Thanks Thanks:  14
Likes Likes:  4
Dislikes Dislikes:  0
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31

Thread: Amplificator cablu Digi

  1. #1
    Standard RSP member Swerige's Avatar
    Join Date
    18 Jan 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    332
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default Amplificator cablu Digi

    Bună seara.
    La nivelul -1 al blocului în care locuiesc Digi are montat amplificatorul din imaginea atașată. Unde trebuie să învârt (Attenuator sau Equalizer) pentru o putere mai mare a semnalului?

    E pur si muove

  2. #2
    Standard RSP member alex07's Avatar
    Join Date
    12 Nov 2007
    Posts
    108
    Mentioned
    1 Post(s)
    Rep Power
    61

    Default

    Salutare, atenuatorul mareste nivelul semnalului,dar cel mai bine ar fi sa vina o echipa de service, ei pot masura si nivelul de intrare in amplificator, poate intra prost, poate nu amplifica, sunt mai multe cauze, poate fi ramura din care esti conectat .

    Succes !

  3. #3
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default

    e un amplificator cu valoare de 30db, daca semnalul e prea puternic micsorezi din atenuare care ar trebui sa iti scada semnalul cu 15db cind e rotit la maxim ; in functie de cum arata frecventele dupa amplificare umbli la egalizator care va micsora diferentele de valoarea intre frecvente dar va creste zgomotul, asa ca trebuie putina atentie si un aparat de masura. Daca doar tu ai probleme cu semnalul in bloc foarte posibil sa fie la tine problema ,daca a "luat-o pe ulei" amplificatorul ar trebui sa fie mai multi in bloc care au probleme. Daca nu ai aparat de masura , mai bine nu umbli sa nu ajungi sa te certi cu vecinii.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  4. #4
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,430
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Dupa cum se vede, cineva a mai umblat acolo.

  5. #5
    Standard RSP member Swerige's Avatar
    Join Date
    18 Jan 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    332
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default

    Quote Originally Posted by alex07 View Post
    bine ar fi sa vina o echipa de service, ei pot masura si nivelul de intrare in amplificator, poate intra prost, poate nu amplifica, sunt mai multe cauze, poate fi ramura din care esti conectat .

    Succes !
    Traseul CATV este urmatorul:
    1. fibra optica intra intr-un GPON (?) Huawei
    2. din Huawei semnalul intra in amplificatorul atasat
    3. la iesirea din amplificator prin intermediul a 2 distribuitoare semnalul este transmis prin cablu coaxial la fiecare apartament

    ---------- Post added at 13:19 ---------- Previous post was at 13:14 ----------

    Quote Originally Posted by claudiu View Post
    Daca doar tu ai probleme cu semnalul in bloc foarte posibil sa fie la tine problema
    Lungimea cablului coaxial este cam lunga, de la -1 unde este montat amplificatorul Digi pina la etajul 2. Iar eu am montate prize in perete, splitter la intrare, cablu la iesirea din priza spre TV-uri.
    Am observat ca la fiecare Tv difera sensibilitatea tunerului. Daca am 100% la unul, la altul doar 70% calitate semnal conectat la acceasi sursa-antena.
    E pur si muove

  6. #6
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,549
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Eu am pus propriul amplificator in cutia blocului, al lor se stricase si aduceau altele recuperate, cu probleme.
    L-am reglat pe canalele cu semnal mai slab plecand de la semnal mic.
    Am scris cu markerul pe el ca e proprietatea mea si nr de telefon.
    Cei de la digi din zona stiu
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  7. #7
    Standard RSP member Swerige's Avatar
    Join Date
    18 Jan 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    332
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default

    Va salut!
    Revin cu o alta postare referitoare la semnalul TV. Din priza de perete "alimentez" un splitter cu 2 iesiri la care sunt legate TV-ul si receptorul cu tunner hibrid. Splitterul (WELL 5-1000 MHz) este unul ieftin. Am observat ca atunci cand receptorul este deschis semnalul TV-ului creste cu putin. Daca misc putin firele/mufele/splitterul semnalul scade drastic. Folosesc mufe de tip F, iar lungimea cablurilor pe traseul priza-splitter-echipamente de receptie este de max. 2m. Nu inteleg de unde provine aceasta "oscilatie" a semnalului iar eu am nevoie sa alimentez 2 device-uri dintr-o priza de perete.
    E pur si muove

  8. #8
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Poate fi și din priza de perete. Acolo legăturile poate nu sunt ok.
    Cel mai probabil și spliterul este problema.
    Caută și tu un spliter mai de calitate, schimbă spliterul, să le iei prin eliminare.
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  9. #9
    Standard RSP member Swerige's Avatar
    Join Date
    18 Jan 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    332
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default

    Ce caracteristici trebuie să îndeplinească splitterul pentru nevoia mea? Recomandați-mi un brand pe care l-ați utilizat și care funcționează bine.
    E pur si muove

  10. #10
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,752
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    Poate spliterul este ok, dacă este cumpărat de la un magazin și nu din piața, de pe la vânzătorii de ocazie care au produse de pe la ruși.
    Există și posibilitatea că prin perete să ai cabluri de proastă calitate sau acea mufă-priza din perete să piardă mult din semnal.
    Trebuie făcute probe cu fiecare în parte, pentru a identifica problema.
    Orice spliter taie din semnal, adică se pierde din decibelii semnalului
    In teorie știam că semnalul care intră în casă de la operator trebuie să fie cam de 80 de decibeli, iar un spliter bun are o atenuare(pierdere de semnal) intre 5 decibeli și maxim 20 de decibeli.
    Pierderi mari se pot întâmpla și din cauza cablurilor, cel mai des prin pereți se cumpără cabluri subțiri că nu au fost gândite tuburi mai groase și se face acest compromis de către constructori, dar în detrimentul calității.

    In concluzie le iei toate îmbinările( ramificațiile ) pe rând: locul unde intră cablu de la operator in casă și refaci sau veridici toate mufele, apoi dacă vezi că nu este de calitate cablu încerci să îl schimbi și la sfârșit încerci cu alt spliter, dacă vezi că nu sunt îmbunătățiri.
    LA TOTI NI-I GREU, DAR NU LA FEL
    "SGU Stargate Universe"

  11. #11
    Standard RSP member Swerige's Avatar
    Join Date
    18 Jan 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    332
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default

    Vă salut. Unde găsesc cât semnal pe cablu trebuie să îmi asigure Digi la intrarea în apartament?
    E pur si muove

  12. #12
    Standard RSP member iosif's Avatar
    Join Date
    12 Aug 2007
    Location
    Timis
    Posts
    142
    Mentioned
    19 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Salut.
    La unele receptoare ai nivel de semnal. Nivelul ok e sa fie in marja de 90 - 100 %. Aici poate interveni daca ai o problema de traseu de la punctul de distributie pana la televizor, receptor, etc.
    Daca ai si un analizor de semnal poti verifica la iesire distributie semnal ce tine de partea lor, si la mufa de iesire care intra in TV, REC, etc.
    Dar cel mai bine te lamuresti la un receptor care arata nivel de semnal, cum am pus in imagine.


    DM 920 UHD, Emme Esse 1,25, TBS 5520, 5590, 5927.

  13. #13
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,549
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    @Swerige
    Da mai multe detalii si poate te ajutam.
    Ce merge, ce nu merge, si mai ales pe ce merge si pe ce nu.
    Daca e semnalul slab de la ei nu poti rezolva "din casa".
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  14. #14
    Standard RSP member Swerige's Avatar
    Join Date
    18 Jan 2010
    Location
    Pitesti
    Posts
    332
    Mentioned
    8 Post(s)
    Rep Power
    55

    Default

    Dacă "umblu" la splitterul din casă se schimbă treaba. Scade nivelul semnalului, îmi bagă bit error mare.
    Suntem toată scara legați la amplificatorul de 30 db pe care l-am atașat la începutul topicului.
    Tocmai că nu știu cât de "curat" este semnalul care îmi întra în casă.



    Nivelul de semnal este afișat de un TV Samsung mai nou la care am observat că are un tuner cu sensibilitate ridicată. Dacă conectez alt TV v-a indica alte valori la semnal.
    Deci de fiecare dată când intervin (ex. inversez cablurile între ele la ieșire, îl mișc puțin, etc) la splitterul din casă (4 ieșiri ), se comportă ca un ou firav.
    E pur si muove

  15. #15
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,549
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Cablul de pe hol intra direct in primul splitter? (daca e asa fa o poza cu splitterul).
    Cat de lung e traseul pana la splitter la tine in locuintza?
    Pune aparatul care nu are semnal direct la cablul ce vine din hol (in locul splitterului) si testeaza semnalul.
    Dupa teste trecem la pasul urmator.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •