Thanks Thanks:  24
Likes Likes:  50
Dislikes Dislikes:  1
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25

Thread: Sistem fotovoltaic pentru 12 V

  1. #16
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Eu am doua acumulatoare de 100 A fiecare. DBSOLAR.
    Au un an de zile de functionare.
    Pentru incarcare am folosit MPPT. PWM-ul inarca la brut, mai haotic.
    MPPT-ul e mai bun, stie sa inarce bost 3 ore, 3 ore in float mode, dupa care mentine acumulatorul la 13 v, si consumatorii merg numai din curentul furnizat de panouri.
    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

  2. #17
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    @parpaneata Ai avut dreptate. Pusa din nou pe tester e foarte ok bateria. Maine imi ajunge si mppt-ul, un epever de 20a. Anulai comanda de la chineji ca mai dura pana la sosirea coletului.
    Rămân dator cu o bere.

    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  3. #18
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Controllerul(Tracer 2210AN) suportă 330w? Am văzut in specificațiile tehnice că nu trebuie să depășească 260w pe 12v.
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  4. #19
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Da suporta numai 260 W pe 12 V si 520 W pe 24 V.

    Ai o poza cu specificatiile.


    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

  5. #20
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Post Fotovoltaic

    Am de gand sa fac un upgrade la acumulatori Lifepo4 50Ah 3.2V, sunt mai mici si de putere mai mare.
    Un acumulator de 3,2 V la 50 A si pentru a construi un acumulator de 12 V e nevoie de 4 buc.
    Se gasesc la 50, 100, 240, 280, 300 A.
    La un pachet de 4 acumulatori pentru incarcare uniforma e nevoie se de un BMS, care controleaza fiecare acumulator si balanseaza incarcarea intre ei sa fie uniforma.
    In Octombrie o sa ma hotarasc de care iau 50 s-au 100 amperi. La 4 buc 3,2 V si 100 amperi e ceva interesant avand in vedere capacitatea de stocare.
    Pe tot timpul verii, am pierdut cam 15 kw care se pierd din lipsa spatiu acumulare.
    Foarte bine se impaca cu incarcarea acestor acumulatori si MPPT-urile EPever.





    Pentru sistemele fotovoltaice din ce am vazut sunt foarte bune invertoarele off-grid care sa stie sa ia si sa treaca la nevoie la consum din retea, si invers cand are energie in panouri, Sa stie sa ia din acumulatori cand este disponibil
    suficienta energie stocata, si pe timpul zilei sa furnizeze energie numai din panouri cu conditia sa poata furniza energia necesara panourile.
    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

  6. #21
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Am căutat vreo două zile cum se resetează controllerul.
    Niciun rezultat concludent. Răspunsul era fix unde nu căutasem; in aplicația pentru android. Are opțiune de reset in meniul de configurare al controllerului.

    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  7. #22
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Intre timp am facut ugrade la sistem (de la zero). Am pus un string de doua panouri monocristaline de 240w in paralel, controller epever xtra-4210n si doua baterii gel de 100 ah fiecare tot in paralel. Urmeaza inca un string de 2 x 240 w si trec de pe 12v pe 24v.
    Pentru cine detine modulul de control ebox wifi si vrea sa ii extinda raza de acoperire e destul de simplu. E nevoie de un router care "stie" wi-fi extender. Prima data se configureaza numele retelei in router. Reteaua trebuie sa se numeasca "e-Box-WIFI-01_xxxxxx"
    Apoi se face conexiunea in mod extender la ebox. Aplicatia epever pair nu se conecteaza decat la retele cu numele "e-Box-WIFI-01_xxxxxx".
    Metoda e descoperita de mine dupa zeci de ore de "sapaturi". Pe net nu exista nimic referitor la asta.
    LE: Controllerul de 20A l-am "maritat".
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  8. #23
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Panouri multe, stocare mica ! Din gelurile alea ai 100ah utili...si asta teoretic. Practic ai sub 100. Buna ar fi o baterie Lifepov4 dar e buna si a treia acelasi model. Acum cat sunt noi.
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  9. #24
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Până la urmă am mai modoficat puțin configurația inițială a sistemului pe 12 v cu MPPT. I-am pus o baterie de 12v/20ah și un panou policristalin de 100w și il folosesc pt. iluminat in extetior cu becuri de 12v/5w.

    La cele două baterii de 12v/100ah + două panouri de 240w fiecare am mai adăugat incă o baterie identică și un invertor solar off-grid de 1kw, cu vârf de 2kw.
    Și uite așa dintr-o joacă am trecut la lucruri serioase. Pentru ambele sisteme am cheltuit aproximativ 6000 de lei.
    La amortizarea costurilor nici nu mă gândesc intr-un viitor prea apropiat...
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

  10. #25
    konstantine's Avatar
    Join Date
    18 Apr 2008
    Location
    Sudul României
    Posts
    2,304
    Mentioned
    0 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Scriu intrebarea aici ca să nu mai deschid alt topic. La acumulatorii cu gel de 12v inseriați la 24v, se pun egalizatoare? M-am hotărât să trec de pe 12v pe 24 și să măresc puterea panourilor și invertorului. Baterii am mai luat 6 bucăți noi și un invertor hibrid de 3.5kw.
    Citat din Cătălin Ștefan:
    "M-am săturat să-mping apa la deal"
    http://technomitclima.ro/

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •