Thanks Thanks:  3
Likes Likes:  3
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 12 of 12

Thread: Falimentul City Insurance dupa alt faliment al Astra asigurări...

  1. #1
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default Falimentul City Insurance dupa alt faliment al Astra asigurări...

    Cam dubioase aceste falimente ale companiilor de asigurări.
    Se dau tunuri pe asigurările românilor.

    Ziarul financiar spune pe șleau că ar trebui schimbat radical tot sistemul de supraveghere al ASF

    https://m.zf.ro/opinii/crahul-city-i...WkQAaQSriRaiH0
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  2. #2
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,510
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Pai sa fim seriosi, cand vezi ca o asigurare e de 3 ori mai ieftina la o firma, nu iti pui intrebarea daca aia chiar pot plati dauna?
    Cel mai bine ar fi sa isi repare fiecare masina la firma la care e asigurat!
    Atunci s-ar gandi de 3 ori mai mult.
    Eu acum am asigurari cu decontare directa, daca am probleme ma duc direct la cei care mi-au emis polita.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  3. #3
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Asigurarea cu decontare directa pare ideala dar in realitate sunt voci care spun ca exista doar pentru ca asa spune legea, practic e doar pe hartie. Majoritatea firmelor de asigurari trimit clientul sa aduca tot felul de dovezi si informatii greu de obtinut, chiar imposibile, cu scopul de a-l descuraja. Doar Generali si Aliantz nu pun asemenea probleme ireale dar si tariful practicat de cele doua firme este mult peste ale celorlalti. Iar daca City a falimentat, aceleasi voci spun ca cumnatul lui Nastase, Dan Odobescu, patronul firmei falimentare, nu ar mai fi cotizat cu cat trebuie iar Adrian nu mai este nici el ce a fost. Vorba aceea: Adriene, nici nu stii, cat de mic incepi sa fii!

  4. #4
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Zildan sunt de acord cu tine , cu faptul că fiind mică asigurarea, nu se poate asigura reparația, dar oare nu cei puși să supravegheze ar trebui trași la răspundere?
    La Astra asigurări, la fel. Nimeni nu este tras la răspundere.
    Romania este o țară în care dacă mânjești pe cineva cu mită poți trage tunuri de 500 milioane de euro și dispari apoi în neant fara să fii deranjat de autorități.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  5. #5
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,510
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Dan Odobescu, patronul firmei de asigurări City Insurance şi cumnat al fostului lider PSD Adrian Năstase, prin căsătoria cu sora Danei Năstase, a făcut numeroase presiuni asupra conducerii ASF în încercarea de a-şi proteja afacerea cu poliţe RCA.

    Am informaţia ca lideri PSD ar fi intervenit în mod direct, în repetate rânduri către conducerea ASF transmiţându-le instrucţiuni de protejare a lui City Insurance şi Euroins. Cristian Roşu (vicepreşedinte ASF – n. red.) mi-a recunoscut mie, de faţă cu un martor, că a primit nenumărate telefoane “de sus” în legătură cu cele 2 companii. Era pur şi simplu îngrozit să dea ochii cu Odobescu care înjura pe faţă conducerea ASF. Am asistat şi eu o dată la asta, chiar în luna iunie când am auzit nişte înjurături foarte urâte în instituţie şi l-am recunoscut pe cel care înjura în gura mare: Dan Odobescu”, au declarat pentru „Adevărul” surse apropiate discuţiilor.

    Cont fals cu 50 de milioane de euro
    City Insurance „plimbă cu zăhărelul” Autoritatea de Supraveghere Financiară de peste 2 ani de zile, prezentând un extras de cont din care rezultă faptul că societatea de asigurări are în contul unei bănci din Elveţia suma de 50 milioane de euro.
    Dacă această sumă de bani stă blocată în acel cont de peste 2 ani de zile, de ce acea sumă de bani rămâne fix 50 milioane de euro, în condiţiile în care orice sumă de bani aflată o perioadă mai îndelungată într-un cont suferă mici ajustări cauzate de dobânzi, taxe bancare, comisioane, etc. Doar acea sumă aflată de peste 2 ani în acel cont rămâne fix la aceeaşi valoare.


    Continuarea

    FCSB poate pierde 6 milioane de euro dacă City Insurance intră în faliment

    Companiei i-a fost retrasă autorizaţia de funcţionare de către Autoritatea de Supraveghere Financiară, a intrat în insolvenţă şi riscă falimentul. În caz de faliment, City Insurance nu îşi va mai putea respecta contractul încheiat cu FCSB, care era valabil încă patru ani. Conform angajamentului, compania de asigurări plătea către FCSB 1.5 milioane de euro anual, ceea ce înseamnă că, odată apărute problemele firmei, din cauza cărora poate intra în faliment, clubul patronat de Gigi Becali pierde şase milioane de euro.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  6. #6
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Nu trebuie politizată discuția despre ce este ASF, ei trebuiau să prevadă să descopere și să oprească apariția unei companii de asigurări care nu are banii pentru despăgubiri . Acte false și uz de fals.
    Sistemul de supraveghere financiară este total corupt.
    Nu e vorba de Năstase Adrian sau rudele lui sau alti Psdisti, per total nu își face treabă nimeni pe acolo, deșii toți sunt plătiți cu sume enorme pentru Romania.

    oregon wallpaper
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  7. #7
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,510
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    ASF e politizat nu discutia.
    Toate numirile sunt exclusiv politice.


    a) În cazul în care dețineți o polița de asigurare emisă de CITY Insurance

    Polița dumneavoastră de asigurare rămâne în continuare valabilă, producându-și efectele.
    Puteți însă denunță în orice moment polița și să încheiați una nouă la un alt asigurător autorizat. Dacă denunțați polița și nu ați avut daune în perioada de valabilitate de până la denunțare, pentru perioada neexpirata aveți dreptul să va recuperați diferența de prima de la FGA – Fondul de Garantare a Asiguraților urmând procedura menționată la lit.b) pct.(îi) de mai jos.

    ATENȚIE! Polița dumneavoastră de asigurare rămâne valabilă, conform prevederilor legale, până cel târziu la 90 de zile după rămânerea definitivă a hotărârii de deschidere a procedurii falimentului. Asta înseamnă că, în cazul în care valabilitatea poliței înscrisă în documentul de asigurare depășește termenul menționat anterior, nu veți mai fi asigurat.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  8. #8
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Un altfel de ”Caritas” !!? Jocul continua!

  9. #9
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Astăzi de curios am fost să mă interesez la un broker de asigurări cât mă costă o asigurare RCA pe un an la mașina personală.
    Am luat tot mereu asigurările cele mai accesibile ( mici), nu luam chiar cea mai ieftină ci următoarele, deci penultima sau antepenultima deoarece ultima nu avea asigurare pe MK ( Macedonia ) și mă duceam in Grecia pe la sârbi, iar dacă nu aveam asigurare pe Macedonia mă costă la granița destul de mult să fac acolo numai pentru MK.
    Acum doi ani m-a costat la mașina mea cam 350 lei, asigurarea pe un an, dar având o tamponare in coloană in 2019 lovind stopul dreapta și bara spate a unui participant la trafic din fata mea în anul 2020 m-a costat asigurarea 650 lei.
    Mi-a explicat că mi-a scăzut ratingul de șofer fără incidente și că dacă în 2 ani îmi crește la loc, dacă nu mai am incidente în trafic.
    Surpriza enormă este că azi mă costă 1521 lei pe un an, deci mai mult decât dublu, probabil din cauza falimentului City au dublat asigurările.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  10. #10
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Și în trecut și în prezent primesc cei de la ASF super salarii

    Cam asta este ce am găsit pe net
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  11. #11
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,510
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Ai date vechi, citeste te rog aici lucruri mult mai interesante.
    Apopo, mi-am amintit o poveste de vreo 10 ani despre nenea asta spusa de o cunostinta de-al lui care e amic cu mine.
    Lucruri interesante.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  12. #12
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Înfiorător modul în care dacă te alipești de cine trebuie poți avea lumea la picioare.
    Scârbă te apucă arunci când vezi cum e condusă Romania.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •