Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  3
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 4 of 4

Thread: Situatie bizara, sau ce e FEC mai exact

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Nov 2007
    Posts
    52
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default Situatie bizara, sau ce e FEC mai exact

    Am sa vă expun acum o situatie pe care am sesizat-o cu putin timp in urma. Poate că nu e chiar mare lucru dar totuși.
    Pe o antena Opticum, 1.2M am încercat un mai multe variante in sistem multifeed; antena este orientata pe 0,8W. Acum, in secundar am 4,8E - eram curios sa vad ce se mai da pe canalele Ukrainiene.
    Cu aceasă ocazie am observat existența unui canal The Visjon Sverige atât pe Astra 4A (4,8E - 11996, H, 27500, 3/4) cât si pe Thor5 T1 (0,8W - 11357, H, 24500, 7/8).
    Ceea ce mi s-a parut interesant este faptul că pe Thor am SNR-40% cu AGC-91, imaginea este plina de macroblocuri si chiar imi întrerupe și pista audio, în timp ce pe Astra 4A, la un SNR 32-33% și AGC 86% imaginea este cursivă fară a avea vreo problemă.
    Acum stau și mă întreb de ce acest canal îmi merge foarte bine de pe satelitul la care am valori de semnal mai mici.
    Oare este de ”vină” SR-ul de 27500 de pe Astra 4A comparativ cu cel de 24500 de pe Thor5. FEC-ul este mai mare la frecvența de pe Thor5 dar degeaba.
    În trecut când căutam recepția lui Astra 2D de la 28,2E știu că erau posibile prin zonele acetea de la limita zonei de acoperire tocmai datosită FEC-ului de 9/10.

  2. #2
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Thumbs up

    La mine in zona de west a tarii, jud Timis Sandra am semnalul cum e in imaginile de mai jos.
    De mentionat ca semnalul pe Thor e mai slab fiind un spot orientat catre Nord.
    Antena de receptie este un EmmeEsse 125 aluminiu.

    Thor 0,8W



    Astra 4,8 E

    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Nov 2007
    Posts
    52
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Trebuie sa recunosc ca mai mult nu pot scoate de pe Thor. Am incercat mai multe reglaje dar, din pacate, cam asta este aici. Bun, poate că nici antena mea Opticum nu se ridică la nivelul antenei tale dar eu sunt mai la limita ariei de acoperire.
    Ceea ce am vrut sa evidențiez este faptul că pe Astra, la un nivel de semnal mai mic decât pe Thor 5, imaginea rulează cursiv. Deci nu faceam comparație între puterea semnalului ci cum merge pe satelictul cu semnal mai slab (in cazul meu - intrucat este pus in focar secundar)

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    14 Jun 2008
    Location
    Ro
    Posts
    333
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Salut! Din ce ai scris mai sus, Astra 4A (4,8E - 11996, H, 27500, 3/4) cât si pe Thor5 T1 (0,8W - 11357, H, 24500, 7/8), o explicatie este data de FEC= Forward Error Correction ( 3/4 si 7/8) care se refera la rata de corectie a transmisiei. Valoarea 3/4 asigura o corectie mai buna.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •