Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 6 of 6

Thread: Suport lnb

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Gherla / Cluj
    Posts
    147
    Mentioned
    21 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default Suport lnb

    Suportul original al antenei offset 186 x 168 cm e compromis ,am achizitionat alt suport lnb tip bogacki , insa e o diferenta evidenta la unghiul de inclinare. Daca aveti vreo idee de unde as putea achizitiona un suport adecvat , dati un semn



  2. #2
    Golden Member lukas26's Avatar
    Join Date
    25 Mar 2009
    Location
    west
    Posts
    1,878
    Mentioned
    17 Post(s)
    Rep Power
    73

    Default

    nu stiu daca tie bun am gasit la lnb technic b 1.50 roni
    SUPORT PLASTIC ANTENĂ OZD


  3. #3
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    @mitru este bun ce ai găsit.
    La antenele offset este ok un alt suport de lnb , deoarece poți ( trebuie neapărat) regla din nou antena.
    Singurul inconvenient că nu se mai potrivește gradația inscripționată pe partea de reglaj a antenei
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Gherla / Cluj
    Posts
    147
    Mentioned
    21 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Si eu mi am zis ca e bun modelul gasit , si l am folosit in ultima vreme , dar am concluzionat intr un tarziu ca nu e tocmai ca si originalul , unele receptii dx pe care le am reusit cu suportul original au scazut sau au disparut ulterior. Am incercat originalul inca o data , lipindu l cu banda , si automat am observat o crestere semnificativa de semnal , ( de. ex.a intrat pe 26est Badr7 nw) si am concluzionat ca totusi afecteaza. De fapt sunt 2 diferente intre cele 2 suporturi , una e legata de inclinatie si alta de distanta dintre axul suportului lnb si diametrul suportului. Cu alte cuvinte , la lnb ul original pozitia lnb ului e aplecat mai in fata si mai sus.

  5. #5
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    După cele relatate de tine cred că diferă puțin distanța față de antenă, deci trebuie să încerci să îl pui mai în față, mă refer la gâtul lnb-ului.
    Dacă reușești să îl fixezi bine cu bandă, lasa-l pe cel original.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    Am avut si eu exact aceeasi problema anii trecuti. Am luat lnb-ul acela bogacki si am constatat exact acelasi lucru : inrautatire semnal. Din cate am putut eu sa compar exista o problema cu inaltimea pozitiei lnb-ului. Eu am reparat suportul vechi asa spart cum era si m-am chinuit cu ala vechi desi am 2 suporti bogacki niciunu bun.

    Am incercat sa modific prinderea celor 2 tije pe brat sa inalt/cobor lnb-ul dar nu ajuta. Tot cel original e mai bun. Daca gasiti un suport lnb bun as vrea si eu unu.
    Edision OS Mio+ 4k . Antena offset 1.85m: 34.5w-85E

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •