Thanks Thanks:  2
Likes Likes:  3
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 4 of 4

Thread: Rusia a interzis presei să folosească termenul „invazie”(o fi vizita)

  1. #1
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default Rusia a interzis presei să folosească termenul „invazie”(o fi vizita)

    Autoritatea de reglementare a comunicaţiilor din Rusia, Roskomnadzor, a ordonat sâmbătă presei ruse să suprime în conţinuturile lor orice referinţă la civili ucişi de armata Federaţiei Ruse în Ucraina, precum şi termeni ca "invazie", "ofensivă" sau "declaraţie de război", relatează Reuters.

    "Subliniem că doar sursele oficiale ruse dispun de informaţii actuale şi fiabile", a notat Roskomnadzor într-un comunicat, citat de AFP.

    Oficial, Moscova îşi denumeşte intervenţia în Ucraina "o operaţiune militară specială", menită să "menţină pacea".

    Cele mai multe canale TV prezintă invazia din Ucraina ca pe o măsură necesară de autoapărare, îndreptată exclusiv împotriva armatei ucrainene, însă acest lucru se explică prin aceea că mass-media rusă este controlată, în marea ei majoritate, de stat, explică corespondentul BBC la Moscova Francis Scarr.

    Forţele militare ruse au lansat în zorii zilei de joi o operaţiune militară extinsă contra Ucrainei. Într-un lung discurs înaintea anunţării ofensivei, preşedintele Putin a spus printre altele că ''Rusia nu se poate simţi în securitate, dezvolta, exista cu o ameninţare permanentă care emană din teritoriul Ucrainei'', acuzând guvernul de la Kiev de abuzuri asupra rusofonilor din estul separatist al Ucrainei şi statele occidentale că au ignorat cererile Rusiei privind garanţiile de securitate, mai scriu sursele citate de Agerpres.

    sursa
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  2. #2
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Propaganda mincinoasa si agresiva a Kremlinului atinge cote paroxiste.
    Am dat pe RT, am ramas uluit de delirul anti-ukrainian promovat de Putin. Monstri, nationalisti, dusmani ai pacii, refuza negocierile...asa sunt catalogati ucrainienii. Nicio vorba despre ce cauta trupele rusesti acolo, nimic despre populatia panicata care se adoposteste in galeriile metroului, nimic despre bombardamentele artileriei rusesti. Bombardamentele si distrugerile sunt provocate deliberat de teroristii ucrainieni, iar daca armata rusa a provocat vreo paguba situatia este investigat cu toata responsabilitatea





  3. #3
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Imi aduc aminte ca ma trezeam noaptea transpirat cand eram copil, visam ca mor si nu mai scap de Ceausescu!
    Azi omenirea se confrunta cu un Agent KGB ajuns la comanda bombelor nucleare!
    Operatiile estetice nu il fac frecventabil.

    Intreb iar, avem agenti KGB pe forum, daca sunt, sa scoata capu!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  4. #4
    Standard RSP member BRADU's Avatar
    Join Date
    01 Dec 2007
    Location
    TM
    Posts
    122
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Rusi credeau ca ocupa ucraina in 48 de ore dar cred ca au o pb.Dupa mine o sa fie un razboi de lunga durata si cel mai inportant lucru foarte scump , credeau ca cu 80 de miliarde rezolva ucraina dar ce sa vezi ....nu sint in stare ......Ucraineni sint niste EROI.....Slabi Rusi, sper ca putin Crapa . orcum cred ca ucraina va cadea ,nu au armament destul sint putzini etc .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •