Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  16
Dislikes Dislikes:  1
Results 1 to 12 of 12

Thread: Eroi?

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2009
    Posts
    202
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default Eroi?

    Dupa parerea voastra militarii romani,care merg in diferite tari unde sunt probleme de securitate ex.Afganistan,Irak si se ranesc sunt eroi?
    Sau erou cine se arunca in apa sa salveze pe cineva,intra intr-o casa in flacari riscand viata dupa o alta persoana?

  2. #2
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Mercenarii își asumă aceste lucruri pentru bani( contra bani).
    Cei din armata română îi pun la un loc cu cei care s-au jertfit pentru patrie ( țară ).
    Extrapolând putem spune că ei sunt noul tribut dat marilor conducători , cum sunt SUA și alte puteri din cadru NATO, care nu doresc să le moară cetățenii lor și ne cer nouă să trimitem carne de tun prin tăriile pe care ei le devalizează că apoi să apară că salvatorii acelor națiuni .
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  3. #3
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Chestia cu NATO a spus-o Dughin si idee este reluata de Sputnik la nesfarsit.
    Nu mai este nevoie sa mai fie retrâmbițată pe forum că ni se face lehamite

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    133
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    18

    Default

    Quote Originally Posted by horatyu View Post
    ... SUA și alte puteri din cadru NATO, care nu doresc să le moară cetățenii lor și ne cer nouă să trimitem carne de tun ....
    "Sute de militari americani părăsesc Afganistanul după ce Statele Unite s-au angajat să reducă numărul trupelor de pe teritoriul ţării de la 13.000 la 8.600. "
    "
    În 2013 se aflau 1600 de militari români și zeci de jandarmi care pregătesc trupele afgane. "

    Horatyu, de ce nu te muti tu in Rusia?

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2009
    Posts
    202
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    De la Wikipedia.Un erou (feminin eroină) este o persoană care se distinge prin vitejie și prin curaj excepțional în luptă sau primejdie, prin abnegație deosebită în muncă sau împrejurări grele.
    Horatyu are dreptate,erou e cine lupta pentru tara sa,lupta cand e atacat tara,lupta fiindca apara familia.Dar cand mergi sa risti viata pentru bani e altceva.
    Sunt curios cati militari roman mergeau in alte state sa lupte fara ca sa primeasca bani.Poate erau cativa,care mergeau numai pentru adrenalina.Dar nici atunci nu sunt eroi.
    Am deschis acest topic fiindca am vazut filmuletul pe care l-am postat,si am zis ,da omul ala e un erou,si nu e erou cine lupta pentru bani,fiindca media face erou si din ei.

  6. #6
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Ce legătură este între Rusia și eroii și mercenarii de care am amintit?
    Sau pe românește ce are sula cu prefectura?
    Eu cred că am scris în românește , nu în rusește.
    Nu am scris nimic de pe sputnik sau de la ruși, aceasta este realitatea : soldații români sunt asemenea mercenarilor care fac un lucru plătiți fiind.
    Este mare "bătălie" pe locurile pentru Afganistan s-au alte teatre de operațiuni pentru că se câștigă bani mulți , la care se adaugă salariul lor din țară ca soldați angajați.
    In concluzie soldații români sunt asemenea mercenarilor care pentru bani fac "munca" unui soldat local și dacă se întâmplă să moară pe acolo nu ar trebui trecut în rândul eroilor care au murit aparănd țara natală.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

  7. #7
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Iar tinerii aceia americani care si-au pierdut viețile cu miile in Irak, Afganistan, Kuwait sau prin alte zone tot mercenari?
    Au trebuit să moară pentru că niște dictatori demenți și-au pierdut rațiunea și se joacă cu destinele a milioane de oameni.
    Despre Putin numai de bine, nu se pune că și-a lichidat adversarii, că a anexat ce a vrut, că destabilizează tot ce este civilizat, el este “marele erou salvator” al planetei.

    Iar la filmuletze din acelea lacrimogene cu babe știrbe care traversează strada sau cățeluși salvați nu am de ce să mă uit ca apoi să fac comparații deplasate și ridicole

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2009
    Posts
    202
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    Dingo ce crezi,tinerii americani de ce merg la lupta,in alta tara?Ca sa faca bani si ei, sunt unii care merg si pentru o cariera militara.Deocamdata nu obliga nimeni pe ei sa mearga in razboi.
    In legatura cu filmuleti,nu am pus un filmulet" cu babe știrbe care traversează strada sau cățeluși salvaț" desi asta e un gest frumos, si nu uita si tu ai o mama, poate are si o varsta inaintata, si nu il candamni pe omul care il ajuta sa traverseze strada.Am pus un filmuleti in care un om simplu salveaza o alta viata riscand viata lui.

  9. #9
    Standard RSP member franta's Avatar
    Join Date
    24 Jun 2009
    Location
    Hamburg
    Posts
    1,430
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Atata timp cat un soldat roman si-a asumat riscul sa reprezite romania in luptele internationale atunci el e un erou.

    Sa nu uitam ca romania nu intra in nato daca nu trimiteam soldati alaturi de americani in lupta pe toate fronturile.

    Cariera mlitarea este sie ea un job care trebuie platit. un job care iti cere sa mori pt tara daca e cazu. Deci toti cei inrolati in armata sunt eroi, mai ales cei care au fost pe fronturi internationale.

    In alta ordine de idei de ce sunt eroi ranitii de la colectiv carorara li se plateste tratament permanent si soldatilor romani intorsi de pe front fara maini si picioare nu li se deconteaza proteze si tratamente, sunt marginalizati de societate.

    ---------- Post added at 11:21 ---------- Previous post was at 11:07 ----------

    cat despre politistii care sunt la datorie am remarcat colegul acelui politist care a zis ca nu stie sa inoate, pai de ce nu stie sa inoate, ca politist nu tre sa fii pregatit pt orice adica sa sari in apa si sa inoti. de ce nu se da la proba fizica si test de inot. ca de asta le este platita pensie speciala pt ca sunt in serviciu public gata sa te sacrifici si sa pui siguranta altuia in fata sigurantei personale.

    concluzia e ca cel care a sarit in apa , si-a facut datoria bravo lui isi merita salariul si pensia speciala. Celalat ar trebui dat afara pt ca nu e pregatit pt aceasta meserie

  10. #10
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,512
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Razboiul din Aufganistan, e si intre civilizatii!
    Eroi, daca i-a trimis statul, e clar ca sunt eroi.
    Mai bine vorbim de reluarea cursei inarmarii.

    Armata romana nu se mai bazeaza pe recruti civili de ceva vreme si rau face.

    Am facut 9 luni armata.
    Nu pot sa uit o ploaie torentiala la o tragere de noapte, cand asteptand sa traga toate plutoanele companiei m-am culcat sub un sopron in "fundul" poligonului si m-am trezit spre dimineata ceva mai incalzit .... cu capu pe o namila de caine care se impingea cat putea in mine ).
    S-a suparat cand am plecat .

    Sau intr-o zi geroasa (-15 grade), mergeam la pas pe marginea drumului asfaltat si unul din colegi, intr-un moment de neatentie a cazut intr-un parau.
    Era chiar in fata mea!
    Am reusit sa il scoatem din apa, apoi ne-am dezbracat fiecare de un ciorap, o camasa, o izmana si l-am dus 5 km in unitate.
    Era obisnuit cu frigul de la el de acasa, era din Toplita, polul frigului in Romania.
    Asta ne povestise ca in urma cu 2 ani fusese la un unchi al lui la Timisoara si nu a dormit 2 zile de caldura apoi a plecat acasa sa apuce si el clipe de racoare .... la Toplita.


    Sa nu credeti ca la comunisti era democratie (ma adresez celor tineri), era o "p.la", cei cu "pile" nu faceau armata din varii motive, majoritatea tinerilor faceau.
    Si studentele au facut armata !
    Intre timp ne-am democratizat, am inceput sa avem incredere in tratate si vecini, apoi "tovarasii" din "ursia" s-au gandit ca e prea multa liniste si au trecut la fapte.

    Noi am asteptat americanii 50 de ani (asa m-a invatat bunica, in sudul Olteniei).
    Acum e greu de spus cine pierde si cine castiga din aceasta noua cursa a inarmarii!
    Daca nu lua ursia Crimeea, avea sens sa se inarmeze Romania?

    Daca e sa judecam la rece, cele 2 mari puteri militare nu au interes sa fie prea multa liniste pt ca nu se mai vand arme!
    Aia ziceam, sunt eroi da au fost platiti, nu luati cu japca de acasa.
    Si-au asumat riscul!
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  11. #11
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2009
    Posts
    202
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    Am facut armata la pompieri,era instructie aproape in ultima zi ca sa fim in forma.Am fugit cu doua furtuni in mana km intregi,in masca cu supapa,adica numai prin gura puteam sa respiram,flotari peste flotari,am facut atunci 100 de flotari fara sa simt.Am simtit ca pot sa ma urc pe un bloc de 4 etaje din forta poprie.Asa eram instruiti atunci.Nu stiu daca astazi se mai fac asemenea instructiuni.Am vazut cum stingeau un foc pompierii de astazi,mai bine nu zic nimic,si sper ca nu toti sunt instruiti asa,efectiv au ajuns la foc si nu stiau ce sa faca.
    In legatura cu reluarea cursei inarmarii ai perfect dreptate.Nu e bine ce se intampla in jurul nostru.

  12. #12
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2019
    Location
    Bucuresti
    Posts
    133
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    18

    Default

    Quote Originally Posted by laci View Post
    Am facut armata la pompieri,era instructie aproape in ultima zi ca sa fim in forma.Am fugit cu doua furtuni in mana km intregi,in masca cu supapa,adica numai prin gura puteam sa respiram,flotari peste flotari,am facut atunci 100 de flotari fara sa simt.Am simtit ca pot sa ma urc pe un bloc de 4 etaje din forta poprie.Asa eram instruiti atunci.......
    Si? La ce ti-a folosit? Armata a fost o pierdere de timp.

    Vad ca tot o tineti una-ntruna: ca mercenari, ca nu-stiu-ce,ca nu sunt eroi, una, alta.
    Presupunem ca maine ne ataca rusii iar americanii - NATO - ne apara? Cum ramane cu teoria voastra? Vor fi eroi americanii aia?

    Oamenii astia, romanii care se duc in Afganistan si pe alte fronturi, printre altele apara si civili, femei, copii.
    Iar eroul vostru? A sarit in apa si a salvat o betiva care conducea beata. Nu zic ca daca era beata nu trebuia salvata. Dar cu soldatii ce aveti?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •