Thanks Thanks:  1
Likes Likes:  2
Dislikes Dislikes:  0
Results 1 to 8 of 8

Thread: atentie la cumparare din anglia

  1. #1
    RSP Enigma Team & GM
    Join Date
    04 Jun 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    792
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    74

    Default atentie la cumparare din anglia

    nu ca ar fi cumparat mult romanii din anglia dar de o saptamina au introdus taxa de import . De curiozitate am calculat cit insemna taxa din pretul final al produsului ( pret produs +transport) si mi-a iesit un 24% -asta pe ebay , poate la magazinele lor care inca mai vind catre europa continentala posibil sa fie diferentiat pe tari si sa ne incadreze la 19%.
    pasionat de profesie ; Dbox2,Vu Ultimo,Vu Solo2, Vu Duo2,Sab Triple tuner Hd;
    offset 80cm,90cm,100cm,110cm,125cm toate produse de famaval ;
    simetrica 120cm,150cm,180cm ,260cm

  2. #2
    Standard RSP member
    Join Date
    14 May 2011
    Posts
    111
    Mentioned
    7 Post(s)
    Rep Power
    48

    Default

    E introdusa cred ca de la inceputul anului. Eu am cumparat de pe amazon uk pe data de data de 3 februarie si am platit "import fees" tot 24%. Plus taxe vamale si tva 19% la oficiul postal. Achizitie total nerentabila.

  3. #3
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    Mi se pare normal si corect. Incep sa se cunoasca efectele Brexit!

  4. #4
    Standard RSP member
    Join Date
    23 Jun 2008
    Posts
    320
    Mentioned
    2 Post(s)
    Rep Power
    60

    Default

    Import fee ce reprezinta?
    Eu stiu ca se plateste doar TVA si taxe vamale si asta in cazul in care se depaseste o anumita valoare a achizitiei.

  5. #5
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    De cand a parasit UE , sau marit si au aparut si alte taxe
    Atata timp cat numai e in UE , gata cumparaturi din UK sau cine mai doreste sa cumpere din UK sa mai puna la socoteala inca vreo 50% din pretul produsului in cauza in plus
    Nu ei au vrut sa paraseasca UE......acum trag....pana s-or redresa va mai trece ceva timp

  6. #6
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Apr 2007
    Location
    Weissenburg
    Posts
    252
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Quote Originally Posted by ibiza View Post
    Import fee ce reprezinta?
    Eu stiu ca se plateste doar TVA si taxe vamale si asta in cazul in care se depaseste o anumita valoare a achizitiei.
    Pina la 10 EURO valoare in vama (adica marfa + transport) nu se plateste nimic la import.
    Intre 10,01 EURO si 150 EURO valoare in vama se plateste TVA conform Codului Fiscal romanesc la import.
    De la 150,01 EURO in sus valoare in vama se platesc la import TVA si taxe vamale. Taxele vamale nu sint in cota fixa - in functie de incadrarea tarifara a marfurilor poate fi de la 0% la infinit. Glumesc cu infinit, dar e de studiat inainte de a face comanda pentru import, pentru a evita dezamagirile si postari explicative atit de lungi si plicticoase. Bafta !
    160 pounds of star dust

  7. #7
    Standard RSP member
    Join Date
    14 May 2011
    Posts
    111
    Mentioned
    7 Post(s)
    Rep Power
    48

    Default

    Import fees este taxa de import de care vorbea claudiu in prima postare si care a fost introdusa de anul acesta in facturile din uk. La mine a fost in jur de 24% . Apoi vine tva care se plateste atat pentru valoarea produsului cat si pentru cv transportului plus taxele vamale pentru produsele ce depasesc 150 euro. Acea taxa de import se plateste direct odata cu produsul si nu are nici o treaba cu tvasi taxele vamale ce se platesc in tara la ridicarea coletului.

  8. #8
    Standard RSP member
    Join Date
    02 Apr 2007
    Location
    Weissenburg
    Posts
    252
    Mentioned
    3 Post(s)
    Rep Power
    64

    Default

    Am citat neglijent, raspunsul meu se refera doar la operatiunile in vama romana, rindul al doilea din citat.
    Multumesc pentru precizare.
    160 pounds of star dust

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •