Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  10
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 3 of 3

Thread: TVR FOLCLOR și TVR SPORT

  1. #1
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,548
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default TVR FOLCLOR și TVR SPORT

    Televiziunea Română le pregătește o surpriză telespectatorilor. Va lansa, în curând, două noi canale tematice: TVR FOLCLOR și TVR SPORT. Sunt dedicate unor domenii de mare interes pentru români și servesc misiunea publică a Televiziunii Române.
    Consiliul de Administraţie (CA) al Televiziunii Române a aprobat înfiinţarea a două noi canale: TVR SPORT şi TVR FOLCLOR, în şedinţa care a avut loc joi, la Timişoara. Decizia a fost luată cu 11 voturi „pentru” şi două voturi „împotrivă”.

    „Oferta noastră de conținut se întregește azi cu două canale tematice care servesc misiunea publică a Televiziunii Române, aceea de promotor al valorilor, tradiției și identității românești și al performanței sportive și educației pentru o viață sănătoasă. Când am preluat mandatul, mi-am propus să repun în drepturi această misiune și cred că, împreună cu profesioniștii cu care am privilegiul să lucrez, vom izbândi. Anul trecut am reușit o reparație morală față de telespectatorii din România, prin relansarea TVR INFO și TVR CULTURAL. Iată că anul acesta vom lansa TVR FOLCLOR și TVR SPORT, canale dedicate unor domenii de interes semnificativ pentru români. Cred că intrăm în firescul unui serviciu public de media aliniat vremurilor și misiunii sale”, a declarat Dan-Cristian Turturică, Preşedinte-Director General al SRTv.

    Provocarea esențială și continuă a conducerii este că bugetul alocat Societății Române de Televiziune nu reușește să acopere decât o parte din necesarul pentru producție. Discuțiile pe marginea lansării celor două canale, care au avut loc în ședința CA, s-au încheiat în favoarea susținerii unui plan performant de management, prin distribuția eficientă a resurselor existente. Între a stagna și a abdica de la misiunea publică în fața provocărilor de ordin financiar și a face eforturi pentru a continua pe drumul dezvoltării folosind resursa umană și tehnică în mod eficient, Consiliul de Administrație a ales aproape unanim în serviciul misiunii publice.

    „În ședința de azi, majoritatea covârșitoare a membrilor Consiliului de Administrație a susținut această viziune de dezvoltare și vreau să le mulțumesc colegilor mei pentru asta”, mai spune Dan-Cristian Turturică.

    Producător şi deţinător al unui real tezaur de programe dedicate tradiţiilor, folclorului şi creaţiei etnografice a comunităţilor locale, Televiziunea Română își propune să facă din conservarea şi promovarea patrimoniului naţional obiectivele TVR FOLCLOR. Noul canal va produce conținut de calitate dedicat fibrei identitare a națiunii române, care se regăsește în expresia artistică a creatorului de etnografie.

    SURSA si Continuarea
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #2
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,341
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    La TVR Sport ar putea sa-l puna director pe Cristian Oprean. Tot are experienta necesara, mai vinde un bilet, mai un tun de 7 milioane euro
    https://www.g4media.ro/tvr-a-depus-o...e-de-euro.html

  3. #3
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Feb 2007
    Posts
    426
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Alte gaurici de sifonat banul public!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •