Thanks Thanks:  20
Likes Likes:  73
Dislikes Dislikes:  47
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 52

Thread: Dm920 un dezastru de receptor

  1. #16
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,454
    Mentioned
    6 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Detin si eu se mai bine de 10 ani un dm7025 fara mari probleme (schimbat condesatori) la dm8000 nu am avut nimic de facut...ambele pe raft in defavoarea octagon, dreambox a fost ok cat a primit suport acum nu mai are acceasi sutinere pe care o avea odata.
    ..::EGAMI TEAM::..

  2. #17
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Pai stii cum e..vremurile se mai schimba
    Insa si in prezent sunt destule echipe care asigura suport pentru acest receptor/brand
    Intr-adevar e scump pentru cei care sunt abonati/folosesc doar un singur cam
    Din pacate am recurs la el fiind abonat la doi operatori si in afara de cateva modele de la Panasonic , nu exista tv-uri cu 2 x CI si de aici si......
    Isi face treaba cu brio pana in prezent , pacat ca sharring-ul numai e ce a fost odata.....
    Acum se pune accent foarte mult pe streaming si poate si de acea acest domeniu al receptiei satelitare numai e ce a fost odata

  3. #18
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    @mario08 eu nu am nimic împotriva ta, nu vreau să mă cert cu tine, dar tu nu înțelegi că acest așa zis atu cu doua cam-uri nu stă de loc în picioare.
    Îți spun prietenește ( printr-un exemplu concret ) că de banii ăia cumpărai 3 sau chiar 4 receptoare 4 k ( chiar chinezării cum le numesc unii, dar care își făceau treaba excelent) pe care le puteai conecta la tv prin hdmi( tv-urile cu ecran mare 4k au cate 3sau 4 mufe hdmi ) și atunci aveam 3 sau 4 CAM- uri concomitent la tot atâția operatori tv.
    Tu și ars cu fierul înroșit cred că nu recunoști că a dispărut suportul pentru acest tip de receptor aproape în totalitate și că alte branduri sunt mult peste acest receptor.
    Un receptor dacă are suport devine super funcțional, dacă nu are suport rămâne la stadiul de receptor obișnuit care nu iese in evidență cu nimic.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    133
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    18

    Default

    Si eu sunt foarte multumit de Dream 920HD.

  5. #20
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Horatyu , in principiu ai dreptate...practic insa metoda cu ''n'' recepetoare NU E FIABILA...
    Pentru simplu motiv ca fiecare receptor folosea cate un HDMI de la tv si asta insemna practic ca la 4 receptoare/operatori , eu sa numai pot conecta nimic la tv decat acele receptoare.....idem doi operatori/doua receptoare/doua HDMI la tv blocate
    Nu ma lua acum cu switch-uri hdmi si alte alea...fiindca deja seamana cu scarpinatul urechii stangi cu mana dreapta
    Asa cu un singur HDMI blocat la tv pot vizualiza orice program doresc din lista celor doi operatori
    A....basca ca fiecare receptor cu telecomanda lui plus cea a tv-ului......asa cu telecomanda tv-ului pot manevra programele/sunetul de pe receptorul DM 920 4K cum doresc/liste favorite.....
    Stai linistit ca am studiat situatia pe toate fetele,,,inainte de a alege acest receptor

    Cat despre suport......acesta nu va ''muri'' , fiindca sunt o gramada de variante de receptoare ale acestui brand si ca atare intotdeauna va exista suport
    Ca numai sunt poate peste 5/6 echipe ca inainte ...asta e altceva , dar eu zic ca si cu actualele echipe/imagini este suficient sa iti faci treaba cu el si sa fii multumit

    Pana la urma fiecare face ce vrea cu banul lui si isi cumpara ce receptor doreste in functie doleantele/buzunarul propiu

  6. #21
    Happy fery21's Avatar
    Join Date
    18 Feb 2008
    Location
    Big Bang
    Posts
    2,454
    Mentioned
    6 Post(s)
    Rep Power
    76

    Default

    Pai vedeti situazia asta a dus la iptv prea multe HDMI-uri de conectat, printre altele dreambox a fost prima cutie a viselor deci va fi mere remarca, dar in situazia actuala se pare ca, acesta nu poate tine pasul cu noul thread.
    ..::EGAMI TEAM::..

  7. #22
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    In general domeniul satelitar numai poate tine pasul cu tendinta actuala de streaming
    Ca drept dovada numai exista posibilitatea de a face sharing cum se facea acum 10/15 ani...
    In schimb apar tot mai multe platforme de streaming , unele dintre ele avand cate un studio de filme in ''spate''
    Strict legat de acest model , el isi face treaba cu brio chiar daca suportul pentru acest brand numai este atat de diversificat cum era acum 10/15 ani....
    Imi aduc aminte ca pe vremea cand inca nu au aparut prg hd ( numai vorbesc de 4K ) sharingul era in ''floare'' si cu o ''amarata'' de clona DM 500S puteam vizualiza mult mai multe prg tv satelitare decat in prezent
    Din pacate sau cam dus acele vremuri......

  8. #23
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Ce suport are ? De cand sunt ultimile drivere, ultima versiune kernel, ultima versiune python ?
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  9. #24
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Nu întotdeauna ce este nou , este și bun/funcționabil
    Mai ales când vine vorba de drivere și sunt sigur ca nici tu nu ai drivere/kernel de anul asta.....asa ca las-o mai moale cu "ultimele....."
    Idea este ca încă exista suport pentru el și chiar destul de bun și funcționarilor.....în rest , cred ca cei care NU DETIN acest model scriu aici din lipsa de alta preocupare....

  10. #25
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Ai răspuns la întrebare? Nu ! Bați câmpii ca de obicei. Am drivere din 28 dec 2021, kernel 5.15.0, phyton 3.10.2. Scrie ce ai tu sa văd suportul. Altfel, au dreptate cei ce spun ca e dezastru.
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  11. #26
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Ca si o completare, am avut DM500 si DM800pwr originale si cu suport adevarat, la vremea lor ! Daca 920 ar fi avut cel putin 60-70% din suportul lor, imi cumparam. Aprecierea nu trebuie sa vina doar de la proprietarii, ei pot fi subiectivi. Suportul nu vine de la dezvoltatorii de imagini ! Suportul vine de la fabricant, de la echipa de fabrica. De la acel suport pleaca toti dezvoltatorii de imagini. Am aparate care nu mai au suport dar....merg brici ! Asta inseamna ca au avut un suport buna pana la momentul final. DM nu mai este si, dupa umila mea parere, nu va mai fi ce a fost in trecut. Un nume si o firma de renume. Ultimele receptoare ..... lasa mult de dorit.
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  12. #27
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    133
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    18

    Default

    Totusi, ce vrei sa faci cu DM920 si nu se poate?

  13. #28
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Scriam mai sus ca am receptoare ce nu mai au suport si merg brici. La fel ca DM-ul asta. Raspunde-mi tu despre suport. Drivere, kernel, python.
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  14. #29
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    133
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    18

    Default

    Ca sa fiu sincer, nici nu stiu ce sunt si ce fac kernelurile si pitonii aia! Care este aportul lor in utilizarea de zi cu zi? Ce nu pot face fara actualizarea lor?
    Nu stiu sa spun acum ce versiuni am, deoarece nu sunt in locatie. Imaginea pe el este Pure2.

  15. #30
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Pai....alea iti fac receptorul mai performant. Inseamna suport si evolutie. E ca la windows, acelasi program ruleaza bine si pe xp si pe 7 si pe 10 si pe 11. Pe care dintre ele crezi ca o face mai bine si mai rapid ?
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •