebuie pudrata cu praf de talc antena dupa momentul vopsirii.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  9. #9
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Am vazut mai multe mostre de vopsele mate prin magazine. Am ales-o pe cea care parea cea mai putin lucioasa. M-am apucat sa mesteresc la antena. N-am alocat prea mult timp pt ea . Vreau s-o vad inapoi sus pe pozitie.
    Edision OS Mio+ 4k . Antena offset 1.85m: 34.5w-85E

  10. #10
    Standard RSP member inocentul's Avatar
    Join Date
    05 Jun 2008
    Location
    Dambovita
    Posts
    350
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Foloseste vopsea auto de buna calitate in strat subtire - la pistol sau spray,dupa ce ai dat cu un strat de primer pentru aluminiu.
    VuSolo 4K/DM500hd a8p modat kit Ridax/1,9m Al+Gibertini1,25m Al+1,0mAl triax+diseq10x1,Sony 49XH 9505

  11. #11
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Stratul primer este grundul
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  12. #12
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Da da! Un fel de șpriț-chit! Unde ati facut scoala de vopsitor?

  13. #13
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    429
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    nici eu nu am stiut, dar exista primer special pentru aluminiu care este diferit de grundul pentru metal.

  14. #14
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Daca vopsiti antena cu rola, cand dati ultimul strat o pudarati cu praf de talc (supermarket sau farmacie) si il uniformizati apoi cu rola.
    Nu e caterinca, antena nu trebuie sa fie lucioasa pentru a nu reflecta radiatia soarelui in zilele cand se focalizeaza pe LNB.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  15. #15
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Multumesc pentru sfaturi. M-am grabit cu vopsirea antenei si am facut totul intr-o zi, sambata trecuta pe 8aprilie. A mers relativ ok dar am luat putina vopsea si n-am reusit sa dau 2 straturi de vopsea ci cand am vazut ca nu ajunge am intins-o cat de cat pe al doilea strat. Vopseaua aleasa a fost groasa si s-a prelins putin. Nu am aplicat grund. Cu ocazia urmatoare ar fi bine sa stiu dinainte ce am de cumparat si de pregatit si voi face mai bine revopsirea. Am deschis topicul tarziu si eram grabit sa rezolv problema.

    Am mai primit sfatul cu alegerea unei vopsele auto dar am avut 2 dileme :
    1) pretul vopselei auto pentru ca e posibil sa gasesc la 30 lei/100g iar eu am de vopsit 6mp ( fata + spate antena ). Vopseaua aleasa m-a costat 39lei/0.7 litri.
    2) imi era teama ca poate contine ceva particule metalice si poate ar reflecta undele aiurea. Aici cred ca e mai mult mit daca se alege vopsea auto mata.

    Atasez cateva poze in care am urmarit sa observ reflexia soarelui pe antena. Din punctul meu de vedere a iesit ok si soarele nu se reflecta pe antena.
    In prima poza e antena curatata, spalata,slefuita inainte de vopsire.
    Daca cumva aveam ideea de la cineva sa pudrez cu talc trebuie sa fi iesit mai bine kegat de reflexie raze soare. Recunosc ca m-am grabit : intr-o zi am curatat antena, smirgheluit, vopsit, urcata pe pozitie si reglata inapoi. N-am lasat prea mult timp nici la uscat in ideea sa rezolv totul intr-o singura zi deoarece am si alte treburi amanate.

    Multumesc tuturor pentru sfaturi si sper ca topicul sa foloseasca altora care vor executa o revopsire corecta a antenei.










    Edision OS Mio+ 4k . Antena offset 1.85m: 34.5w-85E

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •