Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 4 of 4

Thread: Receptor multistream: Octagon SX88+ SE vs GOLDEN AlphaX (vs MiraX3000)

  1. #1
    Member Beginner
    Join Date
    27 Dec 2012
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    42

    Question Receptor multistream: Octagon SX88+ SE vs GOLDEN AlphaX (vs MiraX3000)

    Aș vrea să iau un receptor pentru a vedea canalele franceze multistream de pe 5W, HD e suficient (pt. 4k am un Amiko A5 Combo).
    Ce ați alege între Octagon SX 88+ SE (second la 210 lei) vs GOLDEN INTERSTAR ALPHA X (la 210 lei) sau chiar Amiko MiraX Hybrid HiS-3000 Combo la 245 lei (toate , inclusiv cel second, puțin folosit, au garanție 2 ani) și de ce ?

    Tunerele sunt la fel de sensibile
    (pe 5W e semnal la limită uneori, chiar și în vestul țării) sau carea are tuner mai bun?
    Sunet 5.1 au toate pe francezi (pe Dolby Digital Plus)? Am găsit că pe SX88 e OK.Ați testat careva pe celelalte , e oK?
    Care are meniul mai prietenos la utilizare/ scanare? La Amiko MiraX mă încântă că are și Combo (35 lei diferență), dar nu știu meniul cât e de prietenos (la Amiko A5 nu-mi place, de exemplu, că nu am preview la posturi când editez lista de canale sau că ajung greu la setarea de motor 1.2 dacă vreau să mai corectez un pic poziția).
    La Golden am citit că ar fi probleme cu fonturile mici (și nu se pot mări) la subtitrare. La Octagon sau MiraX e suficient de mare fontul de la subtitrări, se paote mări/micșora?
    Pe înregistrare (pe stick sau HDD) sunt la vreunul probleme, e prietenoasă utilizarea la programarea înregistrării în EPG, respectiv la redare?
    La suport firmware cum stau, se primesc actualizări? Dar la instalarea unor terțe aplicații/pluginuri (oscam sau de IPTv)?
    Ce alte avantaje/dezavantaje ați găsit la cele trei modele?

    Mulțumiri celor care răspund ș i

    Sărbători fericite!

  2. #2
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    In primul rand mutumim de urare si itzi transmitem asemenea!
    In al 2-lea rand era util sa dai locatia in care "te dai" cu antena, semnalul pe 5W nu e foarte puternic.
    Cu receptoarele inca nu imi dau cu parerea.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #3
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Mulțumim pentru urare, asemenea și ție.
    Sfatul meu să vezi ce suport au respectivele receptoare de când au apărut și până în prezent.
    La apariția lor toate sunt foarte bune și mai ales au suport, dar diferența o face partea de suport in timp mai îndelungat.
    Aceasta este părerea mea, nu trebuie să ți neapărat cont de ea, dacă ai posibilitatea să faci comparație fizică între ele.
    Sunt unii care le comandă pe net și le testează și apoi le trimite înapoi pe cele care nu sunt conform preferințelor lui.
    Legea consumatorului online este de partea lui și îl poate returna in 16 zile parcă sau 30 nu mai știu exact
    Eu personal nu am făcut niciodată retur, dar se mai practică
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  4. #4
    Member Beginner
    Join Date
    27 Dec 2012
    Posts
    20
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    42

    Default

    Zona Timișoara, mi-a intrat la limită pe parabolă de 1,4 m.
    Am testat pe un Hellobox 5 Combo, dar l-am trimis înapoi în China, nu aveam sunet 5.1 prin HDMI, nu mergea nici pe CaTv.
    Mulțumiri.

    ---------- Post added at 23:25 ---------- Previous post was at 23:21 ----------

    Am returnat chinezilor un Hellobox 5 Combo, așa cum am scris, acum nu le pot testa pe toate trei, așa că ma zis să întreb, poate cineva a testat măcar două dintre ele, comparativ.
    Dacă aveți întrebări referitoare la Hellobox 5 Combo (Cu scam+)vă stau la dispoziție. Dacă mergea 5.1 l-aș fi păstrat.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •