Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  5
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 2 of 2

Thread: Eu m-am nascut in Romania !

  1. #1
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Eu m-am nascut in Romania !

    Eu m-am nascut in Romania ! exact asa mi-a spus in Cernauti un batran de peste 80 de ani cand taica-meu care a invatat rusa la scoala si de la vecinii refugiati din Basarabia ce erau gazduiti in casa din fata intr-o comuna din Dolj, a intrebat de mormantul lui Aron Pumnul.
    A plans mosu, era anul 1980, m-a marcat! Ne-a povestit viata lui, eu ca copil am ramas socat!
    Stateam la hotelul din centrul orasului. Eram 3 familii, in afara de mine si parintii mei ceilalti sunt morti de tineri de cancer (de ce?)
    Batranul m-a marcat pe viata, nu pot sa uit asta!
    Despre refugiatii din Basarabia, tinerele generatii ar trebui sa citeasca de ex aici:

    Cum au fost evacuate în patru zile ţinuturile româneşti cedate către URSS. 200.000 de refugiaţi din Basarabia, Bucovina şi Ţinutul Herţei

    Citeste mai mult: adev.ro/pbc2se
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #2
    Standard RSP member gladix's Avatar
    Join Date
    05 Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    265
    Mentioned
    5 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    stiu exact de la o vecina refugiata din izmail doar in camasa de noapte si un palton si cu picioarele goale,au pus tancuri la intrarea in sat,au zis ca e focar de ciuma si ca au 2 ore sa paraseasca casele, pe care le vor arde/in locul lor au venit venetici zisi gagauzi,adusi de cinestie unde/istoria se repeta doar liderii politici nu vad

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •