Thanks Thanks:  24
Likes Likes:  50
Dislikes Dislikes:  1
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: Sistem fotovoltaic pentru 12 V

  1. #1
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Thumbs up Sistem fotovoltaic pentru 12 V

    Salut.

    Am inceput un proiect de instalatie fotovoltaica pentru 12 V, datorita ca am muti consumatori pe 12 V. Mai jos specific ce consumatori sunt.
    1. Instalatia satelit
    2. Sistem supraveghere compus din DVR, 10 camere si monitor toate alimentate la 12V. Aici am contorizat ca toate alimentate intr-o luna de zile ajung la o medie de 80 kw consum.
    3. Statie meteo
    4. Router si switch Gigabit care 24/24 sunt alimentate la 12 V.
    5. Ocazional placile TBS pentru teste si 4 hard discuri externe.

    Astea sunt mai des folosite, tot de pe acest sistem vreau sa iau prin intermediul unui invertor de pana la 1000W, alimentare pentru 220 V in cazuri extreme de lipsa tensiune retea, un laptop, TV. etc.

    In prima faza am montat un panou de 110W monocristalin, un acumulator de 12v/100 Ah pe gel tip DbSolar, si un cotroler MPPT Tracer 2210AN de 20 A, conctat cu senzor temperatura pe acumulator si cablu monitorizare pe PC.

    Urmeaza sa montez pa acoperis 3 panouri de 110 W fiecare, si sa mai iau un acumulator tot Gel la 100 A.

    Am pus o imagine cu evolutia de azi 23-09-2021, panoul are soare numai 3 ore, restul fiind la umbra. Pana montez instalatia pe acoperis o sa fie in pozitia de acum.

    Acum am alimentat DVR si o camera.

    Daca mai sunt idei de imbunatatit, astept pareri si sfaturi.

    Cer senin tuturor.

    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

  2. #2
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Thumbs up Mppt tracer 2210 an

    Salut.

    Revin cu cateva poze cu instalatia fotovoltaica pe 12 V.

    O imagine cu panoul montat afara, care este maxim iluminat pe intervalul orar 11.45 - 15.00. In aceasta locatie o sa mai stea 2 saptamani, pana o sa fie montat pe acoperis cu inca un panou.
    O imagine cu acumulatorul, si cu controlerul MPPT.

    Si ultima imagine cu perioada de incarcare maxima intre 11.45 - 15.00. Interval in care a incarcat acumulatorul maxim.








    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

  3. #3
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Thumbs up Sistem fotovoltaic 12 v

    Salut.
    Ieri 18.10.2021, am montat pe acoperis sistemul fotovoltaic compus din doua panouri 1 x 110 w, 1 x 150 w pe un suport de montaj cumparat de la o firma care importa sistemul de montaj pe acoperis, fie tabla s-au tigla.
    La mine e tigla si costul a fost 500 ron cu transport
    A doua zi fiind o zi senina si cu Soare din plin am fost foarte curios sa vad cum se comporta controlerul.
    Am observat o mare diferenta fata de montajul provizoriu la geam. Am pus mai jos o poza cu graficul.
    La prima ora pe la 7.00, a inceput sa apara tensiune, care a tot crescut, a inceput sa incarce, a urcat pana la 6A pentru 30 minute si a inceput usor sa scada pana la incarcare finala in jur de ora 11.45.
    Aici am observat ca controlerul a inceput sa alimenteze consumatorii numai din energia furnizata de panouri, consumul e constant la 1,3A.
    Acest aspect trebuie urmarit daca se comporta tot asa si in alte zile. Dar o sa mai suplimentez cu o baterie sa fie doua la fel de aceeasi tip, sa am si pentru zile negre energie stocata GRATIS.
    Am pus si cateva poze cu diferite stadii de montaj si cum arata suportul si panourile montate.














    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

  4. #4
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    @iosif Cum se descurcă bateria? Am și eu un sistem micuț(100w, invertor 300w și generator de 3500w pt. urgențe) dar cu o baterie de 12v/18ah și vroiam să să inlocuiesc bateria cu una mai puternică. Vreau o părere avizată ca sa nu arunc pe fereastră 700 de lei.
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  5. #5
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Salut.

    Un acumulator de putere mai mare e chiar indicat ca ai putere pe o perioada mai mare.

    Intre timp am marit puterea in panouri la 330 W.
    Am marit capacitatea acumulatorilor la 200 A.

    Merg pe sistem fotovoltaic cu sistemul de supaveghere compus din DVR, monitor, 6 camere, router, receptor satelit DM 920, un ventilaror conectat la un invertor 12 V la 220 V 330 W. si alte in funtie de nevoie ce merge pe 12 V.

    Dimineata la rasaritul Soarelui, incepe incrcarea in bost mode 3 ore, dupa care trece 3 ore in float mode, coboara de la maximul de incarcare 8 A pana la minim, si trece pe o linie dreapta in care mentine bateria constant la 13, 8 V, si tot consumul vine din panouri.
    Spre seara trece din nou in bost mode pana cand nu mai are lumina sa incarce acumulatorii, si trece la consum din acumulatori.

    O poza cum e consumul la ora 24.00 din 26.08.2022


    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

  6. #6
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    La același lucru folosesc și eu sistemul. 3 camere ip, 2 rutere și un ONT. Inițial am vrut să fac un power backup pt. internet. Și m-am "intins". Până la urmă bateria e ok? Vreau să cumpar același model/marcă.
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  7. #7
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Sa ai in vedere ca acumulatorii sa fie aceaiasi marca si de preferat sa fie ca uzura la fel.
    Se leaga in paralel si se pune plus la una si minus la cealalta.
    Cablurile de lagatura paralel intre ele sa fie de dimensiune si lungime egale.
    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

  8. #8
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Pentru o perioadă o să rămân pe panou de 100w și schimb bateria cu una de 100ah. De pus in paralel nici vorbă. Nu risc să pun in paralel 18ah cu 100ah. Ca o paranteză: un ruter, cameră ip, cu transformator de 2A consumă lunar curent in valoare de aprox. 14 lei. Am calculat la tariful pe care-l platesc eu la curent. Cam 0.81 lei/kwh.
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  9. #9
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Pentru sistemul de fixare al panoului m-am inspirat dintr-o poză de la postarea #2. In loc de sistem fix am reglaj fin, adică randament maxim in condițile de lumină pentru locul in care e montat.

    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  10. #10
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Da, cu urmarirea mare lucru nu se obtine.
    Am testat. O incarcare buna o face un MPPT. Acest contoler stie sa conroleze foarte bine incarcarea cu randament maxim. Am un Epever de 40 A.

    Referitor la punerea in paralel.
    Cand se pune in paralel acumulatorii trebuie sa fie identici amandoi. Voltaj, amperaj, si sa fie noi amandoi.
    Acumulatori chiar identici, si unul din ei e mai uzat o sa influienteze funtionarea, in sensul ca ala vechi o sa-l solicite pe ala nou si in in scurt timp ambii sunt buni de aruncat.
    Un acumulator cu cat se merge mai jos cu descarcarea are viata scurta.
    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

  11. #11
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Am un PWM, MPPT-ul trebuie să ajungă după 10 septembrie că e comandat de la chineji.
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  12. #12
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    @iosif Am cumpărat vineri aceeași baterie ca in fotografiile postate de tine. Lăsată până astăzi să lucreze. Tot azi am pus testerul pe ea. Ori nu am avut eu noroc ori bateriile astea sunt gunoaie.

    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  13. #13
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Ti-am zis la telefon ca tu ai nevoie de acumulatoare cu plumb.
    Astea cu gel sunt pentru rulote.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  14. #14
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Nu zici bine @zildan . Astea pe gel sunt deep cycle. Alta e explicatia. Trebuie incarcata cu un redresor cu impulsuri, facuta full si retestata dupa ce sta macar o zi fara consumatori. In plus, panoul e micut, controlerul pwm nu incarca pe vreme noroasa, asa cum a fost in ultimele saptamani. Inlocuieste-l cu cel ce trebuie sa-ti vina si poti avea surprize placute.
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  15. #15
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Am pus-o pe incarcător (cu impulsuri) imediat cum a ajuns. La acel moment avea 12.6v la borne in gol. Am lăsat-o până s-a incarcat full apoi am pus bateria pe panou (nu am știut că trebuie să stea in repaus inainte de a fi testată). Măine incerc varianta scrisă de tine și cu un alt tester.
    Merci pt. sfaturi!
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •