Thanks Thanks:  20
Likes Likes:  73
Dislikes Dislikes:  47
Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 15 of 52

Thread: Dm920 un dezastru de receptor

  1. #1
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default Dm920 un dezastru de receptor

    Problemele la DM920 sunt rezolvate cel mai eficient de pubelă. Nu mai interesează pe nimeni un receiver de sute de euro cu performanțe mult sub nivelul unui receiver de 70-100 euro.
    Sau cum se exprima plastic un user despre DM920: „BOTA DE CIOBAN”!
    Poate doar colecționarii de antichități să mai aibă un interes.

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    E mort doctore ! Ce sa mai respire ? A iesit mort de pe linia de fabricatie !!
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  3. #3
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    133
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    18

    Default

    Dar ce nu va merge la el?

  4. #4
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    De mers, nu prea merge nimic la DM920. Cel mai bine merge la pubela din apropiere. Lipsă suport, lipsă drivere, lipsă interes. lipsa T2MI, PLP, lipsă multi-boot decent. Dar de șchiopătat, mai șchioapăta. O escrocherie de receiver

  5. #5
    Member Visitor
    Join Date
    12 Jan 2020
    Location
    bucurresti
    Posts
    2
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    0

    Default

    Adica ce nu face?Eu il am de doi ani si nu m-a dezamagit cu nimic.Il folosesc cu doi operatori de cablu in paralel.Decodeaza,inregistreaza,face pip,stie iptv,imaginea e buna....Astea mai noi stiu sa si gateasca sau care-i treaba?

  6. #6
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    tunerul triplu 2xdvbs+1xdvbc era o bataie de cap permanenta,comutarea de pe sat pe cablu in cele mai multe( sa zic 98% din comutari) cazuri era cu lipsa semnal si dupa 20-30 secunde isi aducea aminte si gasea semnal(invers ,de pe cablu pe satelit era ok ; tunerul dual multistream putea multistream doar pe o intrare , nu pe amindoua simultan -dupa discutii cu vinzatorul si semnalat problema catre ebay pentru retur vinzatorul m-a pus in legatura cu un "meserias " care ii facea lui receptoarele si cumva s-a rezolvat dar nu sa ma multumeasca pe deplin -adica mai avea bilbe la schimbarea de pe o intrare pe alta. In final am primit o imagine care functiona ok dar la 2-3luni de functionarea cind credeam ca am scapat de probleme i-a crapat procesorul . M-am uitat pe garantie tocmai ce iesise. Cum investitia in 4k-ul de la dreambox era destul de mare am crezut ca pot sa-l readuc la viata dar nici o sansa sa gasesti procesor, nu e scump -88$ dar nu gasesti pe nicaieri . Asa ca dupa experientele ok cu dm8000, 7020hd si 7080 , experienta cu 920 a fost una mai putin placuta. Clar ca pentru multi fabricanti afacerea cu receptoare s-a cam incheiat iar cu dream multimedia trecind la android si punind imaginea enigma ca optiunea b sint mari sanse ca intr-un viitor apropiat sau mai putin apropiat sa avem doar receptoare cu softul fabricantului.
    @pentru cei care aveti dm900 sau dm920 ,bucurati-va de ele si aveti grija sa fie corect racite.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    133
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    18

    Default

    Quote Originally Posted by claudiu View Post
    tunerul triplu 2xdvbs+1xdvbc era o bataie de cap permanenta,comutarea de pe sat pe cablu in cele mai multe( sa zic 98% din comutari) cazuri era cu lipsa semnal si dupa 20-30 secunde isi aducea aminte si gasea semnal(invers ,de pe cablu pe satelit era ok ...
    Nu am niciodata aceasta problema. In schimb am problema asta cu VU duo 4K, cu tuner extern DVB-T2 (tot VU), dar doar atunci cand nu sta bine cablul in tunerul terestru. Am zis sa schimb mufa cablului, ca sa stea mai fix, dar inca nu am facut-o.

  8. #8
    Standard RSP member BRADU's Avatar
    Join Date
    01 Dec 2007
    Location
    TM
    Posts
    123
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Eu ce pot sa zic...am un DM 8000 cu newnigma2 de 16 ani si merge si acum fara probleme ,acum vreo 2 ani am luat un DM920 cu tuner s2 fbc multistrem si triple tuner cu newnigma2 dar nu am avut probleme pina acum,e adevarat ca am schimbat toate cablurile am pus de 130 DB ,cel putin asa scrie.am mai avut si un 500 dar nu mia placut. Ca nu are T2MI, PLP si PLM ma intereseaza mai putin dar macar e stabil .in boot am pus vechiu bariallen si e traznet.E adevarat ca nu am o antena reglata brici ,e o toroidala veche de 18 ani cu 8 Lnb vechi de la 0,8 vest la 39 Est.eu sint mulzumit.eu am montat oscam ,iptv lucruri de baza ce are un gospodar in casa.Nu pot sa spun ca nu este aparatura mai buna la un prez mai mic ca nu am avut si poate am evitat alte aparate....Dar pot sa spun ca daca apare un alt DM xxxxx il voi cumpara.

  9. #9
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by BRADU View Post
    Ca nu are T2MI, PLP si PLM ma intereseaza mai putin dar macar e stabil .in boot am pus vechiu bariallen si e traznet..
    Ce inseamna traznet cu "barriellen"...? Poți exemplifica cu detalii clare? Nu mai întreb ce înseamnă că e stabil? E bine fixat pe masă? Că și alea de 80 de euro sunt la fel de stabile daca nu e cutremur

  10. #10
    Standard RSP member mesteru's Avatar
    Join Date
    15 Nov 2007
    Location
    Romania
    Posts
    389
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    62

    Default

    openPLi-8.1-dm920
    based on OpenPLi develop » Nightly builds

    - cccam 2.3.9, gbox 811k, oscam-tnt, oscam-emu 11704 (port 8888)
    - E2 settings 70°E-45°W, Abertis TDT 30.0°W, BBC 27.5°W, RTRS T2-MI 14.0°W & 54.9°E, Ei Towers.it T2-MI 9.0°E
    - GStreamer 1.19.2, ServiceApp, Streamlink, YouTube, Streams, ...
    - OpenWebif, WLAN, CI+, HDMI-in, Display skins, LED setup, ...
    - feed plugins/settings/picons/softcams, ...
    - blindscan, cablescan, terrestrialscan, fastscan

    update:
    - E2 settings
    - streams
    - astra.conf add T2-MI 9.0°E
    - softcam
    - feed
    ...
    http://www.mediafire.com/file/bu9rgr...14.tar.gz/file

  11. #11
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by mesteru View Post
    openPLi-8.1-dm920
    based on OpenPLi develop » Nightly builds
    Pentru imagini este alta sectiunea. Aici se discuta despre performantele pozitive sau negative ale obiectului

  12. #12
    Standard RSP member BRADU's Avatar
    Join Date
    01 Dec 2007
    Location
    TM
    Posts
    123
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Quote Originally Posted by dingo31 View Post
    Ce inseamna traznet cu "barriellen"...? Poți exemplifica cu detalii clare? Nu mai întreb ce înseamnă că e stabil? E bine fixat pe masă? Că și alea de 80 de euro sunt la fel de stabile daca nu e cutremur
    Apropo de cutremure prin 2012 aici au fost in jur de 16000 de cutremure mai mari de 3 grade in 2 luni si dm meu era sub tv ,eu si fam mea eram afara si ne uitam de pe geam la tv ...asa ca e stabil si la cutremure. Intro zi de iunie 2012 a inceput cutremurul la ora 9 si sa terminat pe la 4 dupa masa...vezi ca nu glumesc . Cum am mai spus poate sint si alte aparate SI MAI BUNE la un prez mai mic dar eu nu le cunosc pt ca nu am avut ocazia.....

  13. #13
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Si eu il folosesc de peste 2 ani fara probleme cu doi operatori - Portocala/satelit si RCS/cablu cu diferite imagini
    Insa asa cum exista la toate receptoarele indiferent de cat costa/cat de performant este vor exista si nemultumiti din varii motive
    Daca viata ar fi numai bucuri sau necazuri , atunci am avea o VIATA ALB-NEGRU
    In schimb in fiecare zi ne intalnim cu varii provocari sau probleme.....

  14. #14
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Quote Originally Posted by mario08 View Post
    Daca viata ar fi numai bucuri sau necazuri , atunci am avea o VIATA ALB-NEGRU
    Cred că ne-ar mai trebui și o carte de gramatică, nu numai bucuri...

  15. #15
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Fără atacuri personale !!!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

Page 1 of 4 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •