Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  2
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 2 of 2

Thread: Instalare antena

  1. #1
    Standard RSP member
    Join Date
    10 Nov 2009
    Posts
    202
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default Instalare antena


    Am gasit pe facebook poza ,H-H cu stalp strâmb.

    Si eu asa stiam la H-H stalpul trebuie sa fie dreapta,ce ma amuza intrebarea pusa de user.
    "Știe cineva, cărei cel mai vestic satelit, care se prinde din România? Eu Am găsit câteva canale 34W. Mai departe na mai găsit nimic."
    Inseamna intra la el toate satelitii ce se poate prinde in Romania,cu asemenea stalp.
    La final mai scrie

    "Nu fotograful laluat strâmb"

    H-H-ul meu in dulap,a fost o vijelie mare acum cativa ani la noi,a doborat antena H-H cu stalpul de tot.De atunci antena e fix.Am un stalp stramb in curte,o sa incerc sa pun H-H- ul pe el.Oare o sa am norocul userului respectiv sa intre toate satelitii?

  2. #2
    RSP - TEAM horatyu's Avatar
    Join Date
    16 Aug 2007
    Location
    SIBIU
    Posts
    5,748
    Mentioned
    63 Post(s)
    Rep Power
    113

    Default

    E la mișto poza.
    Chiar dacă e reglată antena la vânt mișcă ( tremură ) , cu toate ancorările, pentru că e prea înalt stâlpul și subțire.

    Poate fi și trucaj fotografic.
    Toată lumea cred că știe că la recepția prin satelit trebuie să nu miste deloc antenă pentru a vedea imagine.


    Pentru motorul tău din dulap:
    Dacă respecți toate regulile: stâlp de susținere drept, perpendicular pe sol, (plecare) reglare antenă prima dată la punctul ZERO, cel mai sudic punct, setarea UASLS in receptor, setarea limitelor motorului est și vest , o să fie OK tot.
    LA TOTI NI GREU
    "SGU Stargate Universe"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •