Thanks Thanks:  12
Likes Likes:  45
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 8 of 8

Thread: Receptie 27,5 W

  1. #1
    Member Beginner
    Join Date
    17 Feb 2015
    Posts
    10
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    34

    Default Receptie 27,5 W

    Buna la toata lumea....
    Niste rezultate extraordinare in receptia controversatului satelit 27,5 W cu BBC si ITV care dau CM din Qatar iata si intreaga configuratie care a adus la acest extraordinar rezultat:
    Antena Ofset 1.80 LNB Invero Black Gain Receptor Vu+ Zero 4K Locatie Geo Banatul Montan
















    Eu spun ca este un rezultat exceptional pentru locatia mea si bineinteles pentru munca mea depusa unde mai pun ca antena a suferit schimbari am achizitionat o fara partea din spate deci toata montura polara fiind zero.
    Multumiri pentru sfaturile incurajarile unui OM EXTRAORDINAR COSTEL SATELESCU.Astept pareri pro si contra si va incurajez sa o faceti merita pe deplin Sanatate Maxima!!!!

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Felicitari @raducu73,pentru aceasta performanta. Esti printre putinii happy few de la noi care au reusit sa receptioneze(si inca bine) acest satelit,cu atit mai mult cu cit esti si mai departe de spotul satelitului decit sint eu,aflat intr-o zona mai "favorabila". Iar daca receptia este cu antena din poza,se pare cu unele imperfectiuni(poate gresesc),este si mai meritoriu succesul tau..
    Ca de obicei,in timpul iernii,cind temperatura scade,urmaresc nivelul si calitatea semnalului pe transponderii lui Intelsat 901.
    Am scanat recent satelitul in orele de seara cu placa tbs6903x si aplicatia Crazyscan. Rezultatul este aproape ca pe Intelsatul 907 inainte sa fie scos din uz.De pilda,11495 V,44100,9/10,aproape 9dB,transponderul BBC-ului.
    Semnalul favorabil in acest sezon rece ma ajuta sa scot in evidenta si transponderii cu symbol rate mici(166,250,500),unde gasim citeva posturi de radio irlandeze.
    Si cu antena 1.10m,semnalul atinge pragul receptiei pe 11495 V,precum si pe ceilati transponderi,majoritatea transmisii de date.Doar 11609 V,6532,5/6,16APSK,merita o atentie speciala,fiindca pe acest mux vei gasi streamuri TV/Radio islandeze.
    Dar,precum vezi,nu numai 11495 V merita atentie ,ci si ceilati transponderi in masura ca ai dispozitivele si aplicatiile potrivite,si binenteles un semnal suficient de puternic incit sa-i poti folosi.
    Iti doresc sanatate si reusite la receptiile dificile de pe arc.









    satelescu

  3. #3
    Standard RSP member marsel90's Avatar
    Join Date
    11 Sep 2007
    Location
    --------
    Posts
    485
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Si in Craiova se poate receptiona cu antena 1.8m si lnb Inverto Black.



  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Apr 2007
    Location
    Transilvania
    Posts
    297
    Mentioned
    13 Post(s)
    Rep Power
    67

    Default

    Ma bucur ca cel putin in zona sud/nord-vest a tarii,(poate si-n centru) se poate receptiona Intelsat 901 la 27.5W. Poate cine stie,daca apar mai des astfel de rapoarte de receptie din diferite zone ale tarii de la aceasta pozitie,cine stie,cum se spune,ceea ce parea imposibil sa fie posibil si in alte parti ale tarii. Desigur cei cu antene mai mari, de peste 2m au sanse mai mari sa capteze semnal util de la acest Intelsat.
    Cum am spus cu alte ocazii,pe linga pachetul BBC TV/Radio si IPTV-over-Sat din Islanda,pe acest satelit se mai pot receptiona citeva posturi de radio din Irlanda, la 11590 V,250,8/9,11596 V,500,8/9,11689 V,166,8/9,cu conditia ca semnalul captat sa fie cel putin decent pe aceste frecvente,iar pe de alta parte dispozitivele folosite sa poata inchida semnalul cu symbol rate mici,sub 1000 Mbps,ca cele mentionate mai sus,
    Intr-un moment favorabil,in special seara si pe o temperatura sub -0 grade,am reusit sa receptionez frecventele de mai sus si,chiar daca receptia era instabila/fluctuanta,am putut captura citeva momente de radio irlandez.
    Cu rusinea ca nu am reusit sa fac o inregistrare de calitate a sunetului de pe aceste streamuri, le postez totusi mai mult pentru a-i incuraja pe cei care doresc sa exploreze acele frecvente greu de captat si care pot sa rasplateasca efortul depus.

    https://youtu.be/Ilqwmfi167E
    https://youtu.be/KjUKynPqoy0
    https://youtu.be/BKToHvBs6Tc

    satelescu

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Gherla / Cluj
    Posts
    147
    Mentioned
    21 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Pentru prima data , cu emme esse 1,15 am reusit scanarea bbc urilor , la 6.4 db , cu ber destul de oscilant , dar scanarea mi se pare o realizare , in conditiile in care si lnb nu este mare lucru...posibil cu un inverto ultra black sa elimin ber ul .




    ---------- Post added at 19:42 ---------- Previous post was at 18:18 ----------

    Cu gtmedia 4k combo , cu un tuner mai sensibil

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Gherla / Cluj
    Posts
    147
    Mentioned
    21 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Pe vreme răcoroasă un 6.8 db stabil , pe emme esse 1,15cm


    ---------- Post added at 19:29 ---------- Previous post was at 19:22 ----------


  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    13 Nov 2007
    Posts
    52
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Urmărind acest topic stau și mă întreb, oare, cu o antenă prim focar de 2M nu poate fi receptionat în București? Totuși nu e mare distanță de la Craiova (punctul confirmat pentru receptie) la București.
    Acum ori eu nu am observat ori nimeni din zona Bucureștiului nu a făcut niciun test pe acest satelit.
    Momentan eu nu am unde să montez antena dar abia aștept ca într-un an, probabil, să am această posibilitate.
    Până atunci poate vom avea vreo confirmare și din zona aceasta. Cu atât mai mult sunt surprins pentru că eu am văzut antene de peste 2,5M dar, probabil, oamenii nu mai activează în domeniu.

  8. #8
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Thumbs up Receptie 27,5 W

    Verificat azi 23.01.2024 sa vad daca se mai receptioneaza BBC pe 27,5 W, si inca se receptioneaza.
    Pe FlySat de pe 15 W dau ca e plecat, poate e sporadic si revin,
    Am pus un screenshot cu receptia.

    Echipamentul e DM 920, si antena Emme Esse 1,25. Locatia e zona de vest 20 km de Serbia. Sandra, Timis.


    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •