Thanks Thanks:  19
Likes Likes:  35
Dislikes Dislikes:  0
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 38

Thread: Pareri antena

  1. #16
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Gherla / Cluj
    Posts
    147
    Mentioned
    21 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default




    Cu antena pe sol am imbunatatit ceva semnal , e mai buna decat emme esse de 1,15m , dar mai slaba decat offsetul...pe nilesat cu ofssetul ajung la 49 -50% , cu antena asta ajung la 43-44%...probabil ca ar mai fi loc de mai bine...in primul rand am incercat sa focalizez lnb direct in mijlocul antenei , insa pozitia de semnal maxim e cea din poza

  2. #17
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    mitru@
    Antena nu arata rau, dar problema grava e cu LNB.
    Ce ai pus tu e pentru ofset, tu ai nevoie de lnb cu ghid de unda pentru antena circulara, si sa fie orintat catre centru, nu cum arata la antena din poza. Axa LNB trebuie sa fie perpendiculara pe antena.

    Ce e in poza nu e ok, iar daca ai ceva semnal asa cum e, e totusi sansa sa mearga ok.
    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

  3. #18
    Standard RSP member khalifa's Avatar
    Join Date
    19 Feb 2014
    Location
    Oradea
    Posts
    120
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default

    @mitru Privind pozitia LNB-ului si a antenei (nu este montat pe o teava ?) eu zic ca este o realizare importanta receptia satelitului Nilesat. Succes!
    Oradea , Dish 0,8/1/1,2-KU___ 1.5m-C Band

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Gherla / Cluj
    Posts
    147
    Mentioned
    21 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Am folosit lnb de offset pt ca lnb circular e un mare mister pt mine...de ex.pe Thor cu semnal maxim cu blind scan intra doar anumite frecvente , canalele nordice de la inceputul benzii nici nu le detecteaza...era bifata optiunea universal 10600 ca setare la lnb...m am mutat cu lnb circular pe offset si de exemplu ajung ca 11934 v sa mi scaneze blind ca 11947...momentan sunt bulversat de modul cum functioneaza lnb...din imagine





  5. #20
    Standard RSP member khalifa's Avatar
    Join Date
    19 Feb 2014
    Location
    Oradea
    Posts
    120
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default

    Salut,este un model LNB foarte veche posibil sa nu aiba plaja de frecvente destinat receptilor zilelor noastre.Degeaba setati in receptor LNB Universal daca LNB-ul nu este Universal 9750-10600.
    Oradea , Dish 0,8/1/1,2-KU___ 1.5m-C Band

  6. #21
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Gherla / Cluj
    Posts
    147
    Mentioned
    21 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Buna observatie , habar n aveam ce model de lnb este acesta...inseamna ca ar fi sanse sa scot ceva randament superior cu un lnb modern

  7. #22
    Standard RSP member khalifa's Avatar
    Join Date
    19 Feb 2014
    Location
    Oradea
    Posts
    120
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default

    deci pe o antena offset folosind acest lnb circular aveti semnal pe "toata plaja" de frecvente 10700-12750 ?

    ---------- Post added at 15:25 ---------- Previous post was at 15:06 ----------

    va dau ca exemplu Astra 19E verificati prima frecventa 10744 H 22000 si sa zicem frecventa 12692 H 22000 sa vedem daca acopera plaja de frecvente 10700-12750.
    Oradea , Dish 0,8/1/1,2-KU___ 1.5m-C Band

  8. #23
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Mitru încearcă să faci niște măsurători ale adâncimii antenei și suprafaței active a antenei și poți calcula exact focarul unde trebuie pus un lnb pentru antenă circulară.
    Posibil tijele (brațele ) pentru susținerea LNB-ului să nu fie chiar originale.
    Din cele povestite de tine din teste ești undeva pe focare secundare și nu cel principal și de aici faptul că nu recepționezi anumite frecvențe.
    După ce faci măsurători poți afla exact unde este problema.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  9. #24
    Standard RSP member khalifa's Avatar
    Join Date
    19 Feb 2014
    Location
    Oradea
    Posts
    120
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default

    @horatyu are dreptate ,folositi acest site https://satlex.ro/ro/fdratio.html
    Oradea , Dish 0,8/1/1,2-KU___ 1.5m-C Band

  10. #25
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Gherla / Cluj
    Posts
    147
    Mentioned
    21 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Atata timp cat orificiul lnb ului nu tine fix lnb m am jucat cu pozitia lnb de pe antena offset pe intreaga suprafata a antenei...din pacate n am reusit performante mai bune decat offsetul...am ajuns pe amos 4w cu semnal maxim pe transponderii puternici , dar nici urma de semnal pe cele 2 frecvente israeliene...pe care offsetul le mai inchide uneori...sau pe 1w pe nordici 10778 pe offset ajung la 83% pe circulara n am urcat mai sus de 80%...nu stiu daca un lnb pt.circulara ar putea sa ridice semnalul peste semnalul offsetului...pe de alta parte , lnb ul cel vechi scaneaza si frecvente mai joase intr un fel propriu...pe 28,2est pe frecventa 10847v 23000 a scanat 11686...

  11. #26
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Încearcă să construiești artizanal din tablă cu șuruburi un suport fix pentru lnb
    Altfel impresiile despre antena sunt greșite.
    Faptul că prinzi focare secundare te fac să crezi că antena nu e de calitate.
    Acel joc pe toată suprafața antenei este egal cu recepția unor antene mai mici offset.
    O antenă offset nu este altceva decât o bucățică dintr-o antena circulară.
    Offsetul fiind ca o umbră pe o antenă mare circulară.

    Uite exemplificat poziția a doua ce este un offset

    open source screen capture
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  12. #27
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Gherla / Cluj
    Posts
    147
    Mentioned
    21 Post(s)
    Rep Power
    57

    Default

    Universal single flange LNB 0,2 dB Inverto BLACK PRO cred ca este singurul disponibil pe elstar...ar fi ok ?

  13. #28
    Standard RSP member khalifa's Avatar
    Join Date
    19 Feb 2014
    Location
    Oradea
    Posts
    120
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    38

    Default

    * se vinde fara ghid de unda! adica fara feedhorn
    Oradea , Dish 0,8/1/1,2-KU___ 1.5m-C Band

  14. #29
    Standard RSP member
    Join Date
    20 Apr 2009
    Location
    Arges
    Posts
    320
    Mentioned
    27 Post(s)
    Rep Power
    58

    Default

    E ok acel lnb. Dar nu bate un lnb inverto black ultra de offset taiat gatul si modificat pentru parabola. Dar ce zic eu e pt reglaje foarte fine. Pentru receptie normala acel lnb e foarte bun.

    Am avut si eu o antena de 1.8m parabolica si desi nu parea sa aibe deformari pe suprafata ei m-am chinuit mult si bine sa gasesc focarul principal. Am bajbait si eu cu calcule si cu tot felul de masuratori ca sa descopar ca desi era invizibila pentru mine, pentru un ochi format antena era totusi deformata si avea focare secundare. N-am reusit sa fac nimic cu acea antena pentru ca avea performantele echivalente unei antene parabolice de 1.4m. Destul de slaba.

    Pozitia lnb-ului mi se pare mai importanta la antenele parabolice decat la offset. Orice mica abatere se simte mai mult pentru ca de multe ori si unghiul de deschidere e mai mic. Cu offsetul observ probleme pe sateliti puternici alaturati cand unele frecvente se bruiaza cu altele ( 5west cu 4west ). Pozitia lnb-ului din primele poze pare horror , fiind pozitionat cam ca la o antena offset. E indreptat clar spre un focar secundar. Succes in reglarea ei ! Ar trebui sa iasa ceva bun.
    Edision OS Mio+ 4k . Antena offset 1.85m: 34.5w-85E

  15. #30
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Quote Originally Posted by mitru View Post
    Universal single flange LNB 0,2 dB Inverto BLACK PRO cred ca este singurul disponibil pe elstar...ar fi ok ?
    Poate ești mai aproape de Cluj.
    Tot așa este și la Cluj-Napoca la digital satelit: link LNB
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •