Thanks Thanks:  9
Likes Likes:  25
Dislikes Dislikes:  3
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 48

Thread: recomandare combo 4k

  1. #16
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Sep 2009
    Posts
    31
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    Salutari.Revin cu o intrebare pentru cunoscatori,ce ziceti de https://jungle-team.com/review-qviart-dual-4k/ ?Ar fi un receptor destul de nou care momentan are doar imagine E2 OpenAtv,dar cine stie poate se incumeta si altii la crearea de imagini noi,in schimb vine cu un Android 9 si hardware destul de potent.Mersi.

  2. #17
    Old Member mondo's Avatar
    Join Date
    31 Jan 2007
    Location
    Romania
    Posts
    2,428
    Mentioned
    38 Post(s)
    Rep Power
    87

    Default

    La ce pret este? Altfel, as merge pe Amiko.

  3. #18
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    Pretul este 139euro

  4. #19
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Imi mentin idea , precum ca NU recomand receivere single/combo dual boot/mai multe s.o
    Idea de all-in-one vine cu niste dezavantaje mari legat de s.o in general
    Pe andoid cu cat este implementat o versiune mai noua cu atat trebuie ram de sistem mai mult
    De ex: eu pe S8 cu a8 am 4gb de ram sistem si tot cate odata....
    In plus pe partea de multimedia sa fi sigur ca nu te va multumii in totalitate
    Pe partea de E2 , imaginea de la OpenATV e buna si probabil avand in vedere SoC-ul folosit se vor gasi si alte team-uri/imaginii
    Am cochetat in trecut pe idea de all-in-one , dar practica mi-a dovedit ca tot mai bine este varianta dedicata
    Adica vrei receptie combo , atunci un receiver combo doar cu E2 , vrei multimedia atunci un mp de brand si un hw ( cel putin 3Gb de ram sistem ) pe masura cu o versiune cat mai noua de android
    In plus pe partea de 4K in aplicatii de gen - Netflix - si altele ca aceasta , daca nu este certificat/fabricantul nu plateste licenta , atunci degeaba e 4K , fiindca in cel mai fericit caz vei vedea in 1080p
    PRETUL de regula spune tot in general , stiu ca mai exista si exceptia de la regula , dar nu este cazul acestui chinezism

  5. #20
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Sep 2009
    Posts
    31
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    Ok,mersi de sfat dar cred ca o sa risc 126 eur cu tot cu transport.Am un Sony TV XE9005 care are tot 2gb ram si 16gb spatiu de stocare si functioneaza Ok cu Android Tv 9,iar Qviart Dual tot acelasi sistem de operare are.Cred ca e gresit sa comparam S.O de telefon cu cel de Google Tv.Situatia e un pic diferita,receptorul nu va fi montat la Tv ci la un proiector full hd(pe terasa,iar proiectorul nu are iesire AV) iar sunetul va pleca prin SPIDF(aprox 8m) la un convertor digital si de aici la un sistem de sunet(mai vechi dar foarte OK)de aceea 2 playere(receptor+MP) nu ma ajuta.In cel mai rau caz mai raman cu un receptor cu E2 si cu doar Openatv,oricum mai am un Zgemma h7c si un Amiko A3(din pacate semnalul ce pleaca din SPIDF la convertor nu l-am putut decoda ma scutea de achizitie).Apropo,toate sunt chinezisme inclusiv Zgemma si Amiko dar pentru mine sunt OK,nu tot timpul pretul e un criteriu de filtrare.

    ---------- Post added at 13:27 ---------- Previous post was at 12:53 ----------

    Am plasat comanda 640lei.Sa vedem ce stie dupa ce ajunge.O zi faina tuturor!!!

  6. #21
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Avand in vedere ca detin :
    - 2 x shield tv cu android tv/a9
    - 2x tablete ( a8 si a11 ) si 1 x telefon ( a9 )
    Nu degeaba ti-am scris ce ti-am scris , dar pana la urma banii sunt ai tai si parerile sunt ale mele
    Tipic ''mioritic'' , se cer pareri/sfaturi si daca raspunsul nu le convine........
    - Oare de ce se mai cer sfaturi/pareri , daca tot NU SE TINE CONT de ele !?!
    Vrei sa fi ''cobai'' pe banii tai , succes

  7. #22
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Sep 2009
    Posts
    31
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    Deci n-ai receptor cu doua S.O.-uri asa cu ce avem prin casa nu are rost sa ne laudam.Ti-am multumit postarea dar nu trebuie sa fi acid,parerile se pot impartii si la o adica revin cu inceputul¨n-ai receptor hybrid¨ai dreptate poate sunt cobai,sunt banii mei ti-ai dat cu parerea e OK dar pana la MIORITIC e mult.

  8. #23
    Standard RSP member marcghi's Avatar
    Join Date
    17 Jan 2008
    Posts
    429
    Mentioned
    10 Post(s)
    Rep Power
    63

    Default

    Ia un Octagon SF8008 4K UHD si ai rezolvat treaba.

  9. #24
    Standard RSP member
    Join Date
    17 Sep 2009
    Posts
    31
    Mentioned
    4 Post(s)
    Rep Power
    54

    Default

    Cu ce am rezolvat treaba,cu ce e mai bun sf8008 ca si zgemma h7 in afara de wifi?Am hbogo,netflix sau amazon prime sau un MP decent?

  10. #25
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    @attila24na

    Cred ca ai facut alegere inspirata si nu te-ai luat dupa tot felul de sfatuitori "binevoitori" cu ideile lor ilare-fixiste
    M-ai convins si l-am comandat si eu.
    Revenim dupa livrare

  11. #26
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Dingo31 , abtinete de la comentarii de prisos...
    Nu esti mai BREAZ decat mine daca scrii astfel de comentari - RESPECTA , ca sa fi RESPECTAT

  12. #27
    RSP - TEAM zildan's Avatar
    Join Date
    05 Dec 2007
    Location
    Sudul Romaniei
    Posts
    8,511
    Mentioned
    93 Post(s)
    Rep Power
    100

    Default

    Trebuie sa fii si tu mai deschis la nou, ne stim de multe vreme de pe aci de la "scule", ai si tu experiantza ta si multe idei bune.
    Partea mai putin buna ..... e ca esti sigur ca doar tu ai dreptate.
    Incearca sa asculti si pe altii.

    In rest, mut antenele de pe 36 pe 42 sa vad 4k , acum sunt la Craiova.
    Sh40, AML, prime focus 1,5m si altele ...

  13. #28
    Standard RSP member
    Join Date
    04 Jan 2008
    Posts
    2,759
    Mentioned
    30 Post(s)
    Rep Power
    80

    Default

    Zildan , ai dreptate si sunt deschis catre ceva nou/constructiv , dar afirmatii de genul , citez :
    - ......nu te-ai luat dupa tot felul de sfatuitori "binevoitori" cu ideile lor ilare-fixiste
    Tie ti-se pare ''constructiva'' sau mai mult........
    In plus de ce a trebuit sa scriu/recomand intai eu ca apoi el sa ma ''apostrofeze''
    Putea foarte bine sa ii recomande ce ia recomandat si fara a face alte remarci
    Da asa-i romanul...daca NU esti cu mine , esti impotriva , cat despre RESPECT.......
    Atata timp ca se va mai scrie astfel de remarci....fara RESPECT , eu de ce as RESPECTA userul in cauza....

  14. #29
    Standard RSP member
    Join Date
    09 Feb 2008
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    760
    Mentioned
    15 Post(s)
    Rep Power
    66

    Default

    Here we go again !
    Edision Mio 4k plus, Vu+ Zero 4k, Samsung UE49MU6452, Samsung QE55Q82RATXXH

  15. #30
    Golden Member dingo31's Avatar
    Join Date
    13 Mar 2011
    Location
    Constanta
    Posts
    1,339
    Mentioned
    45 Post(s)
    Rep Power
    69

    Default

    A venit Qviart-ul Dual de la #20. Dupa primele teste rapide pot spune ca este OK pe Android, a rulat Netflix corespunzator, pe Youtube reda UHD cursiv si stabil. In scurtul interval de testare nu s-a blocat.
    Doar telecomanda nu este suficienta pentru a naviga prin menu-uri, este nevoie de un mouse suplimentar sau air mouse.
    La reglarea volumului din telecomanda, de la minim spre maxim, volumul creste cam brusc pe primele trei gradatii, apoi scade dupa care se urmeaza o crestere lina, pana la maxim. Pe E2 nu am observat fenomenul.

    Pe E2 deocamdata exista openatv 6.4 si versiunea beta 6.5. Aici sunt putin dezamagit, poate ca imaginea nu este inca suficient de finisata, sper sa mai apara si altele.
    Indicatorul de semnal arata semnalul doar in procente, chiar si daca este setat sa-l arate in dB iar indicatie nu pare a fi foarte exacta. La semnale slabe sau foarte slabe arata constant 35%, la semnale puternice este afisat 54% iar pe cablu e afisat 99%.
    PowerVu nu deschide, nici cu oscam nici cu ncam, nu stiu daca nu este restrictionat. Maine testez cum se comporta pe blindscan.




Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •