Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  17
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 9 of 9

Thread: Am fost sa platesc 6 ani vechime la pensie, si am aflat ca nu conteaza

  1. #1
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,510
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Am fost sa platesc 6 ani vechime la pensie, si am aflat ca nu conteaza

    Ma gandeam ca din 2023 se mareste valoarea platita pentru salariul minim pe economie, si eu cetatean corect, ma gandeam sa dau bani sa adun vechime maxima, desi aparent am deja 30 de ani vechime cotizata.
    Am fost in august sa aflu ce si cum si mi-au povestit cei de la "munca" ca doar pierd bani.
    Initial am crezut ca ma ia la misto dar apoi am aflat ca au dreptate.
    Ieri am incercat din nou sa platesc 6 ani vechime, ajungeam deja la vechimea de pensionare, si ce sa vezi.
    Imi povesteste nenea de la pensie ca nu ma ajuta la nimic, ca deja am dublu vechimii minime de "iesire" la pensie si ca acesti peste 7 mii de euro platiti sunt un cadou pentru pensiile speciale.
    Ca eu care nu sunt special, nu am voie sa ies la pensie desi am 30 de ani vechime si o varsata inaintata, dar asta nu inseamna ca cei care ies la 40 de ani la pensie speciala si au pe luna cat visez eu pe an nu sunt "legali", asta cu legali e un subiect care va zgudui societatea in urmatorii ani.
    Zicea nenea ala ca e imposibil sa se mai plateasca pensiile speciale multa vreme.
    Pana una alta, unii au cotizat mult mai putin ca mine si au pensie de 10 ori mai mare decat pot spera eu!

    Sunt inginer si stiu sa fac calcule, problema e ca "specialele" nu se fac cu calcule "simple".

    Am o intrebare pentru Curtea Constitutionala a Romaniei, daca parintilor mei le-a micsoarat pensia prin recalcurare (lege aprobata de curte), pensiile speciale ale membrilor curtii de ce nu pot fi anulate sau micsorate prin lege?
    Doar pentru ca ei "judeca" cum vor si nu poate fi atacata "dispozitia" lor?
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #2
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,454
    Mentioned
    6 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Ehehe...de ce nu ai ramas in cadru armatei.... acum erai satul de pesie
    ..::EGAMI TEAM::..

  3. #3
    Standard RSP member BRADU's Avatar
    Join Date
    01 Dec 2007
    Location
    TM
    Posts
    122
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    eu in ro am 14 ani lucrazi cu tot cu armata ,ziceau ca tre sa platesti 1 an ca sa ai un minim de pensie dar merita ?inca nu stiu.

  4. #4
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  5. #5
    Standard RSP member BRADU's Avatar
    Join Date
    01 Dec 2007
    Location
    TM
    Posts
    122
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    daca e adevarat ce ziceau pe jiji24 pensile decreteilor si nu numai nu pot sa fie platite ..deficit demografic si gestiune politica proasta...norocul meu ca am 14 ani in ro si restul afara dar nici aici nu e sigur...aici se zice "cit e camin " adica stai zito si pedaleaza ...sintem niste prosti ...important sa platim pensi la aceia care iasa la pensie la 46 de ani si nu uitatzi ca pensile speciale sint foarte importante .

  6. #6
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Se lucreaza din greu la o metoda de ocol pentru speciali. Pîna la urma cred ca le iese!

  7. #7
    Standard RSP member BRADU's Avatar
    Join Date
    01 Dec 2007
    Location
    TM
    Posts
    122
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Quote Originally Posted by mondo View Post
    Se lucreaza din greu la o metoda de ocol pentru speciali. Pîna la urma cred ca le iese!
    dupa cum bate vintul NU cred ca le iese ...e mai important baronu decit poporu , care e diferenza intre baron si oligarh sau intre Putin si ai nostri .... anul viitor se merge la votare sint foarte curios cu cine se va vota .sa ajungi sa taxezi salari peste 25000 lei la privat dupa mine e o mare prostie .VAI DE CAPU NOSTRU .

  8. #8
    dishwasher val's Avatar
    Join Date
    14 Jul 2007
    Location
    DTX
    Posts
    1,857
    Mentioned
    31 Post(s)
    Rep Power
    84

    Default

    Ăl' de la privat cu peste 25000 leafă in mod sigur îi merită. Despre "ceilalți" nu e nimic de povestit, toată sila și scârba binemeritata.

    ---------- Post added at 12:48 ---------- Previous post was at 12:39 ----------

    Cât despre cumulul pensiei - salariu la stat m-a dezamăgit unul dintre jurnaliștii mei preferați. Despre Dragoș Patraru este vorba care consideră că este normal ca pensionarul sa poată munci în continuare. Da, dar nu la stat (pe același post câteodată) ci la privat; posturile la stat oricum sunt rare și cu dedicație.
    UFS910, Nokia d-Box1, Nokia d-Box2, Optibox500, Vu+ Zero4K

  9. #9
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Quote Originally Posted by val View Post
    Ăl' de la privat cu peste 25000 leafă in mod sigur îi merită.
    Nici nu cred ca exista asa salariu la privat. De 10x salariul minim/luna sau 5x salariul mediu/luna? In afara de furat sau afaceri cu statul, cam ce ar trebui sa faci sa iei banii astia?

    Quote Originally Posted by val View Post
    Despre "ceilalți" nu e nimic de povestit, toată sila și scârba binemeritata.
    Imi vine sa pling. Ce mila mi sa facut de saracii bugetari. Cu cita truda cistiga banii aia putini.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •